Sposoby na siniaki

Lato jest doskonałym czasem na nabicie sobie siniaków i nabawienie się kontuzji. Po długiej zimie i braku ruchu, nasze mięśnie nie są przygotowane, aby latem ruszyć pełną parą. W tym czasie dochodzi do urazu stawów i ścięgien. Dlatego zanim wybierzemy się na urlop potrenujmy nasze mięśnie. Regularny umiarkowany wysiłek fizycznypozytywnie wpłynie na naszą kondycję, dzięki wzmocnionym mięśniom rzadziej będziemy narażeni na poważne kontuzje i nieprzyjemne wypadki. Biegając, robiąc ćwiczenia rozciągające na pewno unikniemy nie potrzebnych kontuzji. Ale kiedy pojawią się kontuzje, to co zrobić? Oto kilka rad.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jak pozbyć się stłuczeń i siniaków?

Stłuczenia

Należą do najpopularniejszych urazów, zdarzających się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Spowodowane są najczęściej upadkiem lub uderzeniem.

Jak pozbyć się siniaków?

Siniak jest to w bardziej fachowym słownictwie podbiegnięcie krwawe. Pojawia się ono na skórze, kiedy dochodzi do urazu w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia...

Naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą, w czasie urazu ulegają uszkodzeniu i pękają. Krew wylewa się w okolicach tkanek, co wywołuje obrzęk i zasinienie skóry, nie dochodzi jednak wówczas do uszkodzenia okolicznych tkanek. Skóra zmienia barwę; początkowo jest czerwona, a z czasem robi się sina, żółtawa a na końcu bladozielona.

Siniak

Siniaki są z reguły mało niebezpieczne, zazwyczaj wchłaniają się samoistnie w ciągu 7-10 dni. Podbiegnięcia krwawe to właśnie popularnie nazywane siniaki. Powstają one z powodu wynaczynienia się krwi z przerwanych naczyń krwionośnych do otaczających je tkanek miękkich, ale także narządów wewnętrznych oraz mięśni. Istnieją pewne predyspozycje zmienne osobniczo, które sprawiają, że niektórzy nigdy nie mieli do czynienia z siniakiem, z kolei inni, mają ich zawsze pełno ponieważ delikatne dotknięcie wywołuje u nich siniaki.

Jak uśmierzyć ból z nim związany, a także jak można zminimalizować objawy wizualne towarzyszące stłuczeniom i siniakom?

  • Po pierwsze: zaraz po urazie należy położyć na siniaka zimny kompres, który zahamuje wewnętrzne krwawienie. Zmniejszy obrzęk, spowoduje obkurczenie drobnych naczyń krwionośnych
  • Po drugie: kiedy minie doba od nabawienia się kontuzji, należy przyłożyć ciepły, wilgotny kompres - dzięki temu organizm szybciej wchłonie krew z uszkodzonych naczyń.
  • Po trzecie: aby przyspieszyć gojenie rany warto zastosować maść zawierającą arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zazwyczaj siniak to objaw wynikający z zadziałania nadmiernej siły, często są przydarzają się w trakcie intensywnego sportu. Istnieje pewna grupa siniaków, które mają jednak podłoże chorobowe. Najczęściej intensywnie pojawiające się siniaki mogą sugerować hemofilię, plamicę małopłytkową, choroby dziedziczone genetycznie związaną z zaburzeniami krzepnięcia. Jeżeli siniaki pojawiają się nagminnie i nie ustępują w przeciągu 14 dni warto skonsultować się z lekarzem- mogą one sugerować zaburzenia krzepnięcia i niedobory czynników krzepnięcia. Silny ból i obrzęk towarzyszący kontuzji może maskować złamanie lub przemieszczenie odłamów kostnych, dlatego warto zgłosić się do lekarza i po zweryfikowaniu na zdjęciu radiologicznym wdrożyć odpowiednie leczenie.

Monika Miedzwiecka

Katarzyna Wieczorek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
  • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6

Źródła zewnętrzne

Siniaki

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie
Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Jak leczyć siniaki? (WIDEO)

Jak leczyć siniaki? (WIDEO) Odtwórz wideo

, opowiada lekarz Łukasz Dubielecki. Należy pamiętać, że warunkiem, aby sposoby na siniaki były skuteczne, jest jak najszybsze działanie, zaraz po nabiciu sobie siniaka. Sposoby leczenia...

Krew i naczynia krwionośne

Siniaki na nogach - przyczyny, powiązania, leczenie

witaminy C, gdyż jest ona odpowiedzialna za wzmacnianie ścianek naczyń krwionośnych. * Sposoby na siniaki * Co zrobić, aby szybko pozbyć (...) Siniaki na nogach zwykle kojarzą się z tym, że dana...

Siniaki - przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Jak pozbyć się siniaków? (WIDEO)

Jak pozbyć się siniaków? (WIDEO) Odtwórz wideo

Siniak jest to w bardziej fachowym słownictwie podbiegnięcie krwawe. Pojawia się ono na skórze, kiedy dochodzi do urazu w wyniku którego dochodzi (...) podskórnych. Konsultacji wymaga stan, kiedy siniak jest czerwony...

Stres

Czynniki stresowe

Czynniki stresowe

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, ale istnieją sprawdzone sposoby by zmniejszyć jego wpływ na samopoczucie i zdrowie.

Relacje z dziećmi

Sposoby wychowania dziecka

Sposoby wychowania dziecka

Relacja z rodzicami wpływa na ogólny stan psychiczny dziecka. Każdy etap dorastania wymaga innych form relacji i sposobów wychowania.

Kosmetyki i akcesoria do włosów

Domowe sposoby na włosy

Domowe sposoby na włosy

Domowe maseczki to prosty sposób na poprawę kondycji włosów. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na drogie kosmetyki - wystarczy pogrzebać w lodówce i samemu dobrać odpowiednie składniki na maseczkę do włosów.

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Sposoby na wyszczuplenie ud

Sposoby na wyszczuplenie ud

Sposoby na to, jak schudnąć z ud, nie różnią się bardzo od tych dotyczących ogólnego odchudzania.

Mieszkaj zdrowo

Sposoby na podniesienie zdolności kredytowej

Sposoby na podniesienie zdolności kredytowej

Staranie się o kredyt Starając sie kredyt, bank sprawdza naszą zdolność kredytową i ma prawo nam go nie udzielić. Są jednak sposoby na poprawienie swojej zdolności kredytowej.