Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Alergia na mleko modyfikowane

Avatar placeholder
05.05.2017 09:46
Alergia na mleko modyfikowane
Alergia na mleko modyfikowane (Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY-SA 2.0)

Alergia na mleko modyfikowane dość często pojawia się u dzieci karmionych mieszankami mlecznymi – jest to alergia na białko mleka krowiego zawarte w tego typu mieszankach. Ryzyko powstania uczulenia na mleko modyfikowane zmniejsza się, jeśli dziecko dostaje specjalne mleko hipoalergiczne HA, zawierające białko mleka krowiego w bardziej przyswajalnej formie. Jeśli jednak pojawi się już alergia na mleko modyfikowane, trzeba radzić sobie inaczej.

spis treści

1. Objawy alergii na mleko modyfikowane

Alergie u niemowląt są dość trudne do zdiagnozowania. Cały organizm niemowlaka ciągle jeszcze się rozwija i jest w związku z tym bardzo delikatny. Wysypka na buzi dziecka może oznaczać zwykłe podrażnienie, nie alergię. Zawsze jednak staraj się obserwować maluszka, czy nie ma takich objawów, jak:

Zobacz film: "Co wiesz o alergii pokarmowej u dzieci?"

Aby mieć pewność, lekarz zwykle zaleca 2-3 tygodnie diety bezmlecznej dla dziecka. Jeśli objawy ustąpią – dziecko jest alergikiem. Na szczęście, około 2-3 roku życia dzieci wyrastają z alergii na mleko. Spokojnie czekaj do tego czasu, stosując dietę eliminacyjną. Później możesz bardzo ostrożnie spróbować podać dziecku trochę (1-2 łyżeczki) jogurtu (nie mleka!) i obserwować przez kilka dni, czy nie pojawią się objawy alergii. Skonsultuj to najlepiej z lekarzem.

2. Mleko dla alergika

Kiedy dziecko ma uczulenie na mleko modyfikowane, czyli zawierające białko mleka krowiego, rozwiązaniem są specjalne mieszanki mlekozastępcze, które przepisuje lekarz. Są one produktami na receptę, ale tylko one gwarantują, że objawy dziecka ustąpią. Na efekty zamiany mleka na mieszankę mlekozastępczą trzeba czekać ok. 2-3 tygodni.

Możesz karmić alergika piersią, jeśli nie ma żadnych innych przeciwwskazań – to najlepsze mleko dla niemowląt. Wyjątkowo rzadko zdarzają się u dzieci uczulenia na mleko matki. Nie próbuj natomiast podawać dziecku z alergią:

  • mleka sojowego – dzieci mające uczulenie na mleko modyfikowane mogą się także uczulić na soję, więc lepiej nie ryzykować (mleko sojowe może być dobrym rozwiązaniem dla dzieci z nietolerancją laktozy, czyli cukru, którego soja nie zawiera);
  • mleka HA – hipoalergiczne mleko dla niemowląt nadal zawiera białko mleka krowiego, tak jak mleko modyfikowane, jest polecane tylko dla dzieci z genetycznym obciążeniem alergią, niemających żadnych jej objawów;
  • koziego mleka – to mleko ma zdecydowanie za mało witamin i minerałów dla rozwijającego się dziecka. Jeśli u dziecka zdiagnozowano alergię, nie możesz mu podawać żadnych produktów zawierających białko mleka krowiego, czyli:

  • jogurtów,

  • kefirów,
  • gofrów,
  • mlecznej czekolady,
  • krakersów,
  • toffi,
  • niektórych rodzajów pieczywa i ciastek. Alergia na mleko modyfikowane na szczęście w większości przypadków przechodzi. Stosując dietę bezmleczną i dokładnie czytając etykiety produktów na zawartość mleka, dajesz organizmowi dziecka czas, aby przygotować się na przyjmowanie mleka krowiego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.