Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Objawy Alzheimera - początki, rozwój choroby, stan ciężki

Avatar placeholder
19.03.2021 17:39
Objawy Alzheimera - początki, rozwój choroby, stan ciężki
Objawy Alzheimera - początki, rozwój choroby, stan ciężki

Choroba Alzheimera określana jest również jako choroba otępienna. Najczęściej ujawnia się u osób, które zbliżają się lub ukończyły 60. rok życia, ale coraz częściej pierwsze objawy pojawiają się już po 30-stce. Objawy Alzheimera charakteryzują się stopniowym zanikiem komórek nerwowych występujących w mózgu. Choroba może trwać nawet do dwudziestu lat od momentu pojawienia się pierwszych objawów.

spis treści

1. Jakie są pierwsze objawy choroby Alzheimera?

Na początku nic nie zwiastuje tego, że u danej osoby zaczyna się proces chorobowy. Alzheimer ma przebieg spokojny, ale zmienny, jednak bez bardzo widocznych nagłych objawów. Zapominanie mało znaczących szczegółów nie od razu wskażą, że mamy do czynienia z chorobą. Oczywiście objawy Alzheimera u każdego mogą wyglądać inaczej. Pierwsze objawy Alzheimera to zapominanie i problemy z przyswajaniem nowych informacji. Osoba chora wykazuje też trudności z koncentracją.

2. Jak postępuje rozwój choroby?

Objawy Alzheimera rozwiją się powoli, ale stale. Po pewnym czasie osoba z tą przypadłością zapomina nazwy przedmiotów, a także nie pamięta pewnych określeń lub imion najbliższych jej osób. Jednym z objawów Alzheimera jest zmiana nastroju.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Chory ma też problemy z różnymi czynnościami, które dotyczą samoobsługi, czyli jedzenia, ubierania się oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych. Zaczynają się pewne trudności z orientowaniem się w miejscu oraz czasie. Chory nie potrafi np. znaleźć drogi do pomieszczeń w swoim domu. Alzheimer powoduje to, że osoba z tym schorzeniem potrafi kilkukrotnie pytać o to samo.

Objawy Alzheimer nasilają się powoli, ale stale
Objawy Alzheimer nasilają się powoli, ale stale

3. Czy choroba Alzheimera powoduje zmiany osobowości?

Chory coraz bardziej traci poczucie rzeczywistości. Nie rozumie czym jest czas, pory dnia i roku. Alzheimer powoduje zanik myślenia abstrakcyjnego. Przewidywanie skutków swojego działania jest zaburzone.

Chory coraz bardziej staje się wyalienowany ze społeczeństwa. Objawem Alzheimera jest też roztargnienie - chory bałagani i nie pamięta, gdzie położył daną rzecz. Często też może być pobudzony, rozdrażniony, a bywa że i agresywny. Zmiany nastroju są na porządku dziennym. Objawem Alzheimera jest także to, że chory ma urojenia lub wizje. Coraz trudniej jest z nim nawiązać normalne relacje, gdyż zachowuje się jak autystyk. Reagowanie na wydarzenia są irracjonalne np. radość w obliczu tragedii i smutek.

To musisz wiedzieć

4. Stan ciężki choroby, totalne spustoszenie w organizmie

Alzheimer cały czas rozwija się i potęguje swoje spustoszenie w organizmie. Objawy Alzheimera są takie, że chory coraz bardziej staje się ograniczony ruchowo. Już nawet proste czynności są niemożliwe do wykonania.

Alzheimer powoduje, że osoba chora coraz gorzej chodzi, może się przewracać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. W pewnym momencie ma też problemy ze spożywaniem pokarmów oraz nie panowaniem nad procesami fizjologicznymi. Przestaje wypowiadać zdania. Objawy Alzheimera doprowadzają chorego do tego, że nie rusza się on z łóżka. Z tego powodu pojawiają się u niego odleżyny. Po pewnym czasie zapada w śpiączkę i umiera.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zmiana poczucia humoru wczesną oznaką demencji
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze