Trwa ładowanie...

Ambiwertyk - nowy typ osobowości, test na bycie ambiwertykiem

Jeżeli nie potrafisz określić, czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem, ponieważ posiadasz cechy charakterystyczne dla obu typów osobowości, być może odpowiedź brzmi zupełnie inaczej. Naukowcy określili trzeci rodzaj osobowości - kim jest ambiwertyk?

spis treści

1. Kim jest ambiwertyk?

Osoba o osobowości ambiwertycznej łączy cechy typowe dla introwertyków i ekstrawertyków, jednak zwykle przejawiają się one w złagodzonej wersji.

Zobacz film: "Cechy, po których poznasz osobowość borderline"

Ambiwertyk nie będzie ani skrajnie otwarty i pobudzony jak ekstrawertyk, ani tak zdystansowany i skryty jak introwertyk.

Ta mieszanka cech charakteru sprawia, że ambiwertycy zwykle nie mają problemów z porozumiewaniem się z ludźmi nieśmiałymi, jak i przebojowymi. Naukowcy porównują tę właściwość do umiejętności rozmawiania w dwóch różnych językach, ponieważ poszerza ona zakres osób, z którymi mogą się skutecznie komunikować.

Pojęciem pośredniego typu osobowości zajmował się prawdopodobnie już w pierwszej połowie XX wieku psycholog Hans Eysenck. W ostatnich latach kwestia ta ponownie  stała się obiektem zainteresowania naukowców.

W 2013 roku prof. Adam Grant z Wharton School of Business z University of Pensylvania opublikował artykuł mówiący o cechach typowych dla ambiwertyków na łamach "Psychological Science”.

Według Granta typowy ambiwertyk nie będzie tak natarczywy jak osoba ekstrawertyczna, ale też nie będzie na tyle wycofany, aby wpisywać się w charakterystykę introwertyka.

Ludzie o osobowości ambiwertycznej zwykle potrafią zachować zdrowe proporcje w słuchaniu i mówieniu. Zazwyczaj umieją zdobyć zaufanie i dobrze rozumieć potrzeby innych. Często wydają się niepewne siebie, jednak są na tyle asertywne, że potrafią przekonać innych do swojej opinii.

Te cechy sprawiają, że osoby tego typu świetnie nadają się na sprzedawców. Jednocześnie osoby tego typu mogą mieć trudności w podejmowaniu decyzji.

2. Test na bycie ambiwertykiem

Jeżeli chcesz przekonać się, czy należysz do grona ambiwertyków, możesz wykonać test przygotowany przez badaczy. Przeczytaj poniższe twierdzenia i oceń, w jakim stopniu się z nimi zgadzasz, stosując skalę punktów od 1 do 5 (1 oznacza, że wcale się nie zgadzasz, a 5 że całkowicie się zgadzasz).

  1. Nie lubię zwracać na siebie uwagi.
  2. Lubię rozmawiać z nieznajomymi.
  3. Spędzanie czasu we własnym towarzystwie sprawia mi przyjemność.
  4. Zazwyczaj nie upominam się o swoje.
  5. Zarządzanie ludźmi sprawia mi przyjemność.

Według ekspertów, jeżeli twoja średnia liczba uzyskanych punktów to 3 - prawdopodobnie jesteś ambiwertykiem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Anna Szyda
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza