Trwa ładowanie...

Alergia na psa

Avatar placeholder
04.04.2019 12:04
Alergia na psa
Alergia na psa (iStock)

Alergia na psa to nie tylko uczulenie na sierść psa, ale także na jego ślinę, mocz, odchody i naskórek. Naskórek wydaje się obecnie najsilniej uczulający, gdyż zawiera aż 29 alergenów (białek alergenowych), które mogą uczulać człowieka mającego do tego predyspozycje. Osoby, które są już astmatykami lub alergikami, powinny skonsultować się z lekarzem alergologiem, zanim zdecydują się na czworonożnego pupila. U alergika istnieje dużo większe ryzyko uczulenia na sierść psa niż u innych osób.

spis treści

1. Skąd się bierze alergia na psa?

Na pojawienie się uczulenia na psa mają wpływ różne czynniki, np.:

  • wrodzone predyspozycje do alergii,
  • ilość alergenów w środowisku,
  • zanieczyszczenie środowiska: gleby, powietrza, żywności,
  • duża ilość konserwantów i sztucznych składników w żywności.
Zobacz film: "Wpływ zwierząt w domu na rozwój dziecka"

Podczas ślinienia się i gubienia sierści psy pozostawiają wokół dużo alergenów. Także załatwianie się w domu zamiast na dworze, wynikające z niewyuczenia psa lub niezabierania go na spacer, może zwiększyć ryzyko wystąpienia alergii u właściciela. Co więcej, długowłose psy w swojej bujnej sierści mogą przenosić duże ilości innych, dodatkowych alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego czy pyłki, mogące dodatkowo wywołać reakcję u osoby z predyspozycjami do alergii. Nie jest jednak tak, że psy krótkowłose są całkowicie bezpieczne. One też w naskórku mają pewne alergeny, które mogą uczulić.

2. Objawy alergii na psa

Alergia na sierść psa może objawiać się podobnie, jak alergia na pyłki, gdyż większość psich alergenów unosi się w powietrzu, wywołując alergię wziewną (cząsteczki naskórka, sierści unoszą się z podłóg razem z kurzem, ślina i mocz po wyschnięciu także stają się lotne). Alergeny zwierzęce dostają się do dróg oddechowych, nosa, spojówek oczu. Objawem alergii kontaktowej na psa może być wysypka w miejscu, gdzie np. zostało się polizanym przez psa. Objawy alergii obejmują:

Dla alergika ze zdiagnozowanym uczuleniem na psa wystarczy nawet niewielka dawka alergenu, aby wywołać reakcję uczuleniową.

3. Leczenie uczulenia na psa

Można ograniczyć objawy alergii na psa, stosując domowe sposoby. Jest to głównie eliminacja alergenów z otoczenia. Ulgę dla alergika może przynieść częste mycie i czesanie psa. Ważne jest także wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa pupil i zachowywanie higieny, tzn. czyszczenie dywanów i obić z sierści. Dobrze byłoby także, jeśli jest to możliwe, wymienić trudne do odczyszczenia, długowłose dywany na wykładziny lub panele. Pies nauczony, że nie powinien wskakiwać na łóżko czy kanapę, również będzie mniejszym zagrożeniem dla alergika. Szybkie wykrywanie i leczenie chorób naskórka u psa także zmniejsza jego "alergiczność", tak samo jak odpowiednie jego odżywienie. Należy także upewnić się, że uczulenie wywołuje rzeczywiście pies, a nie np. jego szampon czy proszek przeciw pchłom.

Leczenie alergii na psa za pomocą odczulania, czyli immunoterapii, raczej nie jest zalecane. Ma ono dużo słabszą skuteczność niż np. odczulanie na pyłki. Taka metoda leczenia alergii jest jednak możliwa i może zminimalizować objawy, a nawet wyleczyć uczulenie na psa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Alergia pokarmowa
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze