Trwa ładowanie...

Amstaf – historia, charakterystyka, szkolenie, żywienie

Avatar placeholder
30.03.2021 19:10
Amstaf nie jest tak groźną rasą psa, jak może się wydawać
Amstaf nie jest tak groźną rasą psa, jak może się wydawać (123RF)

Amstaf (amerykański staffordshire terrier) to rasa psów, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Kiedyś był uważany za psa bojowego, obecnie jest to pies – towarzysz. Jak wygląda szkolenie amstafa? Jakie choroby mu zagrażają?

spis treści

1. Historia Amstafa

Amstaf jest rasą młodą. Idea powstania amstafa pojawiła sie w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Chciano uzyskać krzyżówkę teriera i buldoga w celu stworzenia psa do walki. W ten sposób powstałą rasa pitt bull. Kiedy zakazano walk psów zmieniło się także przeznaczenie amstafów i stały się one towarzyszami człowieka.

W 1936 roku rasa amstaf została uznana przez American Kennel Club i andano jej nazwę Staffordshire Terrier. W 1972 roku nazwa rasy została zmieniona na American Staffordshire Terrier i od skrótu tej nazwy wywodzi się słowo: amstaf.

Zobacz film: "Pies wyczuł nowotwór. Uratował życie swojej pani"

Amstaf pojawił się w Polsce na początku lat 90. XX wieku i szybko zdobył dużą popularność.

Pies a ciąża
Pies a ciąża

Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną

zobacz galerię

2. Charakterystyka rasy

Amstaf to rasa która powstała z krzyżówki buldoga i teriera. Dorosły osobnik waży od 18 do 23 kg. Pies osiąga wielkość 46-48 cm, a suka 43-46 cm. Amstaf żyje około 12 lat. Sierść amstafa jest krótka, gęsta, twarda i błyszcząca. Umaszczenie amstafa może być różne. Amstaf może być jednolity, łaciaty, z przewagą bieli, brązu lub czerni. O sierść amstafa trzeba dbać i szczotkować ją.

Amstaf to pies silny, umiesniony, ale też zwinny. Klatka piersiowa amstafa jest umięśniona i głęboka. Głowa psa jest szeroka. Oczy amstafa są ciemne. Uszy są którkie i na wpół uniesione. Ogon amstafa jest krótki i nie zawija się.

Amstaf to pies posłuszny. Jest wierny swojemu panu. To psy lojalne i zrównoważone. Do innych osób jest miły i łagodny, ale nie koniecznie tak samo może odnosić się do innych psów.

Amstaf jest psem, który pomimo swojego dość bojowego wyglądu jest łagodny w stosunku do dzieci. To pies raczej nieufny w stosunku do nieznajomych. Jeżeli jego panu grozi niebezpieczeństwo, amstaf stanie w obronie, dlatego też jest zaliczany do psów obronnych.

Amstaf jest psem odpornym. Nie grożą mu poważne choroby. Ta rasa ma jednak problemy z więzadłami.

Zobacz także:

3. Szkolenie amstafa

Amstaf to pies o bardzo silnym charakterze, dlatego też jego szkolenie będzie dosyć długie, ale na pewno przyniesie odpowiednie efekty. Ważne jest aby szkoląc amstafa zachować delikatność. Amstaf ma dominujący charakter, ale bez problemu można go ujarzmić jeżeli szkolenie amstafa rozpocznie się od najwcześniejszych jego lat.

4. Zdrowe żywienie

Amstaf jest psem bardzo aktywnym dlatego też jego dieta powinna być bardzo energetyczna i obfitująca w mięso. Dieta amstafa może zawierać warzywa, owoce oraz nabiał. Amstaf jest psem, który uwielbia gryźć kości dlatego też od czasu do czasu możemy mu ją dać. Dzięki niej amstaf nie będzie miał problemów z jamą ustną, a jego zęby będą czyste.

Jeżeli wybierzemy dla naszego amstafa karmę suchą sprawdzajmy jej skład. Ważne jest to aby w karmie sprawdzić ilość mięsa. Białko roślinne, które może pojawić się w karmie jest gorzej przyswajalne. Karma dla psa powinna mieć także odpwiednie składniki odżywcze i minerały takie jak sód, wapń, żelazo, potas, magnez oraz cynk.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze