7 skutecznych sposobów na PMS
Ból głowy, zmiany nastrojów, ochota na słodycze, wrażliwość piersi, wzdęcia i problemy ze snem to rzeczywistość wielu kobiet przed miesiączką. Szacuje się, że nawet 80 proc. pań odczuwa skutki PMS. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to nie wyrok – nie musisz się godzić na nieprzyjemne dolegliwości. Wypróbuj sprawdzone sposoby, dzięki którym pokonasz PMS.
1. Zmień dietę
Masz zły nastrój, pokłóciłaś się z facetem, a w pracy jesteś narażona na ciągły stres? W takich sytuacjach zjedzenie na obiad pudełka lodów i popicie ich butelką wina wydaje się dobrym pomysłem. Niestety, jeśli pofolgujesz grzesznym zachciankom, będziesz czuć się jeszcze gorzej. Objawy PMS możesz złagodzić poprzez odpowiednią dietę.
Wyklucz z menu produkty, które mogą zaostrzyć jego objawy – sól, kofeinę, cukier, alkohol. Staraj się jeść więcej warzyw, owoców, orzechów, produktów z pełnego ziarna oraz bogatych w białko. Sięgnij po siemię lniane, które pomaga na wzdęcia i reguluje hormony. Zwiększ też ilość kwasów omega-3 w diecie, które działają przeciwzapalnie. Znajdziesz je przede wszystkim w rybach morskich (takich jak: łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki), oliwie z oliwek, oleju lnianym czy migdałach.
2. Ruszaj się!
Nie masz energii ani ochoty, żeby pobiegać albo poćwiczyć jogę? Przełam się, ponieważ właśnie teraz ćwiczenia fizyczne mogą naprawdę pomóc. Aktywność to najlepsza recepta na dolegliwości towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego. Poza tym podczas wysiłku uwalniają się endorfiny, dzięki którym od razu masz lepsze samopoczucie. Wybierz dyscyplinę, którą lubisz – taniec, jazdę na rowerze, spacery, pływanie, ćwiczenia na siłowni, rolki. Podczas treningu zapomnisz o PMS.
3. Zapanuj nad stresem
Rozdrażnienie, zmienne nastroje, bezsenność? To typowe objawy PMS, które regularnie psują ci nastrój. Jak zapanować nad nerwami i złym samopoczuciem? Warto wypróbować różne techniki relaksacyjne. Weź długą kąpiel, idź na masaż, spróbuj medytacji i ćwiczeń oddechowych. Skorzystaj z niezwykłej mocy aromaterapii – zapal świeczkę lub użyj olejku eterycznego o kojącym nerwy zapachu, np. lawendowym, rumiankowym, bergamotowym, neroli. Znajdź czas tylko dla siebie i wycisz się.
4. Sięgnij po niepokalanek mnisi
Możesz walczyć z dolegliwościami towarzyszącymi PMS w naturalny sposób. Twoim sprzymierzeńcem jest niezwykłe zioło lecznicze – niepokalanek mnisi. Roślina zmniejsza wydzielanie prolaktyny. To hormon produkowany w przysadce mózgowej, który możesz winić za nieprzyjemne dolegliwości przed okresem, takie jak zwiększone napięcie, bóle głowy, problemy ze snem, obrzęki, wrażliwość piersi.
5. Zorganizuj dzień dla urody
Przed okresem cera zaczyna płatać figle, włosy się nie układają, a ty najchętniej nie wychodziłabyś z domu? Wiele kobiet cierpiących na PMS ma podobne problemy z wyglądem i samooceną. Hormony szalejące w organizmie sprawiają, że zaczynasz dostrzegać wszelkie mankamenty urody. Zamiast zamartwiać się wyglądem, zorganizuj sobie „dzień SPA”. Nałóż maseczkę oczyszczającą, serum nawilżające, na wypryski zastosuj olejek z drzewa herbacianego, zrób peeling całego ciała, zadbaj o stopy i pomaluj paznokcie na intensywny kolor. Poświęć jedno popołudnie na zabiegi upiększające, a od razu poczujesz się lepiej.
6. Wyśpij się
Czujesz się senna, zmęczona i brakuje ci energii? Zasypiasz przy biurku, a po powrocie do domu marzysz tylko o kołdrze i poduszce? Nie jesteś sama – wiele kobiet również odczuwa większe zmęczenie przed miesiączką. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz z nim walczyć! Wsłuchaj się w potrzeby organizmu, który każe ci nieco zwolnić, odpocząć i wyspać się. Senność i brak energii to naturalne reakcje na wahania nastroju. Wykorzystaj okazję i zafunduj sobie dzień błogiego lenistwa bez wyrzutów sumienia i połóż się wcześniej spać.
7. Uprawiaj seks
Jednym z symptomów PMS jest spadek libido. Nie masz nastroju na czułości, nie czujesz się seksownie (przez pryszcze i niemożliwe do okiełznania włosy), a poza tym masz wzdęcia i wrażenie, że w ciągu jednej nocy znacznie przytyłaś (wszystko przez zatrzymanie wody w organizmie). Wydaje się, że dni przed miesiączką to najgorszy czas na intymne zbliżenia. Okazuje się jednak, że seks może być świetnym lekarstwem na przykre przypadłości. Podczas stosunku w organizmie wzrasta poziom estrogenu i produkowane są substancje poprawiające nastrój, które redukują fizyczne i emocjonalne skutki zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Spróbuj sama i przekonaj się, że seks to skuteczny i przyjemny sposób na złagodzenie PMS.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.