24 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, wielkość brzucha
24 tydzień ciąży to 6 miesiąc ciąży i końcówka 2 trymestru. Waga dziecka wynosi około pół kilograma, a długość około 20 centymetrów. Brzuch jest zaokrąglony, pnie się ku górze oraz ku przodowi. Pępek staje się płaski, pojawia się linea negra. Jak zmieniają się ruchy dziecka? Czy twardniejący brzuch powinien martwić?
1. 24 tydzień ciąży – który to miesiąc?
24 tydzień ciąży to jej 6 miesiąc, prawie końcówka 2 trymestru. Do porodu pozostały 3 miesiące. Przyszła mama, choć zwykle tryska energią do działania, powoli zaczyna odczuwać typowe dolegliwości, które będą nasilać się w 3 trymestrze. Ma to związek z coraz większą wagą dziecka i rozmiarem macicy.
W okolicy końcówki drugiego trymestru dziecko jest na tyle duże, że uciska narządy i nerwy, a także zaczyna się znacznie intensywniej ruszać. Stąd też kobieta może odczuwać duszności, bóle kręgosłupa, problemy z równowagą. Nierzadkie są zaparcia oraz problemy z ciągłym parciem na mocz.
Pojawiają się obrzęki, skurcze łydek, bóle głowy, podbrzusza oraz ud, a także problemy ze snem i znalezieniem sobie dogodnej pozycji.
2. 24 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
W 24 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około pół kilograma, a długość - około 20 centymetrów w pozycji embrionalnej. To zmienia się z dnia na dzień. W ciągu tygodnia ciąży dziecko przybiera na wadze około 90 g. Rośnie, ale i rozwija się bardzo dynamicznie. W 24 tygodniu ciąży zmienia się także jego wygląd i zachowanie, w tym siła, dynamika i precyzja ruchów.
W tym okresie rozwija się układ nerwowy (rozmnażają się połączenia nerwowe w mózgu) oraz system stawowy dziecka (chrząstki zmieniają się w coraz mocniejsze kości). Wykształcają się i wzmacniają narządy - płuca i oskrzeliki.
Ponadto wytwarza w płucach tak zwany surfaktant, czyli czynnik powierzchniowy, mający na celu zapobieganie zlepianiu się pęcherzyków płucnych podczas wdechów i wydechów. Jego płuca stają się z dnia na dzień coraz silniejsze.
Powoli rozwijają się również naczynia krwionośne. Organizm płodu w 24 tygodniu jego istnienia zaczyna wytwarzać leukocyty, czyli białe krwinki, co zwiększa nieco jego odporność.
Dziecko do 24 tygodnia ciąży ma zamknięte szpary powiekowe, które zaczynają się otwierać dopiero pod koniec drugiego trymestru. Wykorzystuje jednak inne zmysły: smak, słuch i dotyk. Coraz bardziej przypomina noworodka, który niedługo przyjdzie na świat podczas porodu.
3. 24 tydzień ciąży – brzuch mamy
W 24 tygodniu ciąży brzuch jest zaokrąglony, pnie się ku górze (przez macicę, która znajduje się tuż nad pępkiem) oraz ku przodowi (dzięki rosnącemu płodowi). Pępek zaczyna robić się płaski. Dzieje się tak dlatego, że powiększająca się macica i rosnące dziecko wypychają skórę, która się rozciąga. Uwidacznia się na nim ciemna linia (linea negra), biegnąca przez środek.
Poza rosnącą macicą i obrastającym w tłuszczyk dzieckiem zwiększa się ilość płynu owodniowego, który ułatwia dziecku przemieszczanie się w macicy, chroni je przed wstrząsami i urazami zewnętrznymi, a także zapewnia stałą temperaturę. Na tym etapie ciąży jest go około 500 ml.
W rezultacie, wskutek zmian, w 24 tygodniu ciąży waga przyszłej mamy znacznie wzrasta, nie powinna jednak być większa niż 8 kilogramów w porównaniu z wagą sprzed ciąży. Waga w ciąży powinna być kontrolowana.
Oznacza to, że należy pamiętać, że przyszła mama powinna jeść dla dwojga, nie za dwoje. Ponadto dieta powinna być różnorodna i dobrze zbilansowana.
4. 24 tydzień ciąży – ruchy dziecka
Ruchy dziecka w 24 tygodniu ciąży są dość wyraźne, silniejsze, bardziej zdecydowane i częstsze. Dziecko zmienia pozycje i układa się w macicy tak, by było mu wygodnie.
Maluch ćwiczy, otwierając i zaciskając piąstki, ssąc kciuk, robiąc fikołki. Jego ruchy są mniej chaotyczne. Dziecko w 24 tygodniu intensywnie przybiera na wadze i dlatego w łonie matki robi się coraz ciaśniej. Zdarza się, że pojedyncze kopniaki są dla niej bolesne.
5. Skurcze Braxtona-Hicksa
Wiele kobiet martwi twardy brzuch lub twardniejący brzuch. Na tym etapie ciąży odpowiadają za niego najczęściej tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Niektóre kobiety zaczynają je odczuwać około 20. tygodnia ciąży, inne później, dopiero około 28. To naturalne, tak samo jak sam objaw.
Skurcze, które mogą pojawić się kilka razy w ciągu dnia, nie są bolesne, nie trwają również zbyt długo (maksymalnie do pół minuty). To nic innego jak trening macicy przed zbliżającym się porodem.
Twardy brzuch i ból podbrzusza w ciąży powinny niepokoić, gdy pojawia się krwawienie z dróg rodnych i są silne. Ponieważ objawy mogą wskazywać na przedwczesny poród, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub jechać do szpitala.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.