Przejdź na WP

Amoniak - 7 zastosowań w domu, zatrucie amoniakiem, alergia na amoniak

Woń amoniaku trudno pomylić z czymkolwiek innym. Jest bardzo intensywna, nieprzyjemna. To jednak jedyna wada tego chemicznego związku, amoniak bowiem jest bardzo pomocny w trakcie domowych porządków. Do czego warto go wykorzystać?

Zobacz film: "Proste triki na czysty piekarnik i kuchenkę"

spis treści

1. Amoniak - charakterystyka

Amoniak znany był już w starożytnym Egipcie, stąd zresztą pochodzi jego nazwa, która wywodzi się od egipskiego bóstwa Amona. Pozyskiwano go poprzez spalanie odchodów wielbłądów, w średniowieczu zaś podgrzewając rogi jeleni.

Dzisiaj amoniak powstaje na drodze procesu, polegającego na połączeniu ze sobą wodoru i azotu pod bardzo wysokim ciśnieniem (synteza Habera). Metodę tę w 1909 roku opracowali dwaj naukowcy – Fritz Haber i Carl Bosch.

Woda amoniakalna była też przez długi czas stosowana jako składnik soli trzeźwiących.

Amoniak to nieorganiczny związek chemiczny rozpuszczalny w wodzie. Jest powszechnie dostępny w postaci proszku lub roztworu. Kupić go można w hipermarketach, również tych budowlanych.

Jeszcze kilka lat temu gospodynie domowe zawsze miały pod ręką amoniak w proszku (nazywany też kwaśnym węglanem amonu). Używano go do wypieków, gdyż nadawał im chrupkości i puszystości.

Z czasem amoniak zastąpił proszek do pieczenia, niemniej są osoby, które nadal wolą po niego sięgać. Bez tej substancji nie jest możliwe upieczenie tzw. amoniaczków. Są to smaczne ciastka, które bardzo szybko się przygotowuje i które bardzo dobrze smakują.

W przypadku używania amoniaku do pieczenia nie trzeba obawiać się jego przykrego zapachu. Wyparowuje on i jest zupełnie niewyczuwalny w wypiekach.

Trucizna z plastiku. Dlaczego bisfenol A jest tak niebezpieczny dla zdrowia?
Trucizna z plastiku. Dlaczego bisfenol A jest tak niebezpieczny dla zdrowia? [6 zdjęć]

Bisfenol A, w skrócie BPA, to popularny składnik opakowań z papieru i plastiku oraz puszek. Zauważono,...

zobacz galerię

2. Amoniak - szkodliwość

Wiele osób zastanawia się, czy dodawanie amoniaku do wypieków czy sprzątanie domu przy jego pomocy jest bezpieczne. Z lekcji chemii powinniśmy pamiętać, że jest to silna trucizna, która przy większych stężeniach może prowadzić do śmierci.

Niebezpieczne jest również narażenie organizmu na dłuższy kontakt z tą substancją. Używany do wypieków lub sprzątania amoniak nie jest groźny, o ile zachowuje się odpowiednie środki ostrożności (np. czyści się mieszkanie z jego pomocą przy otwartych oknach).

2.1. Zatrucie amoniakiem

Zatrucie amoniakiem zdarza się rzadko. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w zakładach produkcyjnych (amoniak stosuje się w przemyśle, zwłaszcza w produkcji ceramiki i gumy).

Pierwszym objawem zatrucia amoniakiem jest zaczerwienienie śluzówki oczu i nosa. Mogą też wystąpić duszności, napady kaszlu, a nawet skurcze gardła utrudniające czy wręcz uniemożliwiające oddychanie.

W przypadku silnego zatrucia amoniakiem (jeśli pacjent narażony był na jego ekspozycję przez dłuższy czas) dojść może do porażenia nerwowego i śmierci.

2.2. Alergia na amoniak

Na szczęście nie ma się czego obawiać. W środkach czyszczących i kosmetycznych (np. w farbie do włosów) amoniak jest w niewielkim stężeniu, stąd ryzyko zatrucia jest bardzo niskie. Są jednak osoby, które mogą wykazywać objawy uczulenia na tę substancję.

Alergia może być wziewna lub kontaktowa. W pierwszym przypadku jej objawami są duszności, zaczerwienienie spojówek, kaszel, w drugim zaś na ciele chorego pojawia się pokrzywka.

Zobacz także:

3. 7 zastosowań amoniaku w mieszkaniu

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się sprzątanie domu bez użycia detergentów. I słusznie, bo naturalne środki czystości, choćby soda oczyszczona, ocet czy amoniak właśnie, doskonale poradzą sobie z zabrudzeniami w łazience czy kuchni, a przy tym są naturalne i bezpieczne.

Do czego zatem warto użyć amoniak?

Amoniak - 7 zastosowań w domu, zatrucie amoniakiem, alergia na amoniak
Amoniak - 7 zastosowań w domu, zatrucie amoniakiem, alergia na amoniak (123RF)

3.1. Czyszczenie fug amoniakiem

Przestrzenie między kafelkami, najczęściej białe, łatwo ulegają zabrudzeniom, zwłaszcza w łazience. Usunąć brud, a przy tym odświeżyć fugi pomoże pasta wykonana z sody oczyszczonej i wody utlenionej, ale gdy to nie zadziała, warto sięgnąć po amoniak w proporcji: ¼ amoniaku rozpuszczona w 2 litrach wody.

Taka mieszanka powinna szybko pomóc przywrócić fugom dawną świeżość.

3.2. Czyszczenie piekarnika amoniakiem

Najlepiej jest usuwać zabrudzenia z piekarnika na bieżąco, niemniej nie zawsze jest to możliwe. Gdy zabrudzenia są duże, pomoże amoniak.

Wystarczy rozgrzać piekarnik do temperatury 60°, następnie wlać szklankę wrzącej wody do naczynia żaroodpornego i rozpuścić w niej opakowanie amoniaku.

Ustawić je należy na najwyższym piętrze piekarnika, na najniższym zaś postawić drugie naczynie żaroodporne o pojemności ok. 1,5 l wypełnione wodą.

Przez następne 12 godzin nie powinno się otwierać drzwi piekarnika, po tym czasie można to zrobić, niemniej zaleca się, by na szerokość otworzyć okna. Gdy zapach wywietrzeje, można za pomocą wody i płynu do mycia naczyń usunąć zabrudzenia (powinny dać się szybko zmyć).

3.3. Amoniak pochłania zapach farby

Nowo pomalowane pomieszczenie pięknie się prezentuje, ale zapach farby potrafi się w nim długo utrzymywać. By skrócić ten czas, wystarczy ustawić na kilka godzin w pokoju miskę z roztworem amoniaku. Przykra woń powinna szybko się ulotnić.

3.4. Usuwanie uporczywych plam amoniakiem

Amoniak to jeden z lepszych naturalnych odplamiaczy. Poradzi sobie z plamami z moczu, krwi i potu. Usunie je też z tkanin ślady po pisakach, farbie malarskiej czy długopisie.

3.5. Amoniak na mszyce w ogrodzie

Umiejętne zastosowanie amoniaku pozwoli pozbyć się szkodników z ogrodu, m.in. mszyc. Można też uczynić tę substancję jednym ze składników naturalnego nawozu, który dostarczy roślinom odpowiednie dawki azotu.

3.6. Amoniak a odnawianie srebrnej i złotej biżuterii

Roztwór amoniaku pozwoli tez przywrócić blask złotym i srebrnym pierścionkom, łańcuszkom i kolczykom. Pomoże też wyczyścić zaśniedziałe metale.

3.7. Mycie szyb amoniakiem

Nie każdy lubi myć okna. Wynika to często z faktu, że nadanie blasku szybom bez smug i zacieków wcale nie jest zadaniem prostym. Warto pomóc sobie, stosując ekologiczne środki czystości. Jest wśród nich roztwór amoniaku.

Jeśli zdecydujemy się zastosować amoniak w domu, choćby w celach powyżej opisanych, należy zachować środki ostrożności.

Najlepiej jest używać go wówczas, gdy w domu nie ma dzieci. Nie jest wskazane, by przy pomocy amoniaku sprzątały kobiety w ciąży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy