33-latka błędnie uwierzyła, że jest w ciąży. Zmarła kilka tygodni później
33-letnia kobieta od dłuższego czasu cierpiała na ból brzucha, wzdęcia i wymioty. Objawy były na tyle niespecyficzne, że spodziewała się, że zostanie matką. Zmarła na raka zaledwie kilka tygodni po tym, jak błędnie uwierzyła, że jest w ciąży.
1. Myślała, że jest w ciąży
Fiona Gallacher z Holytown w North Lanarkshire od dwóch miesięcy cierpiała na silny ból brzucha, wzdęcia i wymioty. W styczniu wynik testu ciążowego był negatywny, więc 33-latka odwiedziła oddział ratunkowy.
Wyniki badań ujawniły kilka dni później, że cierpi na gruczolakoraka czwartego stopnia, agresywny nowotwór gruczołów wydzielających śluz. Lekarze dawali jej od sześciu do dwunastu miesięcy życia, Fiona zmarła zaledwie 11 tygodni później, 22 marca.
- Fiona zaczęła odczuwać silne bóle brzucha, ale tłumaczyła to po prostu złym samopoczuciem. Była tak spuchnięta, że wyglądało na to, że może być w ciąży - opowiada jej siostra Kellyann.
- Kilka dni później powiedziano nam, że cierpi na raka i że nie zostało jej dużo czasu. To był dla nas wszystkich taki szok, że nie wydawało się to realne - wspomina.
Rodzina jest zszokowana nagłą śmiercią kobiety. Alarmuje, aby regularnie się badać i nie ignorować swojego złego samopoczucia.
- Wszyscy bagatelizujemy nasze objawy i zawsze myślimy, że to nigdy nie będziesz ty, ale nie warto ryzykować. Namawiam każdego, kto doświadcza nietypowych bólów brzucha, aby nie zastanawiał się dwa razy przed poddaniem się badaniu - mówi pani Gallacher.
- **Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę* - zleć to swojemu lekarzowi rodzinnemu tak szybko, jak to możliwe” - dodaje.
2. Co to jest gruczolakorak?
Gruczolakorak często jest wykrywany całkowicie przypadkowo. Według Cancer Council stanowi około 90 proc. wszystkich przypadków raka nerek i jelit, 85 proc. zachorowań na raka płuc i jedną czwartą wszystkich przypadków raka szyjki macicy. Jest także odpowiedzialny za większość nowotworów piersi, prostaty i żołądka.
Ponieważ rak ten może rozwinąć się w wielu miejscach w ciele, nie ma charakterystycznej listy objawów. Dodatkowo u wielu osób przez długi czas nie pojawiają się żadne dolegliwości.
W zależności od tego, gdzie znajduje się guz i jak duży jest, opcje leczenia mogą obejmować operację, chemioterapię, radioterapię lub immunoterapię.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.