Trwa ładowanie...

32-latka zasłabła podczas zajęć fitness. Tydzień później zmarła

Avatar placeholder
05.03.2023 11:56
Śmierć 32-latki była dla rodziny szokiem
Śmierć 32-latki była dla rodziny szokiem (Facebook)

32-letnia Katy Hancock była sprawna i zdrowa, dlatego ogromnym zaskoczeniem było, kiedy pewnego dnia niespodziewanie upadła podczas ćwiczeń. Okazało się, że kobieta miała tętniaka mózgu, o którego istnieniu nie wiedziała.

spis treści

1. Zmarła tydzień po upadku. Nie wiedziała, że ma tętniaka

Tata 32-latki Chris Taylor powiedział, że jego córka nie przejawiała żadnych niepokojących objawów w dniach poprzedzających incydent, ale skarżyła się na bóle głowy.

25 stycznia Katy zasłabła podczas zajęć fitness i została przewieziona do szpitala na rezonans magnetyczny, po czym została przeniesiona na OIOM. Okazało się, że za upadek odpowiadał tętniak mózgu. Niestety tydzień później kobieta zmarła.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Tętniak mózgu to poszerzenie tętnicy mózgowej, które powstaje na skutek osłabienia ściany naczynia krwionośnego. Tętniaki mogą wystąpić w dowolnym miejscu w mózgu i mogą mieć różne kształty i rozmiary.

Objawy tętniaka mózgu zależą od jego rozmiaru, położenia i kierunku rozwoju. W niektórych przypadkach tętniak może nie powodować żadnych objawów, a w innych może powodować poważne problemy neurologiczne i być zagrożeniem dla życia.

Śmierć Katy była szokiem dla jej męża Edda i ich dzieci, czteroletniego Dylana i dwuletniego Taylora, którzy zapamiętały mamę jako bardzo zdrową i aktywną. Kobieta często jeździła na nartach, pływała, żeglowała i jeździła na rowerze – nigdy nie narzekała na stan zdrowia.

2. Jakie są objawy tętniaka mózgu?

Objawy tętniaka mózgu mogą obejmować:

  • nagłe, silne bóle głowy,
  • podwójne widzenie lub utrata widzenia,
  • zaburzenia mowy,
  • osłabienie mięśni
  • zawroty głowy,
  • drżenie kończyn,
  • problemy z pamięcią lub myśleniem.

Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania tętniaków mózgu. Najczęściej tętniaki powstają na skutek osłabienia ściany tętnicy, co prowadzi do rozszerzenia naczynia krwionośnego.

Do powstawania tętniaków mózgu mogą prowadzić poważne urazy głowy, takie jak urazy wypadkowe.

Niektóre osoby rodzą się z wadami naczyniowymi, które mogą prowadzić do powstawania tętniaków mózgu.

Także miażdżyca jest chorobą, która powoduje zwiększone ryzyko powstawania tętniaków, ponieważ powoduje uszkodzenie ścian tętnic i zwiększa prawdopodobieństwo ich rozszerzenia.

Osoby z nadciśnieniem tętniczym mają zwiększone ryzyko powstawania tętniaków mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze