Trwa ładowanie...

Amblyopia, czyli leniwe oko

Amblyopia (leniwe oko) powstaje w okresie dziecięcym. Jeśli przed 6. rokiem życia na oko zadziała jakiś szkodliwy czynnik, może dojść do rozwoju leniwego oka. Takim czynnikiem wywołującym chorobę może być np. zez. W tej sytuacji jedno oko widzi prawidłowo, a drugie nie. Mózg hamuje wówczas przepływ informacji z oka zezującego i nie odbiera informacji wzrokowej – dochodzi do zaburzenia widzenia. Wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szansę na skuteczne leczenie.

spis treści

1. Przyczyny i objawy amblyopii

Operacja leczenia zeza
Operacja leczenia zeza

Amblyopia jest następną fazą zeza. Przy leczeniu okuliści zalecają wymuszanie patrzenia „leniwym okiem”.

zobacz galerię

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Najczęstszymi przyczynami amblyopii są zaburzenia widzenia i choroby oczu we wczesnym dzieciństwie, w tym:

Zez to schorzenie przejawiające się zmianą kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Osoba z zezem zwykle dobrze widzi silniejszym okiem, ale zezujące oko może mieć pewne problemy. Zez prowadzi do zaburzenia widzenia stereoskopowego. Jeśli natomiast pojawi się on w wieku dorosłym, może stać się przyczyną podwójnego widzenia.

O anizometropii mówi się, gdy pojawia się różnica w refrakcji obojga oczu. Oko dostarczające mózgowi wyraźniejszych obrazów staje się okiem dominującym, a obraz w słabszym oku jest zamazany. Amblyopia wynikająca z anizometropii jest zwykle łagodniejsza niż amblyopia zezowa, ale częściej myli się ją z innymi schorzeniami.

Ze względu na to, że zdrowe oko widzi prawidłowo, wielu ludzi cierpiących na amblyopię, szczególnie w łagodnej postaci, nie zdaje sobie sprawy z tego, że są chorzy. Z kolei u osób z zaawansowaną postacią tego schorzenia mogą występować zaburzenia widzenia, a zwłaszcza zaburzenia postrzegania głębi. Problemy mogą być również z ostrością, postrzeganiem kontrastu oraz wrażliwością na ruch. Pacjenci z amblyopią cierpią również z powodu zaburzonego widzenia obuocznego i mogą mieć trudności z postrzeganiem obrazów trójwymiarowych.

2. Leczenie amblyopii

Leczenie amblyopii polega przede wszystkim na noszeniu specjalnych okularów, opaski na zdrowym oku i wpuszczaniu do zdrowego oka kropli, co zmusza chore oko do pracy. Schorzenie leczy się również, wykonując ćwiczenia mięśni poruszających gałką oczną. Stosowanie kropli wiąże się z ryzykiem pewnych działań ubocznych, w tym z tworzeniem się grudek, którym można jednak zapobiec, stosując odpowiednią maść. Uważać należy również ze zbyt częstym wyłączaniem zdrowego oka z użycia, gdyż może to doprowadzić do rozwoju w nim amblyopii wstecznej.

Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy rozpoczęciu leczenia przed ukończeniem przez dziecko 5. roku życia, jednak poprawę wzroku można również uzyskać u starszych dzieci i dorosłych. Pomocne okazuje się granie w gry komputerowe, podczas których każde oko otrzymuje inne sygnały o świecie wirtualnym, które mózg musi sam zestawiać. Tego typu gry poprawiają zarówno widzenie chorego oka, jak i widzenie obuoczne.

Im wcześniej zdiagnozuje się amblyopię i im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepsze osiągnie się rezultaty. Jeśli amblyopia nie będzie leczona, wada pozostanie do końca życia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza