Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Anna Syrkiewicz

Leczenie miejscowe nieinwazyjne impotencji

Avatar placeholder
Lek. Anna Syrkiewicz 05.09.2013 13:26
Leczenie miejscowe nieinwazyjne impotencji
Leczenie miejscowe nieinwazyjne impotencji

W leczeniu impotencji zasadnicze miejsce zajmują metody nieinwazyjnego oddziaływania miejscowego. Takie sposoby uzyskiwania erekcji są stosunkowo popularne, ze względu na dużą skuteczność, a przede wszystkim ze względu na to, że eliminują m.in. interwencję chirurgiczną czy iniekcję środków farmaceutycznych do ciał jamistych. Skuteczność metod nieinwazyjnych jest stosunkowo wysoka i wynosi, zależnie od rodzaju, od 70 do 90%.

spis treści

1. Aparaty próżniowe

Pierwszą z metod nieinwazyjnego leczenia zaburzeń erekcji jest aparat próżniowy. To urządzenie, dostępne na rynku od blisko 30 lat, zyskało dużą popularność dzięki satysfakcjonującym rezultatom u ponad 90% stosujących oraz swojej uniwersalności. Niewiele jest przeciwwskazań do używania aparatu próżniowego, a występowanie efektów ubocznych jest sporadyczne.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi u użytkowników urządzenia są krwawe wybroczyny w obrębie prącia oraz ból pojawiający się zazwyczaj w przypadku niewłaściwego korzystania z aparatu. Niekiedy mężczyźni uskarżają się również na brak ejakulacji oraz tzw. objaw “zimnego członka“.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Aparat próżniowy jest urządzeniem prostym w konstrukcji i obsłudze. Zaledwie kilkukrotne użycie powinno nauczyć stosującego właściwego korzystania. Jego zasada opiera się na wywołaniu ciśnienia ujemnego we wnętrzu aparatu, co wywołuje ściągnięcie krwi do ciał jamistych, a tym samym erekcję. Zbudowany jest z cylindra połączonego z mechanizmem wytwarzającym próżnię, najczęściej w formie pompki ręcznej lub elektrycznej.

Ważnym elementem urządzenia jest pierścień, stanowiący blokadę przed odpływem krwi z prącia. Obsługa aparatu próżniowego polega na wprowadzeniu zwiotczałego członka do cylindra oraz uruchomieniu mechanizmu próżniowego. Po uzyskaniu pożądanego wzwodu należy zsunąć pierścień z brzegu cylindra na nasadę prącia. Należy jednak pamiętać, że wzwód osiągnięty tą metodą nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Po jego upływie należy zdjąć z członka obejmujący go pierścień.

Jest to metoda bezpieczna, o wysokiej skuteczności i szerokim wachlarzu zastosowań. Zalecana jest w zakresie zarówno jednostkowego, jak i długotrwałego zapotrzebowania na alternatywną stymulację wzwodu.

2. Alprostadil. Technika MUSE

Inną z metod nieinwazyjnych jest technika MUSE. Stosowana jest przy używaniu alprostadilu, środka stosowanego również w nastrzyknięciach ciał jamistych. Technika ta polega na aplikacji leku bezpośrednio do cewki moczowej, nie zaś iniekcji.

Leczenie alprostadilem jest wysoce skuteczne. Użycie tego leku minimalizuje również dosyć często występujący przy nastrzyknięciach priapizm, czyli przetrwały wzwód. Podawanie środka na zasadzie MUSE może jednak wywołać dolegliwości bólowe, a w skrajnych przypadkach prowadzić do uszkodzenia cewki moczowej.

Lek wprowadzony do cewki przenika przez błonę śluzową, wypełniając ciała jamiste. Wzwód uzyskuje się w ciągu 20 minut. Powoduje to jednocześnie konieczność wcześniejszego zaplanowania zbliżenia.

Przeciwwskazaniem do używania alprostadilu są zaburzenia krzepliwości krwi, zmiany naczyniowe oraz poważniejsze odkształcenia prącia. Środek nie jest również zalecany do stosowania u osób ze schorzeniami psychicznymi. Kuracja alprostadilem może przyczynić się do wzrostu dynamiki ukrwienia prącia i w rezultacie nawet przywrócić utraconą potencję.

3. Inne metody leczenia impotencji

Pewną skuteczność wykazują również alternatywne metody pomocniczego leczenia zaburzeń erekcji. Należą do nich: hydroterapia, masaże, elektroterapia oraz hirudoterapia. Trzy pierwsze metody mają charakter fizykoterapeutyczny i zależnie od powodu zaburzenia wzwodu mogą przyczynić się do przywrócenia lub wzmocnienia funkcji seksualnych mężczyzny.

Hirudoterapia jest metodą zwalczania kłopotów ze wzwodem za pomocą pijawki lekarskiej. Ich stosowanie ma na celu dynamizację krążenia w obrębie prącia, a tym samym stymulowanie osiągania erekcji. Skuteczność ich stosowania jest udowodniona, ale zastosowanie takiego sposobu zaleca się po uprzedniej konsultacji ze specjalistą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie operacyjne impotencji
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze