Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Avatar placeholder
21.07.2021 16:02
Nietrzymanie moczu u mężczyzn
Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to mimowolne jego wyciekanie. Nie jest to jednak choroba, a objaw wskazujący na problemy w obrębie dróg moczowych. U mężczyzn nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, częściej występuje w starszym wieku, ale nie jest to typowy symptom starzenia się.

spis treści

1. Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu może być krótkotrwałą lub przewlekłą przypadłością. Krótkotrwała inkontynencja jest zwykle spowodowana chorobą lub prowadzonym leczeniem. W przypadku przewlekłego nietrzymania moczu przyczyny są inne. Inkontynencja u mężczyzn może być wynikiem blokady cewki moczowej. Wówczas mocz zbiera się w pęcherzu i może wyciekać. Nietrzymanie moczu może pojawić się również wtedy, gdy do skurczów pęcherza moczowego dochodzi w złym momencie lub gdy skurcze te są zbyt silne (tzw. nietrzymanie moczu z parcia). Mimowolne wyciekanie moczu może nastąpić także w następstwie uszkodzenia lub osłabienia mięśni wokół cewki moczowej (tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu). Problem ten pojawia się również na skutek niepełnego opróżnienia pęcherza (tzw. nietrzymanie moczu z przepełnienia). Warto pamiętać, że inkontynencja u mężczyzn ma często związek z chorobami prostaty lub ich leczeniem.

2. Objawy i diagnozowanie inkontynencji u mężczyzn

Głównym symptomem nietrzymania moczu u mężczyzn jest wyciek moczu z pęcherza moczowego. Pozostałe objawy zależą od rodzaju inkontynencji. Mężczyźni zmagający się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu doświadczają popuszczania moczu podczas kaszlu, wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów lub zmiany pozycji ciała. W przypadku nietrzymania moczu z parcia typowym objawem jest nagląca potrzeba oddania moczu. Jest ona tak silna, że mężczyzna nie jest w stanie zdążyć na czas do toalety. Z kolei w nietrzymaniu moczu z przepełnienia mimo potrzeby oddania moczu wydala się zaledwie niewielką jego ilość. Mężczyzna nie jest też w stanie kontrolować ciągłego wycieku moczu.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Podczas diagnozowania inkontynencji kluczowe znaczenie ma wywiad lekarski oraz badanie moczu. W wielu przypadkach na ich podstawie można ustalić przyczynę nietrzymania moczu. Jeśli jednak źródło problemu jest niejasne lub do wystąpienia inkontynencji przyczyniło się kilka czynników, konieczne może być wykonanie dodatkowych badań.

3. Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

W leczeniu inkontynencji kluczowe znaczenie ma właściwy dobór terapii. Należy dopasować ją do pacjenta i typu nietrzymania moczu. W redukcji objawów inkontynencji pomocne są zwykle leki oraz proste ćwiczenia. Niekiedy konieczne jest poddanie się operacji. Mężczyźni doświadczający nietrzymania moczu mogą złagodzić symptomy inkontynencji we własnym zakresie. Kilka prostych zmian w stylu życia może znacząco poprawić jego jakość.

Jeśli nietrzymanie moczu daje ci się we znaki, zastosuj się do następujących wskazówek:

  • Ogranicz spożycie napojów z kofeiną oraz słodkich napojów gazowanych.
  • Nie spożywaj więcej niż jednej jednostki alkoholu dziennie.
  • Włącz do swojej diety produkty spożywcze bogate w błonnik – w ten sposób unikniesz zaparć.
  • Rzuć palenie.
  • Utrzymuj prawidłową wagę.
  • Regularnie ćwicz mięśnie Kegla.
  • Korzystaj z toalety o określonych porach dnia.
  • Noś ubrania, które można szybko zdjąć.
  • Ćwicz podwójną mikcję – po oddaniu moczu zrelaksuj się i spróbuj ponowić tę czynność.
  • Prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywał wszystkie epizody inkontynencji. Takie notatki są niezwykle cenne dla lekarza podczas ustalania optymalnej metody leczenia nietrzymania moczu.

Inkontynencja to przypadłość, która częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Bez względu na płeć, jest to krępująca dolegliwość, dlatego tak ważne jest podjęcie jej leczenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie urodynamiczne
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze