Trwa ładowanie...

4-letni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak rodzice zastosowali dwanaście alternatywnych sposobów leczenia

Lekarze w szpitalu Newham we wschodnim Londynie powiedzieli, że rodzice byli "zdruzgotani", iż ich dobre intencje spowodowały taką tragedię.

Czterolatek trafił do szpitala po tym, jak rodzice podali mu kilkanaście różnych suplementów
Czterolatek trafił do szpitala po tym, jak rodzice podali mu kilkanaście różnych suplementów (Shutterstock)

Chłopak wziął kilkanaście suplementów, które rzekomo miały pomóc w leczeniu jego autyzmu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Chłopiec był w szpitalu kilka dni, zanim jego matka przyznała się, co mu podała

Narodowe Towarzystwo Autyzmu ostrzegło, że kluczowe znaczenie dla lekarzy powinna mieć **rozmowa o zagrożeniach związanych z alternatywnymi terapiami**.

Prawdopodobnie chorobę chłopca spowodowało kilkumiesięczne zażywanie suplementów o naturalnych składnikach. Zawierały one witaminę D, mleko wielbłąda, srebro i sól Epsom.

Dziecko zostało przyjęte do szpitala po tym, jak schudło 3 kg w ciągu trzech tygodni i cierpiało z powodu objawów, takich jak wymioty i skrajne odwodnienie.

Dr Catriona Boyd i dr Abdul Moodambail, którzy opisali ten przypadek w „British Medical Journal Case Reports”, powiedzieli, że chłopiec był w szpitalu przez kilka dni, zanim jego matka powiedziała lekarzom o holistyczych suplementach.

Zobacz także

"Dzieje się tak w wielu przypadkach. Często rodzice uważają, że te dodatki są naturalne, bezpieczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych, ale to nie jest prawda, co widzimy na przykładzie tego chłopca . Dziecko przyjmowało duże ilości witaminy D, co prowadzi do bardzo wysokiego poziomu wapnia, a to może być śmiertelne" – mówi dr Moodambail

Chłopiec powrócił do zdrowia w ciągu dwóch tygodni po tym, jak lekarze podali mu płyny i zastosowali leki w celu zmniejszające poziom wapnia.

2. Czym są leki uzupełniające i alternatywne

Terapie uzupełniające i alternatywne (complementary and alternative medicines CAM) to zabiegi oraz środki, które wykraczają poza główny nurt opieki zdrowotnej.

Na ogół, gdy jakiś środek stosuje się równolegle z medycznym lekiem, uznaje się go za "komplementarny". Gdy środek jest stosowany zamiast konwencjonalnych leków, jest uważany za "alternatywny".

Przykłady CAM to: homeopatia, akupunktura, akupresura, osteopatia, chiropraktyka i leki ziołowe.

Niektóre terapie alternatywne są oparte na założeniach, które nie zostały potwierdzone przez naukowców. Skuteczność pozostałych  została udowodniona dla wąskich zakresów, np. osteopatia, chiropraktyka i akupunktury leczą ból w dole pleców. Kiedy osoba stosuje metody alternatywne i odczuwa poprawę, może to być spowodowane efektem placebo.

Alternatywa dla leków – naturalne antybiotyki
Alternatywa dla leków – naturalne antybiotyki [8 zdjęć]

Infekcje, które wywołują bakterie oporne na antybiotyki, są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

zobacz galerię

3. W poszukiwaniu nowych rozwiązań

Dr Boyd twierdzi, że często widział, jak rodzice, których dzieci chorowały na nieuleczalne bądź przewlekłe choroby, zwracali się w stronę terapii alternatywnych.

Dr Moodambail mówi, że "jest to powszechna sytuacja, ponieważ nie ma skutecznego leczenia dla niektórych przypadłości, takich jak zaburzenia ze spektrum autyzmu. Niektóre alternatywne terapie sugerują, że można je leczyć i rodzice mają nadzieję. Niestety, to prawdopodobnie fałszywa nadzieja".

Jane Harris, dyrektor do spraw zewnętrznych w australijskim Ministerstwie Zdrowia, powiedział, że sprawa pokazała, jak "rozpaczliwie trudne życie jest dla rodzin dotkniętych autyzmem, zwłaszcza tuż przed i po otrzymaniu diagnozy".

"Większość z nas wie bardzo mało o autyzmie, dopóki nie dotyka osoby, którą kochamy, a znalezienie dobrych, rzetelnych informacji na temat autyzmu może być niełatwe dla osób chorych i ich rodzin. To sprawia, że wiele rodzin czuje się zagrożonych i zdesperowanych - niektóre mogą rozważyć użycie niesprawdzonych i potencjalnie szkodliwych terapii alternatywnych" - dodaje Harris.

"Ten okropny przypadek pokazuje, że potrzebujemy więcej specjalistów, by dać rodzinom dokładne porady i rozmawiać z nimi o tym, co naprawdę pomaga i jak znaleźć odpowiednie wsparcie. Ważne jest, że lekarze i personel medyczny bierą obawy rodzin na poważnie i są oni w stanie rozmawiać o potencjalnych zagrożeniach związanych z alternatywnymi metodami leczenia, nawet jeśli mogą one wydawać się nieszkodliwe" - mówi Harris.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

4-letni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak rodzice zastosowali dwanaście alternatywnych sposobów leczenia
4-letni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak rodzice zastosowali dwanaście alternatywnych sposobów leczenia
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza