Aktorka Jane Fonda już trzeci raz mierzy się z rakiem. Ten typ zwykle nie boli, ale objawy mogą pojawić się na skórze
Jane Fonda, gwiazda amerykańskiego kina przyznała, że po raz kolejny toczy walkę z nowotworem. Aktorka kilka lat wcześniej miała usuwany guz piersi, potem okazało się, że choruje na czerniaka. Teraz z kolei zdiagnozowano u niej chłoniaka. Jakie objawy daje ten nowotwór?
1. Jane Fonda o walce z chorobą: Rak to nauczyciel
84-latka ujawniła w mediach społecznościowych, że jest w trakcie leczenia onkologicznego. Na szczęście rokowania są dobre, a typ nowotworu, który rozpoznano u aktorki z reguły ma łagodny przebieg.
"Zdiagnozowano u mnie chłoniaka nieziarniczego i rozpoczęłam chemioterapię. To uleczalny rak, wychodzi z niego obronną ręką 80 proc. ludzi, więc czuję się bardzo szczęśliwa" – napisała aktorka.
Fonda podkreśla, że jest w trakcie chemioterapii, ale dobrze ją znosi. Lekarze zakładają, że leczenie potrwa ok. sześciu miesięcy.
"Rak to nauczyciel. Zwracam uwagę na lekcje, które mi przekazuje. Jedną z rzeczy, które już mi pokazał, jest znaczenie wspólnoty. Znaczenie tego, by ją powiększać i pogłębiać, abyśmy nie byli sami. Rak – gdy mam prawie 85 lat – zdecydowanie uczy, jak ważne jest przystosowanie się do nowych realiów" - podkreśla aktorka.
2. Jakie objawy daje chłoniak?
Chłoniak jest nowotworem, który rozwija się w układzie limfatycznym i jest najczęściej spotykanym nowotworem krwi. Chłoniaki mogą atakować w zasadzie wszystkie układy i narządy. W uproszczeniu można je podzielić na chłoniaki ziarnicze (np. chłoniak Hodgkina) i nieziarnicze.
- Dość dużym wyzwaniem są guzy z układu limfatycznego, chłoniaki, które w różnej formie mogą się pojawiać, również w strukturach mózgowych - mówi prof. Konrad Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Chłoniaki nieziarnicze w większości przypadków mają łagodny przebieg. U wielu pacjentów nie wymagają nawet leczenia, ale chorzy muszą być pod stałą kontrolą na wypadek zaostrzenia. Lekarze szacują, że u ok. 3-10 proc. pacjentów następuje zaostrzenie w bardziej agresywną postać.
Podobnie, jak w przypadku większości chorób nowotworowych, objawy są niespecyficzne, mogą przypominać przeziębienie i dlatego łatwo je przeoczyć.
- W przeciwieństwie do narządów naszego ciała, krew jest tkanką, która nie boli, nie daje czytelnych sygnałów, że jej stan ulega pogorszeniu - przypomina prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, dyr. Instytutu Hematologii i Transfuzjologii. - Czasami objawy nowotworów krwi mogą być mylone z infekcjami bakteryjnymi czy grypą, a czasami te nowotwory mogą przez lata przebiegać bezobjawowo - zaznacza profesor.
Jakie mogą być objawy chłoniaka?
- osłabienie,
- bóle głowy,
- nocne poty,
- świąd skóry,
- powiększone węzły chłonne,
- uporczywy kaszel,
- duszności,
- utratę masy ciała bez wyraźnej przyczyny.
Objawy są uzależnione od rodzaju chłoniaka i jego lokalizacji. W przypadku chłoniaków skóry zmiany mogą się pojawić na różnych partiach ciała.
- Objawy najczęściej związane są ze zmianami skórnymi, które mogą być swędzące, łuszczące się, a czasami fioletowe lub z owrzodzeniem. Niektóre chłoniaki skóry pojawiają się jako utrzymująca się wysypka, a niektóre mogą zajmować większość ciała, to tzw. erytrodermia - tłumaczy prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, kierujący Oddziałem Hematologicznym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. - Wraz ze zmianami skórnymi, chłoniak skóry może powodować ogólne objawy, takie jak: niewyjaśniona utrata masy ciała, gorączka niezwiązana z infekcją, pocenie się, szczególnie w nocy - dodaje ekspert.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.