Żona bije męża

W mediach i prasie bardzo dużo mówi się na temat przemocy w rodzinie. Najczęściej zdarza się, że ofiarami przemocy domowej padają kobiety i dzieci jako najsłabsze ogniwa systemu. Jednak „słaba płeć” zdaje się coraz silniejsza. Rzeczywistość, kiedy żona bije męża, to temat tabu. Mężczyźni nie chcą przyznać się, że są dręczeni przez małżonki, bo to godzi w stereotyp silnego i zaradnego samca. Dlaczego kobiety znęcają się nad swoimi partnerami? Skąd wynika galopujący wskaźnik przemocy wobec mężczyzn? Na czym polega zespół maltretowanego męża?

Zobacz film: "Co zrobić, kiedy kobieta bije partnera?"

Przemoc w rodzinie

W społeczeństwie pokutuje stereotyp, że ofiarami przemocy domowej są tylko i wyłącznie kobiety oraz ich dzieci. Przemoc domowa, niestety, nie ogranicza się jedynie do środowisk patologicznych, ale obejmuje swym zasięgiem także wysoko sytuowane i wykształcone warstwy społeczne. Agresję coraz częściej przejawiają kobiety. Policyjne statystyki wskazują, że na jednego krzywdzonego mężczyznę przypada dziewięć maltretowanych kobiet. Dane mogą być jednak zaniżone, bo bicie mężów przez żony to bardzo wstydliwy temat. Badania TNS OBOP, przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wskazują, że przemoc w rodzinie to rzeczywistość prawie w jednakowym stopniu dotykająca obu płci. Według analiz, 39% kobiet i 32% mężczyzn to ofiary różnych strategii znęcania się przez współmałżonka. Wyjątkiem jest liczba zabójstw, których częściej dokonują mężowie na żonach.

Agresja kobiet

Jakie zachowania żony można uznać za patologiczne? Przemoc domowa ma miejsce wtedy, gdy partnerka próbuje zdominować fizycznie lub psychicznie męża, używając gróźb, szantażu, przewagi fizycznej, majątkowej lub emocjonalnej, co prowadzi do krzywdy cielesnej, cierpienia, bólu oraz narusza prawa, godność i dobra osobiste partnera. Do cech charakterystycznych dla przemocy domowej zalicza się poniższe elementy:

 • przemoc jest intencjonalna – zamierzone działania w celu kontroli i podporządkowania ofiary;
 • siły są nierównomierne – ofiara jest słabsza, sprawca – silniejszy; przewaga sił może mieć nie tylko charakter fizyczny, ale też psychiczny, emocjonalny czy finansowy;
 • przemoc narusza prawa i dobra osobiste – każdy rodzaj agresji godzi w prawo do nietykalności fizycznej, szacunku czy godności;
 • przemoc powoduje cierpienie i ból – zdolność do samoobrony ofiary maleje, np. ze względu na obrażenia fizyczne, rany, sińce, ale też wyczerpanie psychiczne.

Przejawy przemocy ze strony kobiety

Przemoc domowa to przestępstwo znęcania się nad rodziną, które na mocy artykułu 207 Kodeksu karnego jest ścigane z urzędu, a więc do wszczęcia postępowania nie jest konieczne złożenie skargi przez pokrzywdzonego. Komenda Główna Policji i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wprowadziły od 1998 roku procedurę „Niebieska Karta”, która określa sposób postępowania podczas interwencji w przypadkach przemocy domowej. Jakie zachowania kobiety świadczą o tym, że dopuszcza się ona przemocy wobec męża?

 • Izolowanie partnera – podsłuchiwanie lub blokowanie rozmów telefonicznych, ograniczanie lub uniemożliwianie spotkań z przyjaciółmi czy rodziną.
 • Taktyka nacisków – grożenie odejściem od partnera, zabraniem mu dzieci, dąsanie się, obrażanie, straszenie, że popełni się samobójstwo.
 • Agresja słowna – destruktywna krytyka, ubliżanie, drwiny, krzyki, wyzwiska, obelgi, werbalne groźby, oskarżenia, pomówienia, plotki.
 • Przemoc fizyczna – popychanie, ściskanie, policzkowanie, szczypanie, drapanie.
 • Przemoc seksualna – zmuszanie do odbycia stosunków seksualnych, upokarzające traktowanie partnera podczas seksu, wyśmiewanie się z jego niesprawności seksualnej, chłód emocjonalny.
 • Brak szacunku – permanentne upokarzanie ofiary, lekceważenie go, odmawianie udzielenia pomocy, wydzielanie pieniędzy.
 • Nękanie partnera – zawstydzanie go przed innymi ludźmi, śledzenie, kontrola ofiary, otwieranie jego prywatnej korespondencji, monitorowanie jego kontaktów z innymi ludźmi.
 • Nadużycie zaufania – notoryczne kłamstwa, zdrady, niedotrzymywanie obietnic, łamanie wspólnych ustaleń, okazywanie zazdrości.
 • Groźby – zastraszanie partnera, tłuczenie przedmiotów, agresywna gestykulacja.
 • Wypieranie się przemocy – obietnice poprawy, błaganie partnera o przebaczenie, obwinianie męża za napady złości („Sprowokowałeś mnie do takiego zachowania”), zaprzeczanie, że w ogóle dopuściło się agresji na partnerze.

Stereotyp miłej, empatycznej, emocjonalnej, czułej i dobrej kobiety nie współgra z możliwością dokonania przez nią jakiegoś przestępstwa, dlatego często przemoc wobec męża zostaje zignorowana, bo nie mieści się w kategoriach percepcji większości społeczeństwa. Badania wykazują, że przemoc wobec mężczyzn najczęściej ma charakter przemocy psychicznej (poniżenia, wyzwiska, obelgi).

Kobiety są fizycznie słabsze, więc rzadziej stosują przemoc fizyczną, być może z obawy przed rewanżem ze strony partnera. Jeśli już atakują, to najczęściej policzkują. Małżonki częściej też stosują bardziej wyrafinowane formy przemocy, jak manipulacja czy szantaż emocjonalny. Skutki są jednak podobne – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn przemoc psychiczna może prowadzić do zespołu stresu pourazowego PTSD, wyczerpania psychicznego lub depresji.

Mężczyzna a przemoc psychiczna w domu

Dlaczego kobiety znęcają się nad własnymi mężami? Zjawisko może wynikać ze źle rozumianego równouprawnienia. Kobieta XXI wieku to pani niezależna finansowo, samodzielna, aktywna zawodowo, piastująca wysokie stanowiska. Nie musi prosić partnera o przysłowiową „złotówkę”. Niejednokrotnie zarabia więcej niż mąż i zaczyna dyktować warunki. Nie ma nic złego w tym, że mężczyzna zajmuje się domem, a kobieta utrzymuje rodzinę finansowo - do momentu, kiedy taki układ sprzyja związkowi. Gdy jednak staje się źródłem nieporozumień czy motywem uprawniającym do agresji ze strony kobiety, wówczas może pojawić się przemoc psychiczna.

Inną przyczyną przemocy wobec mężczyzn jest brak komunikacji między partnerami oraz niezdolność rozmawiania o swoich potrzebach, uczuciach, oczekiwaniach i emocjach. Nierzadko sprawczynie przemocy domowej same padają ofiarą agresji ze strony mężów. Kobiety coraz więcej piją, a alkohol sprzyja ekspresji złości i gniewu, gdyż zmniejsza kontrolę nad własnym zachowaniem. Źródeł kobiecej przemocy można doszukiwać się też w dzieciństwie. Bite i maltretowane dziewczynki, w życiu dorosłym zwykle tworzą patologiczne związki – albo stają się ofiarami przemocy domowej, albo jej sprawcami, gdyż agresja rodzi agresję.

Zespół maltretowanego męża

Przemoc psychiczna wobec mężczyzn spotyka się najczęściej z brakiem reakcji ze strony policji i dyskryminacją ze strony sądu, co zniechęca panów do szukania pomocy. Jednak problem jest coraz bardziej popularny i w 1977 roku wprowadzono nawet naukowy termin - „zespół maltretowanego męża”. Mężczyzna wstydzi się przyznać, że żona go bije, bo burzy w ten sposób stereotyp macho. Nie umie „ustawić” własnej żony - to znaczy, że jest mięczakiem i słabeuszem. Bity mężczyzna jest raczej powodem do śmiechów, drwin i wywołuje uśmiech politowania zamiast współczucie.

Maltretowany małżonek bezustannie znosi krytykę, wyzwiska i obelgi ze strony żony. Z czasem wchodzi w rolę ofiary i czuje się winny za napady agresji partnerki, żywiąc nadzieję, że z czasem sytuacja ulegnie poprawie. Warto przezwyciężyć w sobie wstyd i poprosić o pomoc innych, np. umówić się na wizytę do psychologa, który zapewnia całkowitą dyskrecję. Nie musisz znosić demonstracji siły ze strony swojej partnerki. To, że w pracy zawodowej prezentuje męski styl zachowania, nie oznacza, że ma prawo w sposób agresywny rywalizować z własnym mężem.

Kobieta może przejawiać agresywne zachowania w momencie, kiedy pozycja partnera słabnie, np. kiedy traci pracę. Staje się on wówczas zależny finansowo od żony, która wykorzystuje swoją przewagę i zaczyna dominować w związku. Jeszcze inne panie, czując się sfrustrowane sytuacją życiową, obwiniają partnera za każdą swoją porażkę. Facet staje się ucieleśnieniem wszelkich niepowodzeń i jego kosztem kobieta chce je sobie powetować. Mężczyzna może być też „workiem treningowym”, kiedy nie potrafi zaspokoić oczekiwań i potrzeb kobiety, które z czasem zaczynają wzrastać. Najtrudniejsze w przypadku przemocy wobec mężczyzn to przyznanie się do słabości i prośba o wsparcie. Warto pamiętać, że terapii wymaga nie tylko ofiara, ale także agresor.

Komentarze (43)
~error
~error ponad rok temu

"Brat napastujący siostrę", "Ojciec molestujący córki" - artykuł stygmatyzuje mężczyzn i tworzy fałszywy obraz, jakoby tylko dziewczynki były ofiarami mężczyzn, zupełnie pomijając, że również chłopcy mogą być ofiarami przemocy ze strony kobiet. Celowo czy nieuważnie?

Odpowiedz
~ela
~ela ponad rok temu

kazdy kto stosuje przemoc powinien poniesz surowa kare. obecne kary jakie wystawiaja sady to smiech na sali; wszystkich takich damskich bokserow lub kobiety diably wystrzelic na marsa, szybciutko oczyscilibysmy spoleczenstwo z alkoholikow,cpunow i innych zboczencow, nie mam litosci dla dewiantow, dla zadnego zero litosci, kamieniolomy i suchy chleb z woda, a jak to nie pomoze to szubienica, nie wierzcie ,ze taki pokroj ludzi sie zmieni, zyje sama z sukinsynem 23 lata i nic, cuda sie dzialy sprawy w sadach i jak chlal tak chleje ,najlepiej jakby zdech bydlak, to trudny temat ale nie wolno sie poddawac , wierze,ze niejeden podzieli moje zdanie, zycze odwagi, najlepiej wziac rozwod i nie meczyc sie. tylko sama nie moge podjac takiej decyzji, dobranoc

Odpowiedz
~Mariusz
~Mariusz ponad rok temu

Mialem w swoim domu w rodzinie psychiczna przemoc domowa.Moja Ex i jej matka z premedytacja i zawzietoscia stosowaly wszystko co jest tutaj opisane.I nie przejmowaly sie tym jak ja i dziecko sie czujemy czy co przezywamy.Od 2 lat nie jestesmy razem nadal ponosze skutki tego co mialem w domu.Myslalem ze sam sobie z tym poradze jednak to nie takie proste powrocic do normalnego zycia.Boje sie i unikam kobiet czuje sie winny mam niskie poczucie wlasnej wartosci.Nadmienie ze skutkiem tego co bylo w domu byla proba "S" z mojej strony psychicznie juz sobie nie radzilem.Do tego rozlaka i odsuniecie mnie calkowicie od dziecka.W sadzie potraktowano mnie jak kogos zlego mimo dowodow i swiadkow ze to one byly winne wszystkiego.Ale coz patologia polskich sadow.Z przemoca trzeba walczyc i tepic.Gdy zglosilem wszystko do prokuratury opisalem podalem dowody.Potraktowano mnie jak wielu,krotka rozmowa i akta do kosza.Przeciez ni takiego zlego sie nie stalo a jak bylo panu tak zle to trzeba bylo odejsc.... slowa pani prokurator.Tylko malo kto wie jak sie walczy o rodzine o to co bylo kiedys dobre o normalne zycie o zmiany.Moja ex okazalo sie ze rozwodka i po wielu wielu nieudanych zwiazkach-rozpad podobny z jej winy zlosc agresja kontrola wyzwiska itp.Takie osoby trzeba karac i przymusowo leczyc!!

Odpowiedz
~tomek
~tomek ponad rok temu

Jestem w trakcie rozwodu. Właśnie przemoc żony jest przyczyną. Podczas rozprawy moja agresywna żona nagle zmieniła się z agresora w maltretowaną kobietę.Płacz i argumenty "przecież mąż jest takim postawnym mężczyzną,że nie dałabym rady go pobić".

Odpowiedz
~Sylwester Doraczczi
~Sylwester Doraczczi ponad rok temu

@~imienianiepodam: Sory kolego..Ale "alt" w klawiaturze ci się popsuł ? Jak to czytam, to się czuję, jak bym po bruku wozem drabiniastym na kwadratowych kołach jechał....interpunkcja ...bez urazy oczywiście, taka refleksja z mojej strony..

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przemoc domowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Przemoc domowa
Przemoc domowa

Przemoc fizyczna w rodzinie

Przemoc fizyczna w rodzinie

Dzieci, które doświadczają przemocy fizycznej, nie wiedzą, do kogo powinny zwrócić się o pomoc.

Przemoc domowa

Syndrom maltretowanego dziecka

Syndrom maltretowanego dziecka

wychowawcza. Art. 207 Kodeksu karnego uznaje przemoc wobec najmłodszych za przestępstwo. Jak objawia się zespół dziecka bitego i jakie są skutki (...) . Niestety, nie wszystkie maluchy mogą cieszyć się sielskim scenariuszem lat dziecinnych....

Przemoc domowa

Przemoc w rodzinie wobec dzieci

Przemoc w rodzinie wobec dzieci

do samoobrony. Sprawcami przemocy domowej wobec dzieci bywają zarówno ojcowie, jak i matki, a także inni członkowie rodziny, np. dziadkowie albo starsze (...) przemocy domowej, będąc...

Przemoc domowa

Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej członków. Może pić jedna osoba, a cierpi każdy domownik. Najczęściej uzależnieni od alkoholu są mężczyźni - mężowie i ojcowie. Coraz częściej jednak, pod wpływem licznych stresów i frustracji, do kieliszka...

Przemoc domowa

Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

Przemoc w rodzinie to problem natury prawnej, moralnej, psychologicznej i społecznej. Interwencje w przypadku przemocy domowej określa m.in. ustawa (...) społecznej państwa. Jak pomagać ofiarom przemocy...

Przemoc domowa

Znęcanie się nad rodziną

Co to jest zgwałcenie? to niestety nie tylko problem w środowiskach patologicznych czy tych z „marginesu społecznego". Coraz częściej w tzw. „dobrych domach" pojawia się przemoc psychiczna i agresja jako skutek frustracji czy obniżonej...

Przemoc domowa

Życie dzielone z katem

Życie dzielone z katem

roku ofiarami przemocy domowej padło łącznie ponad 100 tys. osób, przy czym jedną piątą z tej grupy stanowiły dzieci. Osoby, które na co dzień (...) liczbę przypadków przemocy wobec kobiet spośród wszystkich...

Przemoc domowa

Psychopata w rodzinie

Psychopata w rodzinie

W ciężkich sytuacjach niezbędna jest konsultacja z psychiatrą, ważne jest to przede wszystkim dla kobiet, które narażone były na przemoc psychiczną i fizyczną.

Przemoc domowa

Dehumanizacja

i twierdzą, ze dopuścili się aktów przemocy ze względu na fakt, że ofiara nie jest człowiekiem - to „przedmiot", który można przestawiać z kąta w kąt (...) , jako podludzi. Umożliwia uzasadnienie wrogości, okrucieństwa, poniżania, przemocy,...