Zwolnienie z wf - jednorazowe i długoterminowe, formalności i powody
Zwolnienie z wf może być zarówno jednorazowe, jak i długoterminowe. Choć zdarza się, że prośbę o zwolnienie z ćwiczeń wystawiają rodzice, zwalnia z nich również dyrektor szkoły na wniosek rodziców, na podstawie opinii lekarza, na okres wskazany w tej opinii. Co jeszcze warto wiedzieć?
1. Co to jest zwolnienie z wf?
Zwolnienie z wf, czyli lekcji wychowania fizycznego w szkole, przysługuje dzieciom i młodzieży, które z różnych przyczyn nie mogą brać udziału w zajęciach. Przepisy nie precyzują minimalnego okresu zwolnienia, zatem mogą to być nawet pojedyncze zajęcia danego dnia. Maksymalny okres zwolnienia to cały rok szkolny.
Zwolnienie jednorazowe może wypisać zarówno rodzic, jak i lekarz. Zwolnienia z wf na cały rok szkolny czy semestr na podstawie opinii lekarskiej formalnie dokonuje dyrektor szkoły.
2. Jednorazowe zwolnienie z lekcji WF - jak napisać?
Jednorazowe zwolnienie z wf wystawia się w wtedy, gdy dziecko z powodu rekonwalescencji czy innych niedyspozycji nie powinno wykonywać ćwiczeń. Jak napisać zwolnienie z wf?
Wystarczy na kartce papieru odręcznie napisać: Proszę o zwolnienie mojego syna/mojej córki … z czynnego uczestnictwa na lekcji wychowania fizycznego w dniu … z powodu ….
Nie wolno zapomnieć o dacie oraz podpisie rodzica bądź opiekuna. To najprostszy wzór. Warto przy tym pamiętać, że niektóre szkoły zaznaczają w swoim statucie, jaki rodzaj zwolnień jest akceptowany. Czy są to wyłącznie zwolnienia lekarskie, czy też dopuszczalnie są zwolnienia i usprawiedliwienia od rodziców.
3. Długoterminowe zwolnienie z wf – jak uzyskać?
Zgodnie z przepisami zwolnienia z lekcji WF udziela dyrektor szkoły na wniosek rodziców/opiekunów lub pełnoletniego ucznia na podstawie opinii lekarza na okres wskazany w tej opinii.
W myśl rozporządza ministra edukacji uczeń może zostać zwolniony całkowicie z lekcji wychowania fizycznego lub zwolniony z wykonywania określonych ćwiczeń w trakcie lekcji wf.
Jak uzyskać długoterminowe zwolnienie z lekcji wf? Należy udać się do lekarza, który oceni, czy zgłaszane przez rodziców problemy, które ich zdaniem uniemożliwiają, utrudniają bądź ograniczają jego udział w lekcjach wf, wymagają wydania opinii o zwolnieniu z wf. Gdy uzna taką konieczność, wystawi ją na piśmie.
Lekarz określa, na jaki okres niezbędne jest zwolnienie oraz czy jest to całkowite zwolnienie z zajęć wf, czy tylko z określonych ćwiczeń fizycznych (lekarz wymienia rodzaj ćwiczeń).
Kolejny krok to napisanie podania o zwolnienie z wf adresowane do dyrektora szkoły. Zwykle wzór dokumentu dostępny jest w sekretariacie placówki. Następnie podanie musi zostać zaakceptowane.
4. Powody zwolnienia z wf
Przepisy edukacyjne nie określają, jakie są powody całorocznego czy semestralnego zwolnienia z wf. Pozostawiają tę kwestię lekarzowi. Ocena jest w każdym przypadku indywidualna i należy do specjalisty.
Powodem dłuższego zwolnienia z wf mogą być wszystkie choroby, które uniemożliwiają udział w zajęciach ze względu na stan zdrowia. To na przykład:
- astma (gdy pojawiają się częste, ciężkie napady duszności bezpośrednio związane z wysiłkiem pomimo leczenia),
- zespół nerczycowy (w okresie zaostrzenia),
- wady serca z niewydolnością krążenia,
- padaczka,
- ciężkie postacie mózgowego porażenia dziecięcego,
- krótkowzroczność zagrażająca odklejeniem siatkówki,
- ciężkie skrzywienia kręgosłupa,
- jałowe martwice kości,
- stany pourazowe,
- rekonwalescencja po zabiegach ortopedycznych czy chirurgicznych,
- oczekiwanie na operację (np. związaną z przewlekłym zapalenie zatok przynosowych).
5. Zwolnienie z wf a ocena
Jeśli uczeń jest częściowo zwolniony z uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego z ograniczeniami, jest oceniany i klasyfikowany. Warto wiedzieć, że nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych możliwości ucznia.
Jeżeli zwolnienie jest całkowite, a uczeń na zajęcia wf nie uczęszcza, nie jest oceniany. Jeżeli okres zwolnienia jest długotrwały i uniemożliwia wystawienie oceny semestralnej lub rocznej, uczeń nie podlega klasyfikacji. Wówczas na świadectwie widnieje adnotacja: „zwolniony lub nieklasyfikowany”.
Zasady zwalniania z zajęć wychowania fizycznego reguluje rozporządzenie MEN z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych oraz rozporządzenie MEN z 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.