Trwa ładowanie...

Alloplastyka stawu kolanowego - co to jest i jak przebiega. Rekonwalescencja po zabiegu

Alloplastyka stawu kolanowego, określana również jako endoprotezoplastyka jest operacją przeprowadzaną w przypadku leczenia choroby zwyrodnieniowej. Pozwala na pozbycie się przykrych dolegliwości oraz wspomaga ruchomość całego stawu. Operacja nie jest skomplikowana i trwa kilkadziesiąt minut. Po jej wykonaniu konieczna jest jednak rekonwalescencja, aby móc powrócić do pełni zdrowia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest alloplastyka stawu kolanowego

Alloplastyka stawu kolanowego to zastąpienie części naturalnego stawu stawem sztucznym. Dzięki takiej operacji pacjent ma możliwość powrotu do pełnej sprawności. Wstawiane sztuczne zamienniki wykonane są z materiałów syntetycznych bądź metalowych. Jedynie kości zastępowane są częściami, które wykonane są z metalu.

Zabieg alloplastyki stawu kolanowego wykonywany jest wtedy, gdy chrząstka stawu jest wytarta, niezdolna do dalszej pracy i zużyta. Po zabiegu pacjent nie powinien odczuwać bólu, a ruchomość stawu powinna ulec poprawie.

2. Rodzaje alloplastyki stawu kolanowego

Wyróżnia się dwa podstawowe typy alloplastyki: częściową oraz całkowitą.

Alloplastyka częściowa konieczna jest wówczas, kiedy staw kolanowy nie jest uszkodzony w całości. Podczas tego zabiegu wymieniana jest tylko część kolana. Dzieje się tak, kiedy kości pacjenta nie uległy całkowitemu zużyciu, jednak część z nich jest niezdolna do dalszego funkcjonowania.

Możliwa jest także całkowita stawu kolanowego. Polega ona na zastąpieniu niezdolnych do funkcjonowania części stawów. Alloplastyce stawu kolanowego ulega wówczas najdalsza część kości udowej, która zostaje zastąpiona metalowym elementem, kość piszczelowa - jej bliższa część - zbudowana jest na nowo z plastikowo-metalowej części, a na rzepce umieszcza się plastikową nakładkę.

3. Wskazania do wykonania alloplastyki stawu kolanowego

Alloplastyka przeprowadzana jest u pacjentów, u których stwierdzono częściowe lub całkowite zużycie się stawu. Jeśli jest on niezdolny do dalszej samodzielnej pracy, konieczna jest jego wymiana jego elementów na sztuczne.

Najczęściej wskazaniem do przeprowadzenia operacji są takie choroby, jak:

4. Przygotowanie do alloplastyki stawu kolanowego

Przed wykonaniem operacji należy wykonać komplet badań kontrolnych. Najczęściej lekarze zalecają badanie moczu, morfologię, jonogram i EKG. W przypadku, kiedy operacja uwarunkowana jest chorobą, należy wykonać także komplet specjalistycznych badań.

Pacjent powinien wykonać szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. 10 dni przed zabiegiem nie można zażywać środków zawierających kwas acetylosalicylowy, gdyż może to doprowadzić do nadmiernego krwawienia w czasie zabiegu. Dobrze jest wykonać też komplet zabiegów i badań stomatologicznych. Zęby powinny być zdrowe, bez stanów zapalnych.

Specjaliści zalecają także, aby osoby, które mają nadwagę, postarały się zmniejszyć nieco masę ciała przed operacją. Dzięki temu cały zabieg będzie łatwiejszy. Dobrze jest także przygotować sobie kule lub balkonik na czas rekonwalescencji, ponieważ po operacji chodzenie może być znacznie utrudnione.

5. Przeciwwskazania do wykonania alloplastyki

Alloplastyka stawu kolanowego nie może być wykonana, jeżeli pacjent jest chory. Wszelkie infekcje oraz stany zapalne sprawią, że operacja zostanie przełożona. W dniu planowanego zabiegu nie należy niczego pić ani jeść.

Należy też poinformować lekarza o wszystkich chorobach, uczuleniach i schorzeniach, które nas dotyczą, nawet tych niezwiązanych z układem kostno-stawowym. Pomoże to lekarzowi podjąć ostateczną decyzję i dopasować rodzaj leczenia i rekonwalescencji.

6. Przebieg alloplastyki stawu kolanowego

Zabieg alloplastyki stawu kolanowego nie trwa długo. Zazwyczaj jest to kwestią jednej lub dwóch godzin. Zwykle stosuje się znieczulenie rdzeniowe lub ogólne (narkozę). Zespół lekarzy usuwa wadliwe fragmenty stawu albo jego całość, a następnie przytwierdza sztuczne elementy przy pomocy cementu chirurgicznego. Następnie kolano zostaje zszyte i zabandażowane, a pacjent musi pozostać w szpitalu przez około tydzień.

7. Rekonwalescencja po alloplastyce stawu kolanowego

Choć sama operacja jest bezpieczna i nieskomplikowana, pacjent po jej przejściu powinien pozostać pod obserwacją lekarzy. Już w pierwszej dobie po zabiegu następuje pionizacja, czyli stawianie pacjenta i nauka chodzenia o kulach lub balkoniku. Następnie konieczna jest rehabilitacja, podczas której pacjent ćwiczy z pomocą specjalisty.

Całkowity okres rekonwalescencji wynosi ok. trzech miesięcy, jednak nie jest to regułą. Osoby posiadające pracę siedzącą wracają do swoich obowiązków szybciej niż osoby pracujące fizycznie.

Po zabiegu należy owinąć kończynę bandażem. Osoby szczupłe zamiennie mogą zastosować plastry, a osoby z nadwagą - pończochy przeciwżylakowe. Pomoże to ustabilizować wymieniony staw i szybciej wrócić do formy.

8. Możliwe powikłania po alloplastyce stawu kolanowego

Po wszczepieniu endoprotezy istnieje możliwość powikłań w postaci alergii na któryś z wszczepionych elementów. Jeśli po wykonanym zabiegu pacjent zaczyna odczuwać swędzenie skóry lub wysypkę, należy wykonać tzw. skórne testy płatkowe - na metale, chrom, nikiel, tytan i kobalt - informuje ortopeda, lek. Tomasz Kowalczyk.

Po alloplastyce stawu kolanowego możliwy jest również ból kolana, porównywany do uczucia rozpychania. Może to świadczyć o zakażeniu lub obluzowaniu implantu. W przypadku wystąpienia powyższych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, który wykonywał dany zabieg. Niepokojący jest również obrzęk, zaczerwienienie lub gorączka.

Na szczęście powikłania nie są częste i są łatwe do zlikwidowania.

9. Cena alloplastyki stawu kolanowego

Niestety operacja alloplastyki jest dość kosztowna i nie jest refundowana przez NFZ. Za cały zabieg należy zapłacić kilka tysięcy złotych. Ceny zaczynają się od około 4-5 tysięcy i sięgają aż 30 (w renomowanych klinikach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.