Trwa ładowanie...

Znak, że cukrzyca już zaatakowała. Charakterystyczny szczegół widać na paznokciach

 Paula Jakubasik
15.05.2023 15:47
Cukrzyca widoczna na paznokciach? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Cukrzyca widoczna na paznokciach? Sprawdź, na co zwrócić uwagę (East News)

Cukrzyca to choroba, która przez wiele lat może pozostawać w ukryciu i nie powodować pogorszenia samopoczucia. Wielu chorych nie zauważa drobnych sygnałów, które powinny być wskazaniem do wykonania badań diagnostycznych. Okazuje się, że w przypadku cukrzycy charakterystyczne są zmiany na paznokciach. Na co zwrócić uwagę?

spis treści

1. Jakie są objawy cukrzycy?

Cukrzyca typu 2 rozwija się niepostrzeżenie przez wiele lat I zwykle wykrywana jest całkowicie przypadkowo przy okazji pobytu w szpitalu lub rutynowego badania krwi. U niektórych osób poprzedza ją insulinooporność, którą wyróżniają gwałtowne spadki poziomu energii po posiłkach.

Schorzenie to charakteryzuje podwyższony poziom insuliny, a bez wdrożenia leczenia prowadzi do wyczerpania enzymów trzustkowych, wzrostu stężenia glukozy we krwi i rozwoju nieuleczalnej cukrzycy.

Zobacz film: "Łuszczyca a depresja"

Objawy tej choroby to:

2. Jakie zmiany powoduje cukrzyca na paznokciach?

Paznokcie informują o naszym stanie zdrowia za pomocą bruzd, nierówności i plamek. Niektóre z nich wskazują na niedobór składników odżywczych, inne na problemy z nerkami czy tarczycą. Jakie zmiany wskazują na cukrzycę?

Paznokcie Terry'ego to zmiana barwy paznokcia w taki sposób, że staje się on różowy na końcówkach, a biały w pobliżu wału paznokcia. Jednocześnie płytka jest wyraźnie matowa i mętna.

Grzybica paznokci to dość często spotykane schorzenie, ale u cukrzyków pojawia się znacznie częściej i ma charakter nawracający. Choroba najczęściej obejmuje paznokcie u stóp, stają się one kruche, łamliwe i żółto-brązowe. Zdarza się również, że podwaja się ich grubość co znacznie utrudnia obcinanie.

Linie Beau to poprzeczne rowki, które często rozpoznaje się u cukrzyków. Najczęściej są ułożone równolegle do siebie, pojawiają się przede wszystkich na dużych palcach u stóp i kciukach. Po zaobserwowaniu zmian w wyglądzie paznokci u dłoni lub stóp należy umówić się na wizytę u lekarza dermatologa lub internisty.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze