Przejdź na WP

Alloplastyka stawu kolanowego – charakterystyka, typy, wskazania do zabiegu, przebieg

Alloplastyka stawu kolanowego to zastąpienie części naturalnego stawu, stawem sztucznym. Dzięki takiej operacji pacjent ma możliwość powrotu do pełnej sprawności. Czym dokładnie jest alloplastyka stawu kolanowego? Jakie są jej korzyści i ile kosztuje?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Alloplastyka stawu kolanowego – charakterystyka

Alloplastyka stawu kolanowego to operacja polegająca na wycięciu części stawu kolanowego i zastąpieniu go sztuczną częścią – protezą. Wstawiane sztuczne zamienniki wykonane są z materiałów syntetycznych bądź metalowych. Jedynie kości zastępowane są częściami, które wykonane są z metalu.

Zabieg alloplastyki stawu kolanowego wykonywany jest wtedy, gdy chrząstka stawu jest wytarta, niezdolna do dalszej pracy i zużyta. Po zabiegu pacjent nie powinien odczuwać bólu, a ruchomość stawu powinna ulec poprawie.

2. Alloplastyka stawu kolanowego – typy

Alloplastykę stawu kolanowego można przeprowadzić na dwa sposoby: w sposób częściowy i całkowity.

2.1. Częściowa wymiana stawu kolanowego

Podczas tego zabiegu wymieniana jest tylko część kolana. Kości pacjenta nie uległy całkowitemu zużyciu, jednak część z nich jest niezdolna do dalszego funkcjonowania.

2.2. Całościowa wymiana stawu

Możliwa jest wymiana całkowita stawu kolanowego. Polega ona na zastąpieniu niezdolnych do funkcjonowania części stawów. Alloplastyce stawu kolanowego ulega najdalsza część kości udowej, która zostaje zastąpiona metalowym elementem, kość piszczelowa - jej bliższa część - zbudowana zostanie z plastikowo – metalowej części, a na rzepce znajdować się będzie plastikowa nakładka.

Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego
Odtworzenie ciągłości wiązadeł stawu kolanowego [8 zdjęć]

Zabieg wykonywany po urazie kolana polegający na odtworzeniu więzadeł. Na zdjęciu zaznaczona jest linia...

zobacz galerię

3. Alloplastyka stawu kolanowego – wskazania do zabiegu

Alloplastyka stawu kolanowego przeprowadzana jest u pacjentów, u których stwierdzono niezdolność stawów do dalszej, samodzielnej pracy. Zalicza się do nich:

4. Alloplastyka stawu kolanowego – przebieg

Przed wykonaniem zabiegu alloplastyki stawu kolanowego należy wykonać komplet badań. Najczęściej wykonywane są badania moczu, badania krwi, jonogram oraz EKG. Oczywiście w przypadku przewlekłej choroby pacjenta, lekarz zleca wykonanie innych ważnych badań.

Pacjent powinien wykonać szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. W okresie 10 dni przed zabiegiem nie można zażywać środków zawierających kwas acetylosalicylowy, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego krwawienia w czasie zabiegu. Dobrze jest wykonać komplet zabiegów i badań stomatologicznych. Zęby powinny być zdrowe, bez stanów zapalnych.

Specjaliści zalecają także zmniejszenie masy ciała (jeśli ktoś ma nadwagę). Proteza lepiej służy osobom, które mają prawidłową masę ciała. Należy także zapewnić sobie balkonik lub kule, które będą służyły pacjentowi zaraz po zabiegu. Niestety chodzenie przez pewien okres będzie znacznie utrudnione.

Musisz to wiedzieć

Alloplastyka stawu kolanowego nie może być wykonana jeżeli pacjent jest chory, wszelkie infekcje oraz stany zapalne sprawią, że operacja zostanie przełożona. W dniu planowanego zabiegu alloplastyki stawu kolanowego należy nie pić żadnych płynów ani niczego nie jeść. Specjalista wykonuje najczęściej znieczulenie od pasa w dół. Cały zabieg trwa około 1,5 godziny. Po zabiegu pacjent zostaje pod stałą obserwacją w szpitalu, przez około 4 dni. Pacjent jest pionizowany, a z pomocą rehabilitanta uczy się chodzić.

Cena alloplastyki stawu kolanowego jest wysoka. Trzeba na nią przeznaczyć od 5 do nawet 8 lub więcej tysięcy złotych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy