Zwróć uwagę na swoje pachy. W niektórych przypadkach może to być objaw nowotworu
Swędzenie skóry pach to przypadłość dobrze znana większości z nas. Pojawia się po goleniu czy po nałożeniu na skórę antyperspirantu, jako skutek ukąszeń owadów czy oparzeń słonecznych. Sprzyja mu suchość skóry czy podrażnienia, a także wzmożona potliwość. Niekiedy jednak świąd skóry może być sygnałem alarmowym.
W tym artykule
Świąd skóry objawem raka
Swędzenie skóry pod pachami zazwyczaj jest wynikiem problemów skórnych, takich jak niedostateczna higiena czy stany zapalne. Jednak w niektórych przypadkach może to być objaw nowotworu, np. chłoniaka. Chłoniak to nowotwór układu limfatycznego, który może powodować obrzęk węzłów chłonnych, w tym pod pachami. Istnieje ponad 70 typów chłoniaków, ale najczęściej dzieli się je na chłoniaka Hodgkina i nie-Hodgkina. Około 30 proc. osób z chłoniakiem Hodgkina i 15 proc. z chłoniakiem nie-Hodgkina doświadcza swędzenia, znanego jako świąd paraneoplastyczny.
W zaawansowanym stadium również rak płuc często objawia się żółtaczką i swędzeniem, związanym z przerzutami do wątroby. Symptomy te, kiedy towarzyszą im inne zmiany skórne, jak sucha, łuszcząca się skóra, powinny skłaniać do pilnej konsultacji lekarskiej. Również inne objawy skórne, takie jak rogowacenie ciemne, mogą sygnalizować nowotwory układu oddechowego. Rogowacenie pojawia się w okolicy pach i pachwin, często przybiera formę szorstkich, zgrubiałych plam.
Badanie z 2022 r. na ponad 300 tys. osób wykazało, że osoby doświadczające swędzenia bez znanej przyczyny częściej miały nowotwory krwi, jak chłoniak, niż osoby bez swędzenia. Jednak tylko niewielki procent uczestników badania otrzymał diagnozę nowotworu krwi: mniej niż 0,4 proc. po roku i mniej niż 1 proc. po 10 latach.
Swędzenie nóg. Zobacz, o czym może świadczyć
Rak piersi, w tym rzadki rak zapalny, to kolejny nowotwór, który może powodować swędzenie. Skóra dodatkowo jest pokryta wysypką i ucieplona, może pojawić się zaczerwienienie. Choroba blokuje naczynia chłonne w skórze piersi, co powoduje stan zapalny.
Kiedy skonsultować się z lekarzem?
Czy świąd skóry stanowi powód do obaw? Warto wiedzieć, że najczęściej może wskazywać na problemy czy schorzenia niezwiązane z chorobą nowotworową. Są to:
- egzema,
- łuszczyca,
- zapalenie mieszków włosowych,
- infekcje grzybicze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.