Akneroxid - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne
Akneroxid to lek w postaci żelu o właściwościach przeciwtrądzikowych. Substancją czynną jest nadtlenek benzoilu, który hamuje rozwój bakterii, uznawanych za główną przyczynę trądziku pospolitego. Jakie właściwości ma Akneroxid?
1. Co to jest Akneroxid?
Akneroxid to produkt leczniczy w postaci żelu do stosowania miejscowego na skórę. Wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe, w szczególności na bakterie beztlenowe, uznawane są jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku. Akneroxid to lek dostępny bez recepty w 5% lub 10% stężeniu, sprzedawany jest 50 gramowych tubach.
2. Skład i działanie leku Akneroxid
Substancją czynną leku Akneroxid jest nadtlenek benzoilu, który przeciwdziała rozwojowi bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, które powodują powstawanie trądziku pospolitego.
Jednocześnie działa złuszczająco, otwiera zatkane pory i redukuje wytwarzanie łoju. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wysuszające, przeciwświądowe i łagodne keratolityczne.
Ma pozytywny wpływ na typowe dla przebiegu trądziku zaburzenia rogowacenia w obszarze ujść gruczołów łojowych i zmniejsza ilość zaskórników. Akneroxid jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę.
1 g żelu Akneroxid zawiera 50 lub 100 mg benzoilu nadtlenku, substancje pomocnicze to: makrogolu eter laurylowy, karbomer 940, sodu wodorotlenek, kwas edetynowy i woda oczyszczona.
3. Przeciwwskazania do stosowania leku Akneroxid
Niewskazane jest stosowanie żelu Akneroxid w następujących przypadkach:
- nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku,
- uszkodzenie skóry,
- atopowe zapalenie skóry,
- skóra łojotokowa,
- przesuszenie skóry.
Akneroxid nie powinien być stosowany na błony śluzowe, w okolicach ust, nosa lub oczu. Należy unikać aplikacji preparatu w pobliżu brwi, brody i na granicy skóry głowy z włosami ze względu na właściwości wybielające.
Stosowanie żelu w okresie ciąży i karmienia piersią jest dozwolone wyłącznie na polecenie lekarza, w przypadku, gdy jest to bezwzględnie konieczne i oczekiwane korzyści dla kobiety są większe niż ewentualne zagrożenie dla płodu.
4. Dawkowanie żelu Akneroxid
Akneroxid należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami umieszczonymi na ulotce. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego, przed nałożeniem preparatu należy dokładnie umyć twarz i delikatnie ją osuszyć.
Cienką warstwę żelu nakłada się jedynie na zmieniono chorobowo skórę 1-2 razy na dobę przez 4-10 tygodni. Po aplikacji leku należy umyć ręce wodą z mydłem.
5. Skutki uboczne po zastosowaniu żelu Akneroxid
Akneroxid jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane, ale nie występują one u każdego pacjenta. W pierwszych dniach dość często pojawia się lekkie zaczerwienienie oraz wrażenie napięcia skóry, które ustępuje w późniejszym czasie. Przez cały okres leczenia trwa umiarkowane złuszczanie naskórka.
Możliwe skutki uboczne to nasilenie suchości skóry i alergia kontaktowa. Warto pamiętać, że w trakcie stosowania leku Akneroxid zabroniona jest ekspozycja na promieniowanie UV.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.