Przejdź na WP

Objawy Alzheimera - początki, rozwój choroby, stan ciężki

Choroba Alzheimera określana jest również jako choroba otępienna. Najczęściej ujawnia się u osób, które zbliżają się lub ukończyły 60 rok życia. Objawy Alzheimera charakteryzują się stopniowym zanikiem komórek nerwowych występujących w mózgu. To zjawisko następuje bardzo szybko. W ciągu kilku lat umiera prawie połowa neuronów. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest nie tylko coraz gorsza pamięć, ale też zanik zdolności poznawczych. Choroba może trwać nawet do dwudziestu lat od momentu pojawienia się pierwszych objawów Alzheimera.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Objawy Alzheimera - początki

Na początku nic nie zwiastuje tego, że u danej osoby zaczyna się proces chorobowy. Alzheimer ma przebieg spokojny, ale zmienny, jednak bez bardzo widocznych nagłych objawów. Zapominanie mało znaczących szczegółów nie od razu wskażą, że mamy do czynienia z chorobą. Oczywiście objawy Alzheimera u każdego mogą wyglądać inaczej. Pierwsze objawy Alzheimera to zapominanie i problemy z przyswajaniem nowych informacji. Osoba chora wykazuje też trudności z koncentracją.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera
6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera [7 zdjęć]

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo...

zobacz galerię

2. Objawy Alzheimera - rozwój choroby

Objawy Alzheimera rozwiją się powoli, ale stale. Po pewnym czasie osoba z tą przypadłością zapomina nazwy przedmiotów, a także nie pamięta pewnych określeń lub imion najbliższych jej osób. Jednym z objawów Alzheimera jest zmiana nastroju. Chory ma też problemy z różnymi czynnościami, które dotyczą samoobsługi, czyli jedzenia, ubierania się oraz załatwiania potrzeb fizjologicznych. Zaczynają się pewne trudności z orientowaniem się w miejscu oraz czasie. Chory nie potrafi np. znaleźć drogi do pomieszczeń w swoim domu. Alzheimer powoduje to, że osoba z tym schorzeniem potrafi kilkukrotnie pytać o to samo.

Objawy Alzheimer nasilają się powoli, ale stale
Objawy Alzheimer nasilają się powoli, ale stale

3. Objawy Alzheimera - zmiany osobowości

Chory coraz bardziej traci poczucie rzeczywistości. Nie rozumie czym jest czas, pory dnia i roku. Alzheimer powoduje zanik myślenia abstrakcyjnego. Przewidywanie skutków swojego działania jest zaburzone. Chory coraz bardziej staje się wyalienowany ze społeczeństwa. Objawem Alzheimera jest też roztargnienie - chory bałagani i nie pamięta, gdzie położył daną rzecz. Często też może być pobudzony, rozdrażniony, a bywa że i agresywny. Zmiany nastroju są na porządku dziennym. Objawem Alzheimera jest także to, że chory ma urojenia lub wizje. Coraz trudniej jest z nim nawiązać normalne relacje, gdyż zachowuje się jak autystyk. Reagowanie na wydarzenia są irracjonalne np. radość w obliczu tragedii i smutek w przypadku dobrych wiadomości.

To musisz wiedzieć

4. Objawy Alzheimera - stan ciężki

Alzheimer cały czas rozwija się i potęguje swoje spustoszenie w organizmie. Objawy Alzheimera są takie, że chory coraz bardziej staje się ograniczony ruchowo. Już nawet proste czynności są niemożliwe do wykonania. Alzheimer powoduje, że osoba chora coraz gorzej chodzi, może się przewracać i mieć trudności z utrzymaniem równowagi. W pewnym momencie ma też problemy ze spożywaniem pokarmów oraz nie panowaniem nad procesami fizjologicznymi. Przestaje wypowiadać zdania. Objawy Alzheimera doprowadzają chorego do tego, że nie rusza się on z łóżka. Z tego powodu pojawiają się u niego odleżyny. Po pewnym czasie zapada w śpiączkę i umiera.

Następny artykuł: Zmiana poczucia humoru wczesną oznaką demencji

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy