39 tydzień ciąży – kalendarz ciąży. Wygląd dziecka, objawy porodu
39 tydzień ciąży oznacza, że dziecko w każdej chwili może przyjść na świat. Maluch waży średnio 3400 g i ma około 50 cm długości. Wygląda i zachowuje się jak noworodek. Na finiszu ciąży kobieta czuje się podekscytowana i nieco zestresowana, ale i zmęczona. W napięciu czeka na rozpoczęcie sią akcji porodowej. Jakie są oznaki, że to już?
1. 39 tydzień ciąży – kiedy poród?
39 tydzień ciąży to przedostatni tydzień ciąży. Według WHO donoszona ciąża trwa 38-42 tygodni. Oznacza to, że na tym etapie dziecko jest w pełni dojrzałe i gotowe do przyjścia na świat.
Poród fizjologiczny rozpoczyna się spontanicznie zwykle w 39 lub 40 tygodniu ciąży. Po czym poznać, że się zbliża? Objawy porodu to:
- regularne skurcze związane ze skracaniem się szyjki macicy, rozwarcie szyjki macicy (pełne rozwarcie szyjki może pojawić się szybko, ale i zanim się pojawi, może minąć wiele godzin),
- silny ból brzucha lub skurcze, które nie wyciszają się po kąpieli i wypoczynku, w przeciwieństwie do skurczy Braxtona-Hicksa. Odstęp pomiędzy nimi szybko się skraca. Początkowo skurcze pojawiają się rzadko i trwają 30 sekund. Z czasem stają się częstsze i dłuższe. Zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują do krocza i pachwin,
- tępy ból w okolicy krzyża,
- biegunka, mdłości i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
- krwista bądź brązowa wydzielina z pochwy, wyciek przezroczystych bądź zielonkawych wód płodowych, odejście czopa śluzowego (tzw. czop porodowy).
O ile obecność skurczy i innych zwiastunów porodu wymaga wzmożonej czujności i trzymania ręki na pulsie, o tyle gdy odejdą wody, należy natychmiast udać się do szpitala.
Kiedy pilnie zgłosić się do szpitala? To konieczne nie tylko na okoliczność odpłynięcia wód płodowych czy wzmożonej, regularnej czynności skurczowej, ale także w przypadku krwawienia z dróg rodnych oraz słabszego odczuwania ruchów płodu.
2. 39 tydzień ciąży - rozwój dziecka
W 39 tygodniu ciąży dziecko waży średnio 3400 g i ma około 50 cm długości. Wygląda jak noworodek. Większość dzieci przybrała już pozycję główkową i w pozycji embrionalnej oczekuje na rozpoczęcie akcji porodowej.
W tym czasie ilość wód płodowych zmniejsza się, a to, że dziecko nadal rośnie sprawia, że mały człowiek w macicy ma coraz mniej miejsca. Na tym etapie ciąży wciąż bardzo ważne jest liczenie ruchów dziecka.
Przyjmuje się, że przyszła mama powinna ich wyczuć co najmniej 10 w ciągu 2 godzin. Niepokojące jednak jest, gdy dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle: nie rusza się bądź jest pobudzone, a jego ruchy są gwałtowne.
W 9 miesiącu ciąży należy także pamiętać, by stawiać się na kontrolne wizyty u ginekologa, podczas których lekarz wykonuje KTG, często także USG.
Kardiotokografia rejestruje czynność serca płodu i skurcze macicy, co w niektórych przypadkach jest podstawą do decyzji o rozwiązaniu ciąży przez cesarskie cięcie.
3. 39 tydzień ciąży – samopoczucie i dolegliwości
Na finiszu ciąży kobieta czuje się zarówno podekscytowana i nieco zestresowana, ale i zmęczona. Opadająca główka dziecka coraz mocniej uciska kość łonową, co może utrudniać poruszanie się czy nawet stanie i siedzenie, wywołuje kłucie w pochwie czy ból brzucha jak na okres.
Dokucza bezsenność, ciężki brzuch, opuchnięte nogi, zgaga i niestrawność, a także hemoroidy i parcie na pęcherz. Często pojawiają się silne skurcze Braxtona-Hicksa.
Są dość bolesne, ponieważ umiejscawiają się w pachwinach i pośrodku brzucha. Zdarza się, że te płynnie przechodzą we właściwe skurcze porodowe. Na tym etapie ciąży bardzo ważne jest, by odpoczywać, prowadzić oszczędzający tryb życia, prawidłowo się odżywiać i przyjmować odpowiednie suplementy.
4. 39 tydzień ciąży - jak przyspieszyć poród?
Wiele kobiet w 39 tygodniu ciąży zastanawia się, jak przyspieszyć poród. Okazuje się, że istnieją różne naturalne sposoby, które można wypróbować. To:
- chodzenie – intensywny spacer, chodzenie po schodach, szybki marsz,
- seks i orgazm, który wyzwala oksytocynę (hormon miłości) i może wywołać skurcze macicy. W rozszerzeniu szyjki macicy może pomóc sperma zawarte w niej prostaglandyny,
- ciepła kąpiel, która pomaga się rozluźnić się i uspokoić,
- akupresura, polegająca na uciskaniu różnych punktów na ciele,
- stymulacja sutków wykonywana przez co najmniej dwie godziny dziennie,
- liście maliny w tabletkach lub w formie naparu.
A medyczne wywołanie porodu? Kiedy jest konieczne? Światowa Organizacja Zdrowia stwierdza, że wywołanie porodu powinno wykonywać się u kobiet, o których wiadomo z całą pewnością, że osiągnęły 41 tydzień (>40 tygodni + 7 dni) ciąży. Indukcja porodu u kobiet w prawidłowej ciąży i wieku ciążowym niższym niż 41 tygodni nie jest zalecana.
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.