Trwa ładowanie...

6 dolegliwości, których nie można zignorować

 Magdalena Pietras
26.11.2018 11:49
6 dolegliwości, których nie można zignorować
6 dolegliwości, których nie można zignorować (123RF)

Każdego dnia doświadczamy różnych dolegliwości zdrowotnych. Bolą nas nogi, głowa, drętwieją ręce – można tak jeszcze długo wymieniać. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na takie „drobnostki”. Czy słusznie? Wiele objawów, które wydają się niepozorne i nic nie znaczące, są znakami świadczącymi o poważnej chorobie. Sprawdź, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić.

1. Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może być oznaką wielu chorób
Ból w klatce piersiowej może być oznaką wielu chorób (123RF)

Odczucie bólu w klatce piersiowej może być oznaką wielu chorób. Jeśli tej dolegliwości towarzyszą mdłości, skoki ciśnienia, duszności oraz zwiększona potliwość, prawdopodobnie mamy do czynienia z zawałem. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. W trakcie oczekiwania na ratowników, można przyjąć nitroglicerynę (najlepiej pod język) bądź lek z kwasem acetylosalicylowym, np. polopirynę, aspirynę czy acard.

Ostry, kłujący ból w klatce piersiowej to również jeden z symptomów zapalenia płuc. Inne objawy tej choroby to: gorączka, dreszcze, większa częstotliwość oddechu, kaszel, duszność. Jeżeli podejrzewamy u siebie zapalenie płuc, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Ból w klatce piersiowej może też być objawem wielu innych schorzeń, zapewne mniej znanych, np. zatorowości płucnej, odmy opłucnowej, zapalenia opłucnej, zapalenia osierdzia, zapalenia mięśnia sercowego, kardiomiopatii przerostowej, dławicy piersiowej.

2. Zaburzenia oddychania

Problemy z oddychaniem pojawiają się najczęściej przy chorobach układu oddechowego. Mogą być objawem wspomnianego już zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli, gruźlicy bądź astmy. Czasem są reakcją na kontakt z czynnikiem uczulającym, np. pyłkami lub sierścią zwierząt. Zaburzenia oddychania występują również przy poważnych zatruciach substancjami chemicznymi.

3. Krwiomocz

Czerwony kolor uryny to znak ostrzegawczy, że z układem moczowym dzieje się coś niepokojącego. Krwiomocz występuje na przykład przy kamicy nerkowej. Innymi objawami tej choroby jest ból w dole pleców i gorączka. Kolejną przyczyną obecności krwi w moczu może być zapalenie pęcherza moczowego. Schorzenie to objawia się też skąpomoczem, gorączką oraz bólem podczas oddawania uryny.

Hematuria, czyli krwiomocz może świadczyć o torbielowatości nerek, gruźlicy nerek, zawale nerki. Krew w moczu jest też symptomem chorób układu rozrodczego, np. endometriozy.

4. Nagłe drętwienie kończyn lub twarzy

Drętwienie kończyn to uczucie, którego nie powinno się ignorować
Drętwienie kończyn to uczucie, którego nie powinno się ignorować (123RF)

Niespodziewane zdrętwienie rąk, nóg lub połowy twarzy może świadczyć o udarze. Inne objawy towarzyszące temu schorzeniu to ból głowy, problemy z widzeniem i płynnym mówieniem, zaburzenia równowagi. Jeśli zauważymy u siebie lub bliskiej osoby wymienione symptomy, należy jak najszybciej wezwać pomoc. Tu liczy się czas, a każda minuta jest na wagę złota.

Podczas rozmowy z dyspozytorem należy od razu powiedzieć o naszych podejrzeniach i wymienić objawy, które się pojawiły. Ma to istotne znaczenie, ponieważ udar może mieć charakter niedokrwienny lub krwotoczny, a każdy z nich leczony jest w inny sposób. Co prawda bez tomografii komputerowej nie można ich stuprocentowo odróżnić, jednak informacja o występujących dolegliwościach z pewnością ułatwi udzielenie pomocy poszkodowanemu.

Drętwienie kończyn może też być objawem dyskopatii, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia opon mózgowych, choroby Pageta.

5. Ból łydki

Ból w łydce to dolegliwość, która może się pojawić po intensywnym treningu czy chodzeniu na wysokich obcasach. Nie ma wtedy powodów do obaw. Powinniśmy się jednak niepokoić, kiedy ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny lub po długim siedzeniu lub leżeniu. Możemy mieć wówczas do czynienia z zakrzepicą żył. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, która prowadzi nawet do śmierci. Jeżeli skrzep w żyle łydki się oderwie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaczopuje tętnice płucną lub stanie się przyczyną udaru mózgu.

Ból łydki może też świadczyć o przewlekły niedokrwieniu kończyn dolnych lub przewlekłej niewydolności żylnej.

6. Wypadanie włosów

Wypadanie włosów to częsty problem, obok którego nie należy przechodzić obojętnie
Wypadanie włosów to częsty problem, obok którego nie należy przechodzić obojętnie (123RF)

Zmora wielu kobiet. Kępki, które znajdujemy na ubraniach, w wannie, na dywanie mogą doprowadzić do szału. Wypadanie włosów to jednak nie tylko problem urodowy. Może też świadczyć o pojawieniu się choroby. Przerzedzanie fryzury to jeden z objawów np. kiły, nadczynności lub niedoczynności tarczycy, toczenia rumieniowatego. Bardzo często jest objawem chorób skóry głowy, np. grzybicy. Zanim więc wydamy fortunę na środki przeciw łysieniu, warto udać się do lekarza i przeprowadzić podstawowe badania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze