5 rzeczy, których nie wiedziałeś o łuszczycy
Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna. Objawia się występowaniem zmian na skórze, które mogą przybierać postać grudek, rozległych czerwonych plam czy wykwitów. Choroba jest nieuleczalna, można jedynie złagodzić jej przebieg. Objawy mogą się zaostrzać lub zupełnie zaniknąć na jakiś czas. Trudno jest wskazać bezpośrednie przyczyny pojawienia się łuszczycy – najczęściej mówi się o zaburzeniach pracy układu odpornościowego oraz o dziedziczeniu choroby. Jedno jest jednak pewne – choroba nie jest zaraźliwa.
Łuszczyca może pojawić się w każdym wieku. Dotyka w takim samym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Szacuje się, że około 3 proc. populacji zmaga się z łuszczycą. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie.
1. Łuszczyca to nie tylko choroba ciała, ale też duszy
Wśród głównych powodów wystąpienia łuszczycy wymienia się stres. Okazuje się, że silne przeżycia i skrajne emocje mogą wywołać nieestetyczne zmiany na skórze. Stres przyczynia się również do zaostrzenia objawów choroby.
Łuszczyca bardzo często jest przyczyną obniżenia samopoczucia, a nawet depresji. Zmiany naskórne nierzadko są szpecące, a chory nie może znieść ich widoku. Do tego dochodzi odrzucenie społeczne. Niektórzy nie chcą znajdować się w pobliżu osoby z łuszczycą, nie podają jej ręki z obawy przed zarażeniem. To wszystko rodzi frustrację oraz stany depresyjne.
2. Łuszczyca niejedno ma imię
W zależności od wyglądu zmian i objawów towarzyszących wyróżniamy różne typy łuszczycy: pospolita (zwykła), stawowa, kropelkowata, odwrócona, krostkowa, plackowata, zastrzała, wysiękowa, brudźcowa, brodawkująca oraz erytrodemia łuszczycowa. Najpowszechniej występuje pierwszy wymieniony rodzaj, czyli pospolita, dotyczy on od 80 do 90 proc. chorych.
Warto wiedzieć, że niektóre z typów łuszczycy są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Weźmy na przykład łuszczycę stawową, która może nawet doprowadzić do trwałego kalectwa. Z kolei objawy, które pojawiają się przy erytrodermii łuszczycowej, wymagają jak najszybszej hospitalizacji. Zmiany skórne przypominają poparzenie, zwiększa się znacznie temperatura ciała i przyśpiesza akcja serca.
3. Dieta w łuszczycy ma znaczenie
Pomimo że łuszczyca to choroba skórna, to sposób odżywiania pacjenta ma duże znaczenie dla powodzenia leczenia. Alkohol, papierosy, słodycze, czerwone mięso, wysoko przetworzona żywność mogą potęgować nieprzyjemne objawy. Dlatego zaleca się unikanie powyższych produktów.
Wskazane jest, by w diecie osoby chorej na łuszczycę znalazły się duże ilości warzyw i owoców (należy jednak ograniczyć warzywa strączkowe i niektóre owoce, np. jabłka, truskawki, czarną porzeczkę), produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (np. ryby i zdrowe oleje). Zalecane jest również częste picie wody.
4. Łuszczycę można leczyć światłem
Promieniowanie słoneczne niekorzystnie wpływa na skórę, przyśpiesza jej starzenie, w najgorszym przypadku może doprowadzić do poważnych chorób skóry, np. czerniaka. Silne promieniowanie słoneczne jest też jednym z czynników zaostrzających objawy łuszczycy.
Jednak w niewielkich ilościach słońce może mieć zbawienny wpływ dla podrażnionej cery. Dlatego w leczeniu łuszczycy wspomagająco działa fototerapia. Jest to poddanie pacjenta napromieniowaniu sztucznym światłem o odpowiednim natężeniu, np. światłem niebieskim, które jest częścią światła widzialnego.
Leczenie łuszczycy polega przede wszystkim na podaniu leków, zastosowaniu właściwej diety, dbaniu o skórę (nawilżanie, natłuszczanie), unikaniu czynników, które mogły wywołać chorobę lub ją zaostrzyć, np. stresu. Do leczenia, oprócz fototerapii, można włączyć klimatoterapię i balneoterapię.
5. Łuszczyca ma swoje ulubione miejsca na ciele
Łuszczycowe zmiany skórne pojawiają się najczęściej na łokciach, kolanach, pośladkach, na owłosionej skórze głowy, w okolicy krzyżowej, na dłoniach i stopach. Zdarza się, że łuszczyca może pojawić się w okolicy narządów płciowych. Dzięki temu łatwiej ją odróżnić od innych chorób skóry, np. AZS.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.