Trwa ładowanie...

Amblyopia, czyli leniwe oko

Amblyopia (leniwe oko) powstaje w okresie dziecięcym. Jeśli przed 6. rokiem życia na oko zadziała jakiś szkodliwy czynnik, może dojść do rozwoju leniwego oka. Takim czynnikiem wywołującym chorobę może być np. zez. W tej sytuacji jedno oko widzi prawidłowo, a drugie nie. Mózg hamuje wówczas przepływ informacji z oka zezującego i nie odbiera informacji wzrokowej – dochodzi do zaburzenia widzenia. Wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szansę na skuteczne leczenie.

Zobacz film: "Męty w oku"

spis treści

1. Przyczyny i objawy amblyopii

Operacja leczenia zeza
Operacja leczenia zeza

Amblyopia jest następną fazą zeza. Przy leczeniu okuliści zalecają wymuszanie patrzenia „leniwym okiem”.

zobacz galerię

Najczęstszymi przyczynami amblyopii są zaburzenia widzenia i choroby oczu we wczesnym dzieciństwie, w tym:

Zez to schorzenie przejawiające się zmianą kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Osoba z zezem zwykle dobrze widzi silniejszym okiem, ale zezujące oko może mieć pewne problemy. Zez prowadzi do zaburzenia widzenia stereoskopowego. Jeśli natomiast pojawi się on w wieku dorosłym, może stać się przyczyną podwójnego widzenia.

O anizometropii mówi się, gdy pojawia się różnica w refrakcji obojga oczu. Oko dostarczające mózgowi wyraźniejszych obrazów staje się okiem dominującym, a obraz w słabszym oku jest zamazany. Amblyopia wynikająca z anizometropii jest zwykle łagodniejsza niż amblyopia zezowa, ale częściej myli się ją z innymi schorzeniami.

Ze względu na to, że zdrowe oko widzi prawidłowo, wielu ludzi cierpiących na amblyopię, szczególnie w łagodnej postaci, nie zdaje sobie sprawy z tego, że są chorzy. Z kolei u osób z zaawansowaną postacią tego schorzenia mogą występować zaburzenia widzenia, a zwłaszcza zaburzenia postrzegania głębi. Problemy mogą być również z ostrością, postrzeganiem kontrastu oraz wrażliwością na ruch. Pacjenci z amblyopią cierpią również z powodu zaburzonego widzenia obuocznego i mogą mieć trudności z postrzeganiem obrazów trójwymiarowych.

2. Leczenie amblyopii

Leczenie amblyopii polega przede wszystkim na noszeniu specjalnych okularów, opaski na zdrowym oku i wpuszczaniu do zdrowego oka kropli, co zmusza chore oko do pracy. Schorzenie leczy się również, wykonując ćwiczenia mięśni poruszających gałką oczną. Stosowanie kropli wiąże się z ryzykiem pewnych działań ubocznych, w tym z tworzeniem się grudek, którym można jednak zapobiec, stosując odpowiednią maść. Uważać należy również ze zbyt częstym wyłączaniem zdrowego oka z użycia, gdyż może to doprowadzić do rozwoju w nim amblyopii wstecznej.

Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy rozpoczęciu leczenia przed ukończeniem przez dziecko 5. roku życia, jednak poprawę wzroku można również uzyskać u starszych dzieci i dorosłych. Pomocne okazuje się granie w gry komputerowe, podczas których każde oko otrzymuje inne sygnały o świecie wirtualnym, które mózg musi sam zestawiać. Tego typu gry poprawiają zarówno widzenie chorego oka, jak i widzenie obuoczne.

Im wcześniej zdiagnozuje się amblyopię i im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze osiągnie się rezultaty. Jeśli amblyopia nie będzie leczona, wada pozostanie do końca życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.