Trwa ładowanie...

7 pytań, które lekarz chciałby od ciebie usłyszeć

 Ewa Rycerz
04.01.2019 09:59
Zadawanie pytań lekarzowi i współdecydowanie o terapii jest jednym z praw pacjenta.
Zadawanie pytań lekarzowi i współdecydowanie o terapii jest jednym z praw pacjenta. (123RF)

Czasy, gdy lekarz był wyrocznią i o rodzaju podejmowanego leczenia decydował bez poinformowania o tym pacjenta minęły bezpowrotnie. Dziś specjaliści dążą do nawiązania kontaktu z chorym. Liczą, że dzięki temu uda się nie tylko wyeliminować chorobę, ale też zapobiec innym. Oczekują także zainteresowania ze strony pacjenta. Oto 7 pytań, które lekarz chciałby od ciebie usłyszeć.

1. Jakie są możliwości leczenia?

Pacjent nie musi godzić się na zaproponowany przez lekarza rodzaj leczenia. Nie oznacza to jednak, że ma wchodzić z nim w spór i uparcie twierdzić, że leczenie nie jest mu potrzebne.

W dojściu do porozumienia pomoże rzeczowa, konkretna dyskusja. Dobrze jest zapytać specjalistę o rodzaje dostępnej terapii, rozwiązania, różne leki, ale także poinformować o ewentualnych chorobach towarzyszących. Leczenie dobierzecie wtedy razem.

Najbardziej irytujące zachowania pacjentów - okiem lekarza
Najbardziej irytujące zachowania pacjentów - okiem lekarza [10 zdjęć]

Palenie papierosów to jedno z najbardziej irytujących zachowań pacjentów, które przynosi szereg negatywnych

zobacz galerię

2. Jakiego efektu powinienem oczekiwać?

Zobacz film: "Sprawdź, jak długo ważne są skierowania i recepty"

Pytanie zadawane zazwyczaj lekarzom, którzy kierują na zabiegi operacyjne. Pacjent w takiej sytuacji może spodziewać się ogromnej poprawy zdrowia, a lekarz za sukces uzna tę, zgodną z medycznymi możliwościami.

Aby uniknąć rozczarowania, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie są realne rokowania co do poprawy stanu zdrowia po zabiegu. Jeśli w oczach pacjenta okaże się ona za mała, może lepiej przełożyć zabieg?

3. Czy możemy przełożyć to w czasie?

Kolejka pacjentów i brak czasu – z takimi problemami spotykają się często lekarze podstawowej opieki zdrowotnej i specjaliści. I często kierują na takie badania, których wykonanie nie ma uzasadnienia w stanie zdrowia pacjenta. Dlatego pytanie o to, czy z danym pomiarem można się wstrzymać, warto zadać. Odnosi się to także do zabiegów chirurgicznych.

4. Co mogę zrobić samemu, by się wyleczyć?

Tryb życia, odżywianie, sport i nastawienie psychiczne – to wszystko wpływa na stan zdrowia. W wielu przypadkach jest też gwarancją poprawy. Dlatego też lekarz, wypisując receptę na niezbędne leki zaleca rezygnację z cukru, wysiłek fizyczny, dbanie o odporność i jedzenie większej ilości warzyw i owoców.

5. Jakie są skutki uboczne tego leku?

Każdy lek niewłaściwie stosowany może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia. Takie objawy jak bóle i zawroty głowy czy wymioty sugerują, że przyjmujemy błędnie dobrany lek. Aby uniknąć takich sytuacji, należy poinformować lekarza o każdym przyjmowanym jednocześnie medykamencie.

6. Jak się dowiem o wynikach?

W dobie internetu, większość laboratoriów posiada funkcję elektronicznego odbierania wyników badań. Aby jednak rozszyfrować podane na wynikach pomiarów cyfry, należy ponownie udać się do specjalisty. Często lekarze informują o tym bez pytania, jeśli jednak tak się nie stanie – zapytaj medyka o to, kiedy umówić się na wizytę.

7. Gdzie mogę potwierdzić diagnozę?

Chociaż to właśnie do lekarza rodzinnego Polak chodzi najczęściej – nie posiada on tak rozległej wiedzy, jak specjalista. Dlatego też, po postawieniu wstępnej diagnozy, warto go zapytać o to, gdzie tę diagnozę można potwierdzić. Lekarz powinien udzielić wskazówek oraz wypisać skierowanie do specjalisty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze