Przejdź na WP

Ambiwertyk – nowy typ osobowości

Jeżeli nie potrafisz określić, czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem, ponieważ posiadasz cechy charakterystyczne dla obu typów osobowości, być może odpowiedź brzmi zupełnie inaczej. Naukowcy określili trzeci rodzaj osobowości: ambiwertyczny.

Zobacz film: "Cechy, po których poznasz osobowość borderline"

1. Kim jest ambiwertyk?

Osoba o osobowości ambiwertycznej łączy cechy typowe dla introwertyków i ekstrawertyków, jednak zwykle przejawiają się one w złagodzonej wersji.

Ambiwertyk nie będzie ani skrajnie otwarty i pobudzony jak ekstrawertyk, ani tak zdystansowany i skryty jak introwertyk.

Ta mieszanka cech charakteru sprawia, że ambiwertycy są w stanie łatwo porozumieć się zarówno z introwertykami, jak i ekstrawertykami i zwykle nie mają problemów z porozumiewaniem się z ludźmi tak nieśmiałymi, jak i przebojowymi.

Osobowość seksualna
Osobowość seksualna

Czynniki genetyczne czy środowiskowe działają na psychikę młodego człowieka już od najmłodszych lat....

zobacz galerię

Naukowcy porównują tę właściwość do umiejętności rozmawiania w dwóch różnych językach, ponieważ poszerza ona zakres osób, z którymi mogą się skutecznie komunikować.

Pojęciem pośredniego typu osobowości zajmował się prawdopodobnie już w pierwszej połowie XX wieku psycholog Hans Eysenck. W ostatnich latach kwestia ta ponownie  stała się obiektem zainteresowania naukowców. W 2013 roku prof. Adam Grant z Wharton School of Business z University of Pensylvania opublikował artykuł mówiący o cechach typowych dla ambiwertyków na łamach "Psychological Science”.

Według Granta typowy ambiwertyk nie będzie tak natarczywy jak osoba ekstrawertyczna, ale też nie będzie na tyle wycofany, aby wpisywać się w charakterystykę introwertyka.

Ludzie o osobowości ambiwertycznej zwykle potrafią zachować zdrowe proporcje w słuchaniu i mówieniu. Zazwyczaj umieją zdobyć zaufanie i dobrze rozumieć potrzeby innych. Często wydają się niepewne siebie, jednak są na tyle asertywne, że potrafią przekonać innych do swojej opinii.

Te cechy sprawiają, że osoby tego typu świetnie nadają się na sprzedawców.

A minus bycia ambiwertykiem? Osoby tego typu mogą mieć trudności w podejmowaniu decyzji.

2. Test na ambiwersję

Jeżeli chcesz przekonać się, czy należysz do grona ambiwertyków, możesz wykonać test przygotowany przez badaczy. Przeczytaj poniższe twierdzenia i oceń, w jakim stopniu się z nimi zgadzasz, stosując skalę punktów od 1 do 5 (1 oznacza, że wcale się nie zgadzasz, a 5 – że całkowicie się zgadzasz).

Osoba o osobowości ambiwertycznej łączy cechy typowe dla introwertyków i ekstrawertyków
Osoba o osobowości ambiwertycznej łączy cechy typowe dla introwertyków i ekstrawertyków (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)
  1. Nie lubię zwracać na siebie uwagi.
  2. Lubię rozmawiać z nieznajomymi.
  3. Spędzanie czasu we własnym towarzystwie sprawia mi przyjemność.
  4. Zazwyczaj nie upominam się o swoje.
  5. Zarządzanie ludźmi sprawia mi przyjemność.

Według ekspertów, jeżeli twoja średnia liczba uzyskanych punktów to 3, możesz być ambiwertykiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy