22-latka odkryła guzki w różnych miejscach ciała. Zmaga się z rozsianym czerniakiem
Młoda kobieta z Toronto odkryła, że niewinne guzki na jej ciele były objawem zaawansowanego czerniaka. Teraz Kaylee Engle dzieli się swoją historią, aby ostrzec innych przed niebezpieczeństwami raka skóry.
W tym artykule:
Zaczęło się od guzka
Kaylee Engle, 22-letnia opiekunka do dzieci z Toronto, poczuła niepokój, gdy pod skórą w okolicy piersi wyczuła niewielki guzek. Początkowo zlekceważyła go, sądząc, że to nic poważnego. Jednak gdy w ciągu tygodnia zaczęły pojawiać się nowe grudki w różnych miejscach ciała, zrozumiała, że coś jest nie tak.
Lekarze początkowo podejrzewali cysty i zaplanowali ultrasonografię na kilka miesięcy później. Stan Kaylee się jednak pogarszał: traciła na wadze, czuła się ciągle zmęczona i często wymiotowała. Zaniepokojona ponownie udała się do szpitala, gdzie po dziewięciu godzinach oczekiwania usłyszała druzgocącą diagnozę: to czerniak.
– Dowiedziałam się na korytarzu izby przyjęć, byłam w szoku – przyznała w rozmowie z "The Sun".
Czerniak to nie tylko rak skóry. 59-latka miała czerniaka oka
Badania wykazały obecność siedmiu guzów w mózgu, ponad 20 w każdym płucu, co najmniej 18 w wątrobie oraz guzy przy sercu, w kręgosłupie i nadnerczach.
– Przerażające było co chwilę dowiadywać się nowych informacji o mojej chorobie – wspomina Kaylee. – Szokujące było, ile raka jest w moim ciele. Jest tak rozległy - jest wszędzie.
Leczenie czerniaka u Kaylee
Mimo diagnozy czwartego stadium czerniaka lekarze są optymistyczni co do jej leczenia. Kaylee rozpoczęła immunoterapię oraz radioterapię guzów w mózgu.
– Prawdopodobnie nigdy nie będę wolna od raka, ale nawet stabilizacja to dla mnie wspaniała wiadomość – mówi. – Pojawia się wiele nowych terapii czerniaka, a ja jestem gotowa spróbować wszystkiego, by żyć pełnią życia.
Przed diagnozą Kaylee była zdrowa, choć wcześniej usunięto jej kilka znamion ze względu na ryzyko przekształcenia w czerniaka. Teraz skupia się na zwiększaniu świadomości na temat raka skóry. Na TikToku, gdzie obserwuje ją ponad 10 tys. osób, dzieli się swoją historią i edukuje innych.
– Chcę szerzyć wiedzę o czerniaku i zachęcać do samodzielnej walki o swoje zdrowie w systemie medycznym – podkreśla. – Znamy nasze ciała najlepiej i powinniśmy być wysłuchani.
Kaylee apeluje również o ostrożność w ochronie skóry. – Zachęcam ludzi do dbania o swoją skórę, noszenia filtrów SPF, unikania poparzeń słonecznych, rezygnacji z solarium i do regularnych badań – mówi. – Wczesne wykrycie raka skóry ratuje życie, a choć mój nie został wykryty wcześnie, to nie musi być normą.
Czerniak. Jak bardzo jest częsty?
Jak podaje "The Sun", czerniak jest najpoważniejszym typem raka skóry, diagnozowanym u 16 000 osób rocznie w Wielkiej Brytanii i powodującym 2 340 zgonów. Jest piątym najczęściej występującym nowotworem w kraju, ale aż 86 proc. przypadków można uniknąć. Kluczem jest ochrona przed słońcem – stosowanie filtrów SPF, unikanie ekspozycji w godzinach największego nasłonecznienia i rezygnacja z solarium.
W Polsce liczba zachorowań na czerniaka złośliwego skóry systematycznie rośnie. Obecnie diagnozuje się około 4000 nowych przypadków rocznie, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w ciągu ostatniej dekady. Czerniak stanowi około 6 proc. wszystkich nowotworów skóry, ale odpowiada za aż 80 proc. zgonów związanych z tymi nowotworami, co podkreśla jego szczególną złośliwość i potrzebę wczesnej diagnostyki.
Wzrost liczby zachorowań przypisuje się m.in. zwiększonej ekspozycji na promieniowanie UV, zarówno naturalne, jak i sztuczne (np. solaria), a także większej świadomości zdrowotnej i lepszej diagnostyce.
Eksperci zalecają obserwację znamion i stosowanie zasady "ABCDE", zwracając uwagę na asymetrię, brzegi, kolor, średnicę i ewolucję zmiany. Wczesne wykrycie i leczenie chirurgiczne dają najlepsze rokowania.
– Cieszę się każdym dniem i wierzę, że osiągnę mój cel: całkowite wyleczenie – dodaje Kaylee z nadzieją.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródło: "The Sun".
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.