Trwa ładowanie...

Acnelec - charakterystyka, skład, wskazania, działania niepożądane, cena

Katarzyna Wąś-Zaniuk
01.03.2023 15:22

Acnelec jest preparatem wykazującym działanie keratolityczne. Rozpuszcza oraz złuszcza zrogowaciałe warstwy naskórka, a także zmniejsza tworzenie się zaskórników. Żel poprawia stan skóry u pacjentów z łagodnym oraz średnio nasilonym trądzikiem pospolitym, trądzikiem zaskórnikowym oraz trądzikiem grudkowo-krostkowym. Co jeszcze warto wiedzieć o tym preparacie?

Acnelec to żel przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zwalcza trądzik pospolity.
Acnelec to żel przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zwalcza trądzik pospolity. (Pexels)
spis treści

1. Co to jest Acnelec?

Acnelek to żel przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Preparat ma postać białej lub biało półprzezroczystej masy o charakterystycznym zapachu. Acnelec stosuje się w leczeniu zmian wywołanych trądzikiem pospolitym.

Swoje działanie preparat zawdzięcza substancji czynnej, adapalenowi. Ten organiczny związek chemiczny, a zarazem wielopierścieniowy aromatyczny kwas karboksylowy wykazuje działanie podobne do retinoidów (związki będące pochodnymi witaminy A, stosowane w leczeniu chorób skóry).

Adapalen wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Reguluje procesy odnowy komórek naskórka poprzez złuszczanie warstwy rogowej, normalizuje procery różnicowania naskórka, przeciwdziała tworzeniu się zaskórników.

2. Składniki zawarte w Acnelecu

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W żelu Acnelec znaleźć można substancję czynną o nazwie adapalen. Substancjami pomocniczymi są z kolei: wodorotlenek sodu, woda oczyszczona, parahydroksybenzoesan metylu (E218), disodu edetynian, karbomer 980, glikol propylenowy, poloksamer 182, fenoksyetanol1 gram preparatu zawiera 1 miligram adapalenu. Jedno opakowanie zawieraja 30 gramów żelu leczniczego.

3. Wskazania do stosowania żelu Acnelec

Wskazaniami do stosowania Acnelecu są następujące problemy skórne:

4. Przeciwwskazania do stosowania żelu Acnelec

Żelu Acnelec nie powinny stosować:

 • pacjentki ciężarne,
 • pacjentki, które starają się zajść w ciążę,
 • osoby z nadwrażliwością na substancję czynną tj. adapalen lub na którąkolwiek z pozostałych substancji pomocniczych,
 • osoby z ciężką postacią trądziku pospolitego,
 • osoby z uszkodzeniami skóry, opalenizną, wypryskiem innym niż trądzikowy.

Przeciwwskazaniem jest również trądzik, który obejmuje sporą powierzchnię skóry. Preparat nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12 roku życia.

5. Acnelec a skutki uboczne

Jak każdy lek, Acnelec może powodować działania niepożądane. Częste skutki uboczne preparatu obejmują:

 • przesuszenie i podrażnienie skóry,
 • pieczenie naskórka,
 • zaczerwienienie naskórka.

Skutki uboczne występujące u pacjentów nieco rzadziej to:

6. Jak stosować Acnelec?

Acnelec żel powinno się stosować 1 raz w ciągu doby. Wskazane jest nakładanie preparatu w porze wieczornej. Terapię należy rozpoczynać od aplikowania niewielkich ilości preparatu na naskórek (należy omijać okolice oczu, fałdów nosowo-policzkowych), na umytą, osuszoną skórę. Po zaaplikowaniu środka należy dokładnie umyć ręce pod bieżącą wodą. W przypadku braku poprawy, pacjent powinien skonsultować się z dermatologiem.

7. Acnelec - cena

Acnelec to lek na trądzik dostępny na receptę. Jego cena w aptekach może wahać się od 24,90 zł do 45,99 złotych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza