36 tydzień ciąży - kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, brzuch mamy
36 tydzień ciąży to początek 9 miesiąca i 3 trymestr. Dziecko waży około 2,8 kg, a jego długość przekracza 45 cm. Nie jest specjalnie ruchliwe. Choć brzuch kobiety jest bardzo duży, a macica maksymalnie rozciągnięta, nie ma w niej zbyt wiele miejsca. Co jest ważne na tym etapie ciąży? Jak rozpoznać przedwczesny poród?
1. 36 tydzień ciąży - który to miesiąc?
36 tydzień ciąży to początek 9 miesiąca i 3 trymestr. Do porodu pozostało niewiele czasu. Większość mam wybrała już szpital czy położną, spakowała torbę do szpitala i opracowała plan porodu. Pozostaje cierpliwie czekać na pierwsze sygnały akcji porodowej i dbać o siebie – dużo odpoczywać i stawiać się na wyznaczone wizyty kontrolne. To bardzo ważne.
2. 36 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko?
Pod koniec 36 tygodnia ciąży dziecko waży około 2,8 kg, a jego długość przekracza 45 cm. Do momentu porodu urośnie już nieznacznie, natomiast przybierze jeszcze nawet kilogram masy ciała.
Pod koniec 36. tygodnia osiąga dojrzałość do życia poza brzuchem mamy. Zmysły malucha są w pełni rozwinięte. Dziecko umie rozpoznać głos mamy. Reaguje tak, jak noworodek.
Ma te same odruchy co dziecko donoszone (zamyka oczy podczas snu, otwiera je podczas aktywności). Bardzo intensywnie dojrzewa ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa się także objętość głowy.
3. 36 tydzień ciąży – ruchy dziecka
Dziecko nie jest specjalnie ruchliwe. Trudno się dziwić. Maluch przybiera na wadze, stąd brakuje mu miejsca i swobodny. To dlatego większość czasu spędza w charakterystycznej pozycji embrionalnej, czyli z podkurczonymi rączkami i nóżkami. Jego ruchy mogą być bolesne.
Na tym etapie ciąży bardzo ważne jest liczenie ruchów dziecka. Przyjmuje się, że przyszła mama powinna ich wyczuć co najmniej 10 w ciągu 2 godzin. Niepokojące jednak jest, gdy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle: nie rusza się bądź jest pobudzone, a jego ruchy są gwałtowne.
4. 36 tydzień ciąży – brzuch mamy i dolegliwości ciążowe
Dno macicy kobiety znajduje się już na wysokości łuków żebrowych. Osiąga swój szczyt - lokalizuje się najwyżej podczas całej ciąży. Teraz będzie się powoli obniżać. Macica jest też maksymalnie rozciągnięta, a dziecko uciska żołądek, wywołując dyskomfort (zgaga to zmora wielu kobiet na finiszu ciąży).
W 36 tygodniu ciąży przyszłe mamy są zwykle zmęczone, także zniecierpliwione. Hormony buzują, a nastrój potrafi się zmienić niespodziewanie i diametralnie. Euforia i radość, którą wywołuje myśl, że do spotkania z dzieckiem pozostało już niewiele czasu, przeplata się ze strachem przed porodem. To zrozumiałe.
Nie odpuszczają ciążowe dolegliwości, choć nieco się zmieniają. Opuszczenie się brzucha sprawia, że łatwiej złapać oddech, może jednak pojawić się nieprzyjemny nacisk na kość łonową i pęcherz moczowy.
Ponieważ dziecko rośnie, coraz trudniej się poruszać i znaleźć wygodną pozycję. Puchną nogi, dokucza ból kręgosłupa. Ponadto w 36 tygodniu zaczyna wydzielać się większa ilość relaksyny, hormonu powodującego rozluźnienie stawów i efektywne powiększenie kanału rodnego, co ułatwia dziecku przyjścia na świat.
Na tę okoliczność pojawia się ból stawów biodrowych i bolące pachwiny w ciąży, spowodowany naciskiem dużej masy na nieco rozluźnione stawy biodrowe. Obserwuje się także powiększenie stóp.
Ten etap ciąży to również okres zmian w układzie krwionośnym. Naczynia stają się kruche i mogą pękać. Z tego powodu może dokuczać krwawienie dziąseł, a także hemoroidy. Ich przyczyną jest również wzmożony nacisk malucha na dolne partie ciała.
5. 36 tydzień ciąży - poród przedwczesny
Według WHO donoszona ciąża trwa 38-42 tygodni. Poród pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży (zatem w 36 także) uważa się za przedwczesny. Dopiero po ukończeniu 37 tygodnia można mówić o porodzie w terminie.
Poród przedwczesny to jedno z częściej występujących powikłań w przebiegu ciąży. Jak go rozpoznać? Charakterystyczne objawy porodu przedwczesnego to:
- regularne skurcze związane ze skracaniem się szyjki macicy,
- rozwarcie szyjki macicy,
- silny ból brzucha lub skurcze, które nie wyciszają się po kąpieli i wypoczynku, w przeciwieństwie do skurczy Braxtona-Hicksa (to inaczej skurcze przepowiadające, które są oznaką zbliżającego porodu. Nie są bolesne i efektywne),
- tępy ból w okolicy krzyża, biegunka, mdłości i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
- krwista bądź brązowa wydzielina z pochwy,
- wyciek przezroczystych bądź zielonkawych wód płodowych,
- odejście czopa śluzowego.
Każda kobieta, u której rozpoczął się poród przedwczesny, musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, na oddziale patologii ciąży. Prawdopodobne jest, że dziecko, które jest wcześniakiem, będzie wymagało wsparcia medycznego.
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.