Przejdź na WP

Zmiany na skórze mogą być sygnałem problemów z sercem. Nie lekceważ

Zawał serca pojawia się nagle i jest stanem zagrażającym życiu. Sygnały ostrzegawcze o tym, że jesteśmy w grupie ryzyka zawału pojawiają się jednak wcześniej. Jeden z nich może pokazać się na skórze.

Zobacz film: "Napoje typu light mogą powodować udar i zawał"

1. Zawał serca poprzedzają sygnały ostrzegawcze

Do objawów zawału serca należą ból w klatce piersiowej, duszności, osłabienie, ból w nadbrzuszu i kołatanie serca. Jest to stan bezpośrednio zagrażający zdrowiu i życiu. Wśród przyczyn zawału serca wyróżnia się miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, cukrzycę, a także niewłaściwy styl życia.

Chociaż zawał serca zwykle pojawia się nagle, wcześniej organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Jeden z nich możemy zaobserwować na skórze.

2. Objawy na skórze, które mogą zwiastować zawał

Lekarze z Amerykańskiej Akademii Dermatologii zwracają uwagę na wysypkę, która pojawia się na skórze. Skupisko guzków, które przypominają pryszcze może być spowodowane złogami tłuszczowymi.

To tzw. kępki żółte, które najczęściej pojawiają się na skórze powiek. Wskazują one na podwyższony poziom cholesterolu i trójglicerydów, które mogą prowadzić do rozwoju miażdżycy i w konsekwencji zawału serca.

Chociaż wydaje się, że kępki żółte są problemem bardziej estetycznym niż zdrowotnym, nie warto ich ignorować.

Kolejny objaw, na jaki trzeba zwrócić uwagę to czerwone lub fioletowe linie pod paznokciami. Zwykle są one przyczyną urazu, ale mogą pojawiać się też w przebiegu chorób serca. Jeśli tak się dzieje, towarzyszy im często wysoka gorączka i słabe bicie serca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zmiany na skórze mogą być sygnałem problemów z sercem. Nie lekceważ
Zmiany na skórze mogą być sygnałem problemów z sercem. Nie lekceważ (123rf.com)

Zobacz wideo, które cieszą się największą popularnością:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy