Trwa ładowanie...

3 mity na temat astmy

Tak jak wiele chorób, również astma osnuta jest wieloma mitami, które w wielu przypadkach nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wybraliśmy kilka z nich i zapraszamy do dyskusji.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

 

1. Klimat morski łagodzi astmę

Nie zawsze. Rzeczywiście, klimat morski jest zalecany osobom z astmą, ale warto na taki wyjazd wybrać się wiosną lub wczesną jesienią. Duża wilgotność i upał latem mogą nasilić dolegliwości. Zresztą przy schorzeniach dróg oddechowych, w tym przy astmie, dobrze zrobi też wyjazd w średnio wysokie partie gór, gdzie powietrze jest świeże i rześkie. Alergikom zaleca się wyjazdy w góry od wysokości 1200 m n.p.m. W zbyt niskich partiach rzeczywiście może być zbyt dużo szkodliwych alergenów.

2. Sport zaostrza astmę

Nieprawda. Chociaż zdarza się, że wysiłek wyzwala krótkotrwałe napady duszności i zaostrzenia choroby, to jest to raczej konsekwencją całkowitego unikania zajęć ruchowych i obniżenia ogólnej wydolności fizycznej organizmu. Nowoczesne sposoby leczenia farmakologicznego, dostosowane do zmiennego przebiegu choroby, oraz troska o ogólny stan fizyczny pacjenta sprawiły, że coraz częściej lekarze zalecają osobom chorym na astmę różne formy aktywności ruchowej. Daną dyscyplinę należy dostosować do chorego. Niektórzy fantastycznie czują się w wodzie, inni będą dusić się w niej z powodu zawartego w niej chloru. Wielu maratończyków to astmatycy… Jednym słowem – każdy astmatyk powinien się dużo ruszać i wybrać sport, jaki najbardziej lubi i przy którym dobrze się czuje. Należy pamiętać, że zawsze ważny jest umiar.

3. Zioła łagodzą astmę

Nieprawda. Leczenie astmy środkami ziołowymi nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a nawet może być niebezpieczne. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy dziecko nie tylko cierpi na astmę, ale dodatkowo choruje na pyłkowicę (uczulenie na pyłek roślin, objawiające się zapaleniem błony śluzowej nosa i spojówek). Tymczasem nowoczesne leczenie astmy ma bardzo mało efektów ubocznych i znacząco poprawia komfort życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.