Mogą pęknąć w każdej chwili. 31‑latka żyje z "tykającą bombą" w głowie
Amber Ford, 31-letnia mieszkanka South Lanarkshire w Szkocji, codziennie zadaje sobie dramatyczne pytanie: "Czy dzisiaj umrę?". Wszystko przez trzy tętniaki mózgu, które mogą pęknąć w każdej chwili. Dla młodej kobiety życie zamieniło się w stan ciągłego lęku. Mówi wprost, że czuje się jak więzień we własnym ciele.
W tym artykule
Diagnoza, która zmieniła wszystko
Jeszcze kilka lat temu Amber uważała się za osobę zdrową. Wszystko zmieniło się w 2018 roku, gdy zdiagnozowano u niej świnkę i porażenie Bella. Od tamtej pory zaczęły się problemy – przewlekłe infekcje, zaburzenia wyników badań, ciągłe zmęczenie.
W 2020 roku doszły do tego nasilające się bóle głowy, zaburzenia widzenia, omdlenia oraz niepokojące objawy ze strony układu nerwowego, w tym utrata funkcji nóg podczas śmiechu czy zmiany w zachowaniu.
Przez długi czas objawy były bagatelizowane przez lekarzy – Amber słyszała, że potrzebuje raczej pomocy psychiatrycznej niż neurologicznej. Dopiero prywatne badanie tomografem ujawniło niepokojące "cienie" w jej mózgu. W kwietniu 2024 roku rezonans magnetyczny potwierdził obecność trzech tętniaków.
Podstępny tętniak mózgu nie daje żadnych objawów
Historia rodzinna i bezradność systemu
Amber stoi przed dramatycznym wyborem. Może poddać się ryzykownej operacji polegającej na założeniu metalowej spirali odcinającej dopływ krwi do tętniaków – co wiąże się z ryzykiem udaru, krwotoku, trwałego kalectwa lub śmierci.
Alternatywą jest nie robić nic. Ale to oznacza codzienne życie z myślą, że tętniak może pęknąć w każdej chwili. Jeśli dojdzie do jego pęknięcia, skutki mogą być dramatyczne: ślepota, paraliż, utrata mowy, a nawet śmierć.
Sytuacja Amber jest tym trudniejsza, że choroba prawdopodobnie ma podłoże genetyczne – jej babcia zmarła z powodu pęknięcia tętniaka mózgu w wieku 56 lat. Pomimo powagi sytuacji, Amber długo nie mogła uzyskać odpowiedniego wsparcia w ramach systemu ochrony zdrowia.
Ostatecznie skontaktowała się z amerykańskim specjalistą, który prowadzi podobne przypadki. Niestety, koszt konsultacji i leczenia za granicą przewyższa jej możliwości finansowe, dlatego uruchomiła zbiórkę publiczną.
- Chcę po prostu odzyskać swoje życie. Marzę o rodzinie, o normalności – mówi Amber w rozmowie z portalem The Sun.
Czym jest tętniak mózgu?
Tętniak mózgu to balonowate uwypuklenie ściany naczynia krwionośnego w mózgu. Jego obecność często nie daje objawów aż do momentu pęknięcia – wtedy dochodzi do krwotoku podpajęczynówkowego, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń mózgu lub śmierci.
Do objawów pękniętego tętniaka należą:
- nagły, bardzo silny ból głowy,
- sztywność karku,
- wymioty,
- utrata przytomności,
- światłowstręt,
- drgawki.
W przypadku podejrzenia pęknięcia tętniaka należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe – to stan zagrożenia życia.
Kto jest w grupie ryzyka?
Tętniaki częściej występują u osób powyżej 40. roku życia, palaczy, osób z nadciśnieniem tętniczym oraz z rodzinną historią tętniaków. Szacuje się, że nawet 1 na 20 osób może mieć tętniaka mózgu, choć do jego pęknięcia dochodzi u około 1 na 15 000 rocznie.
Niestety od 25 do 40 proc. przypadków kończy się śmiercią w ciągu pierwszej doby od krwotoku.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- The Sun
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.