Trwa ładowanie...

Akneroxid - skład, działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

 Paula Jakubasik
30.03.2023 16:11
Akneroxid to produkt leczniczy o właściwościach przeciwtrądzikowych i przeciwzapalnych.
Akneroxid to produkt leczniczy o właściwościach przeciwtrądzikowych i przeciwzapalnych. (Adobe Stock)

Akneroxid to lek w postaci żelu o właściwościach przeciwtrądzikowych. Substancją czynną jest nadtlenek benzoilu, który hamuje rozwój bakterii, uznawanych za główną przyczynę trądziku pospolitego. Jakie właściwości ma Akneroxid?

spis treści

1. Co to jest Akneroxid?

Akneroxid to produkt leczniczy w postaci żelu do stosowania miejscowego na skórę. Wykazuje właściwości przeciwtrądzikowe, w szczególności na bakterie beztlenowe, uznawane są jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku. Akneroxid to lek dostępny bez recepty w 5% lub 10% stężeniu, sprzedawany jest 50 gramowych tubach.

2. Skład i działanie leku Akneroxid

Substancją czynną leku Akneroxid jest nadtlenek benzoilu, który przeciwdziała rozwojowi bakterii beztlenowych Propionibacterium acnes, które powodują powstawanie trądziku pospolitego.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jednocześnie działa złuszczająco, otwiera zatkane pory i redukuje wytwarzanie łoju. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, wysuszające, przeciwświądowe i łagodne keratolityczne.

Ma pozytywny wpływ na typowe dla przebiegu trądziku zaburzenia rogowacenia w obszarze ujść gruczołów łojowych i zmniejsza ilość zaskórników. Akneroxid jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, miejscowo na skórę.

1 g żelu Akneroxid zawiera 50 lub 100 mg benzoilu nadtlenku, substancje pomocnicze to: makrogolu eter laurylowy, karbomer 940, sodu wodorotlenek, kwas edetynowy i woda oczyszczona.

3. Przeciwwskazania do stosowania leku Akneroxid

Niewskazane jest stosowanie żelu Akneroxid w następujących przypadkach:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku,
  • uszkodzenie skóry,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • skóra łojotokowa,
  • przesuszenie skóry.

Akneroxid nie powinien być stosowany na błony śluzowe, w okolicach ust, nosa lub oczu. Należy unikać aplikacji preparatu w pobliżu brwi, brody i na granicy skóry głowy z włosami ze względu na właściwości wybielające.

Stosowanie żelu w okresie ciąży i karmienia piersią jest dozwolone wyłącznie na polecenie lekarza, w przypadku, gdy jest to bezwzględnie konieczne i oczekiwane korzyści dla kobiety są większe niż ewentualne zagrożenie dla płodu.

4. Dawkowanie żelu Akneroxid

Akneroxid należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami umieszczonymi na ulotce. Lek jest przeznaczony do stosowania miejscowego, przed nałożeniem preparatu należy dokładnie umyć twarz i delikatnie ją osuszyć.

Cienką warstwę żelu nakłada się jedynie na zmieniono chorobowo skórę 1-2 razy na dobę przez 4-10 tygodni. Po aplikacji leku należy umyć ręce wodą z mydłem.

5. Skutki uboczne po zastosowaniu żelu Akneroxid

Akneroxid jak każdy lek, może wywołać działania niepożądane, ale nie występują one u każdego pacjenta. W pierwszych dniach dość często pojawia się lekkie zaczerwienienie oraz wrażenie napięcia skóry, które ustępuje w późniejszym czasie. Przez cały okres leczenia trwa umiarkowane złuszczanie naskórka.

Możliwe skutki uboczne to nasilenie suchości skóry i alergia kontaktowa. Warto pamiętać, że w trakcie stosowania leku Akneroxid zabroniona jest ekspozycja na promieniowanie UV.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze