Trwa ładowanie...

2023 rok rekordowy pod względem zakażeń. Lewica reaguje

2023 r. rekordowym pod względem liczby zakażeń HIV. Lewica domaga się zwiększenia nakładów na profilaktykę
2023 r. rekordowym pod względem liczby zakażeń HIV. Lewica domaga się zwiększenia nakładów na profilaktykę (East News / getty Images)

Do końca listopada zgłoszono 2688 przypadków HIV, to blisko 600 więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Eksperci przypominają, że to tylko wykryte przypadki, rzeczywista liczba jest jeszcze wyższa. - Te statystyki mogłyby być mniejsze, gdyby wdrożono systemową strategię zapobiegania zakażeniem wirusem HIV - przekonywał podczas konferencji w Sejmie poseł Krzysztof Śmiszek.

spis treści

1. Rekordowy wzrost zakażeń HIV w Polsce

Eksperci mówią o niepokojącym wzroście zakażeń wirusem HIV w Polsce. W tym roku wykryto ok. 2700 przypadków, dla porównania w całym 2022 r. było ich 2380, rok wcześniej - 1248, a w 2000 r. - 840.

- Według analizy przeprowadzonej przez NFZ, co roku liczba osób żyjących z HIV i objętych opieką specjalistyczną w Polsce wzrasta systematycznie o 7 proc. W ostatnich latach prawie 80 proc. nowo zarejestrowanych pacjentów to mężczyźni - wskazuje prof. dr hab. n. med. Justyna Kowalska, Klinika Chorób Zakaźnych dla Dorosłych, Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Zobacz film: "Prof. Simon orzeka, że szczepionka przeciw HIV to kwestia czasu"

Podobną tendencję widać również w przypadku wielu chorób wenerycznych. Raport opublikowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB pokazuje, że od stycznia do końca listopada 2023 r. zgłoszono 2800 przypadków kiły - to o ponad 1100 więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Od początku roku jest też dwukrotnie więcej przypadków rzeżączki - do końca listopada wykryto 1282 zachorowania, w całym 2022 r. było ich 601. Analogicznie wygląda też sytuacja w przypadku zachorowań na chlamydię - dotychczas zgłoszono 866 zakażonych, w analogicznym okresie ubiegłego roku - 424.

2. Płacimy za brak profilaktyki

Brak edukacji seksualnej i niska świadomość społeczna dotycząca chorób przenoszonych drogą płciową - to najczęściej wymieniane przyczyny obserwowanych wzrostów.

- Znieczuliliśmy się na zagrożenie zakażenia chorobą weneryczną, w tym i tymi, które grożą utratą życia. Tylko 10 proc. osób w Polsce zbadało się na obecność wirusa HIV we własnej krwi, to jeden z najniższych wskaźników w Europie - przypominała podczas konferencji prasowej posłanka Anita Kucharska-Dziedzic. - Musimy sprawić, aby więcej osób się badało - podkreślała.

Posłowie Lewicy domagają się zwiększenia środków na profilaktykę chorób zakaźnych
Posłowie Lewicy domagają się zwiększenia środków na profilaktykę chorób zakaźnych (FB)

Posłowie lewicy domagają się zwiększenia środków wydawanych przez państwo na profilaktykę związaną z chorobami zakaźnymi. Przypominają, że przełoży się to nie tylko na ograniczenie zachorowań, ale również oszczędności finansowe - miesięczna terapia zmniejszająca poziom wirusa we krwi kosztuje około 3000 zł za same leki, do tego dochodzą jeszcze koszty związane z całym system zdrowotnym.

- Te statystyki mogłyby być mniejsze, gdyby wdrożono systemową strategię zapobiegania zakażeniem wirusem HIV. Jednym z tych elementów powinna być terapia profilaktyczna: przedekspozycyjna i poekspozycyjna terapia, która uniemożliwia zakażenie wirusem HIV. Tego typu terapie są refundowane w wielu krajach na całym świecie, ponieważ bardziej opłaca się wydatkować środki na profilaktykę, niż potem wydawać znacznie większe pieniądze w ramach leczenia osób, które do końca życia muszą zażywać leki – wskazywał poseł Krzysztof Śmiszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze