Zmarł po ugryzieniu kleszcza. "Nowa choroba, która występuje w całej Europie Zachodniej"
W Madrycie potwierdzono zgon 74-letniego Hiszpana, u którego po ukąszeniu przez kleszcza rozwinęła się gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF). Mężczyzna zmarł wskutek niewydolności wielonarządowej.
1. Ukąsił go kleszcz. Mężczyzna zmarł
Jak przekazał CNN rzecznik szpitala La Paz-Carlos III w stolicy Hiszpanii, 74-latek zmarł w sobotę na skutek niewydolności wielonarządowej w izolatce madryckiego szpitala.
Mężczyzna zgłosił się do placówki medycznej w mieście Móstoles 19 lipca, skarżąc się na gorączkę oraz ogólne złe samopoczucie. Przyznał, że kilka dni wcześniej przebywał w Buenasbodas, w prowincji Toledo, gdzie ukąsił go kleszcz.
21 lipca badania potwierdziły, że mężczyzna ma wirusową chorobę przenoszoną przez pajęczaki z gatunku Hyalomma - gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską (CCHF). Opublikowane 22 lipca oświadczenie szpitala zawierało informację, że stan mężczyzny jest stabilny. Tydzień później 74-latek zmarł.
Jacob Lorenzo-Morales, dyrektor Instytutu Chorób Tropikalnych i Zdrowia Publicznego Wysp Kanaryjskich przy Uniwersytecie La Laguna w rozmowie z CNN przyznał, że pierwszy przypadek CCHF w Hiszpanii odnotowano w 2016 r. Od tamtej pory co roku notowano od jednego do trzech przypadków rocznie, najczęściej między kwietniem a sierpniem, w centralnej i zachodniej części kraju. Ostatni przypadek zgonu z powodu choroby miał miejsce w 2020 r.
Lorenzo-Morales przekazał, że z uwagi na zmiany klimatyczne kleszcze być może będą się rozmnażać częściej i szybciej w ciągu roku. Parazytolog, Consuelo Giménez Pardo z Uniwersytetu Alcalá w Madrycie dodała, że w Hiszpanii "bez wątpienia będzie więcej przypadków".
- CCHF to nowa choroba, która występuje w całej Europie Zachodniej – powiedział Lorenzo-Morales.
2. "Jeden przypadek uznaje się za wybuch epidemii"
Giménez przyznała, że CCHF to "wirus o szerokim zasięgu i wysokim potencjale przenoszenia się z człowieka na człowieka" przez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi. Nawet 90 proc. zakażeń ma przebieg bezobjawowy. Mimo to "jeden przypadek uznaje się za wybuch epidemii" - podkreśliła.
Do objawów choroby zalicza się:
- wysoką gorączkę,
- dreszcze,
- bóle i sztywność mięśni, głównie mięśni grzbietu i kończyn dolnych,
- ból i zawroty głowy,
- bóle gałek ocznych,
- światłowstręt,
- bóle brzucha,
- biegunkę,
- nudności i wymioty,
- ból gardła,
- zaburzenia orientacji i agresję, a następnie obniżenie nastroju, osłabienie, senność.
W ciężkich przypadkach po pięciu - sześciu dniach mogą wystąpić objawy krwotoczne, takie jak wybroczyny na śluzówkach i skórze tułowia oraz kończyn oraz krwotok.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.