5 korzyści z bycia narcyzem
Wszyscy urodziliśmy się narcyzami. Już trzymiesięczne dziecko wykazuje zachowania narcystyczne. Dlaczego? Oczekuje ciągłej uwagi, nie liczy się z uczuciami rodziców, a przede wszystkim ma świadomość tego, że jest inaczej traktowane i wykorzystuje to. Oczywiście nie możemy się temu dziwić, ani denerwować. Dzieci już takie są. Faktem jest jednak to, że rodzimy się z postawą „jestem najważniejszy”. Profesor psychologii z Uniwersytetu w Massachusetts Susan Krauss uważa, że dzieci „nie są przystosowane do uwzględniania innych punktów widzenia poza własnym. W miarę jak się starzejemy, uczymy się brać pod uwagę perspektywę innych.” Przynajmniej dzieje się tak z większością z nas. Prowadzone są jednak badania, które mówią, że przejmowanie się tym, co sądzą o nas inni i wysokie poczucie własnej wartości mogą być bardzo korzystne w naszym życiu. Oczywiście nie należy przesadzać ze swoim samouwielbieniem. Poznaj 5 korzyści, które osiągniesz dzięki optymalnej dawce narcyzmu.
1. Pozwala nam lepiej troszczyć się o siebie
Badania przeprowadzone w 2010 roku wykazały, że osoby o zdrowym poziomie narcyzmu doświadczyły o wiele mniejszego poczucia lęku w grupie niż pozostali, dlatego częściej podejmowali się pracy zespołowej. Jeśli przejmujesz się tym, co mówią o tobie inni i tym, jak cię postrzegają, to naturalne jest, że będziesz bardziej starał się o dobre samopoczucie, wygląd, a co za tym idzie i zdrowie.
2. Pomaga nam znaleźć pracę
Dowiedziono, że w mniejszym bądź większym stopniu pracodawcy faworyzują osoby, które dbają o swój wygląd zewnętrzny. Ponadto pewność siebie i wysoka samoocena to cechy, dzięki którym łatwiej odnajdziesz się na rynku pracy, ponieważ rozmowa kwalifikacyjna opiera się w większości na umiejętności opowiadania o sobie, swoim doświadczeniu i cechach, a także wadach i zaletach. Nic dziwnego, że niedawno przeprowadzone badania wykazały, że osoby narcystyczne dużo lepiej radzą sobie podczas rozmów kwalifikacyjnych i stawiani są wyżej niż osoby tak samo wykwalifikowane, ale skromniejsze.
3. Czyni nas lepszymi dorosłymi
Nasi dziadkowie uważają, że jesteśmy narcystycznym pokoleniem. Tak samo będzie z naszymi rodzicami i naszymi dziećmi. Każde nowe pokolenie uważane jest przez poprzednie za zadufane w sobie i nie liczące się ze starszymi. To ma sens, jeżeli ponownie przyjmiemy, że młodzi ludzie są z natury egocentryczni, co zmienia się w miarę z dorastaniem. Najnowsze badania wykazują, że egoistyczne zapędy młodzieży mogą doprowadzić do tego, że w przyszłości unikną oni pułapek związanych z uniezależnieniem się od rodziców i rozpoczynaniem własnego życia.
4. Zmniejsza poziom niepokoju i ryzyko depresji
Osoby o zdrowych cechach narcystycznych mają większą pewność siebie i poczucie własnej wartości, co zmniejsza poziom ich stresu i tworzy podstawę do generalnego poczucia szczęścia. Imponują też innym ludziom swoją pewnością siebie i nastawieniem do świata, nie szukają więc akceptacji w społeczeństwie, w związku z czym lepiej się w nim czują.
5. Pozwala budować silniejsze relacje z ludźmi
Narcyzm, który przekracza poziom zdrowego patrzenia na siebie nie pozwala na budowę żadnych relacji z innymi ludźmi. Jeżeli jednak utrzymany jest na optymalnym poziomie to może pomóc. Silne poczucie własnej wartości sprawia, że nie jest się uzależnionym od szczęścia innych ludzi, co prowadzi do budowania z nimi zdrowych relacji.
Jak widać, narcyzm nie zawsze musi kojarzyć się negatywnie, a ludzie, które mają wysokie mniemanie na temat własnej osoby, często lepiej radzą sobie w życiu. Może więc warto na jakiś czas przestać przejmować się wszystkimi wokół i podejść do życia bardziej egoistycznie?
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.