Trwa ładowanie...

Amylometakrezol – skutki uboczne, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
18.04.2023 16:06
Amylometakrezol to substancja o działaniu antyseptycznym.
Amylometakrezol to substancja o działaniu antyseptycznym. (Adobe Stock)

Amylometakrezol to pochodna fenolu i substancja o działaniu antyseptycznym. Można ją znaleźć w wielu preparatach działających miejscowo, takich jak aerozol do stosowania w jamie ustnej i tabletki do ssania. Wskazaniem do jej używania jest stan zapalny jamy ustnej i gardła, któremu towarzyszy ból, zaczerwienienie i obrzęk. Jakie są jej właściwości?

spis treści

1. Co to jest amylometakrezol?

Amylometakrezol jest pochodną fenolu, która działa powierzchniowo. Wywiera wpływ na transport lipidów przez błonę komórkową. Działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Jest także środkiem przeciwwirusowym, który dodatkowo blokuje kanały sodowe w sposób podobny do znieczulenia miejscowego. Znajduje zastosowanie w otolaryngologii.

Jakie są wskazania do stosowania amylometakrezol? Lek jest wskazany pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, przebiegających z objawami bólu, zaczerwienienia i obrzęku.

2. Preparaty zawierające amylometakrezol

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Amylometakrezol jest substancją czynną wielu produktów leczniczych. Jest dostępny w połączeniu z alkoholem dichlorobenzylowym, lewomentolem i mentolem w postaci tabletek do ssania i roztworu do stosowania na błonę śluzową jamy ustnej i gardła.

Amylometakrezol zawierają różne produkty, takie jak na przykład:

  • Inovox Express, pastylki twarde, smak miętowy, smak miodowo-cytrynowy, smak pomarańczowy, smak miodowo-cytrynowy,
  • Neo-Angin, pastylki twarde, wiśnia,
  • Neo-Angin, tabletki do ssania, 1,2 mg+0,6 mg+5,9 mg,
  • Neo-Angin bez cukru, tabletki do ssania,
  • Neo-Angin, spray aerozol do jamy ustnej, roztwór do stosowania na błonę śluzową jamy ustnej i gardła,
  • Strepsils z miodem i cytryną, smak pomarańczowy z witaminą C, pastylki twarde,
  • Strepsils Junior, pastylki.

3. Dawkowanie amylometakrezolu

Tabletki do ssania zawierające amylometakrezol należy ssać powoli, nie wolno ich połykać w całości. Leczenie bez zalecenia lekarza nie powinno trwać dłużej niż 3-4 dni. W przypadku dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat maksymalna dawka dobowa to 3,6 mg amylometakrezolu.

Aerozolu do stosowania na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, który zawiera amylometakrezol, nie powinno się stosować bez zalecenia lekarza dłużej niż 4-5 dni.

W celu podania leku należy zdjąć nasadkę zabezpieczającą, wstrzymać oddech i przycisnąć dwukrotnie pompkę dozującą. Dawkowanie w przypadku dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat nie powinno przekraczać 6 dawek na dobę amylometakrezolu.

Lek jest bardzo szybko wchłaniany, częściowo utleniany do odpowiedniego kwasu karboksylowego i wydalany przez nerki w postaci glukuronianu.

4. Przeciwskazania do stosowania amylometakrezol

Amylometakrezol nie może być stosowany zawsze i przez wszystkich. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na amylometakrezol. Nie powinno się stosować amylometakrezolu dłużej niż 5 dni, ponieważ może zmieniać naturalną florę bakteryjną w gardle. Z uwagi na brak wystarczających danych leku nie powinno stosować się w ciąży.

Preparaty zawierające amylometakrezol są dostępne dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia, tak samo jak leki zawierające alkohol 2,4- dichlorobenzylowy i amylometakrezol (takie połączenie substancji wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe oraz miejscowo znieczulające).

Stosując preparaty zawierające amylometakrezol należy zachować środki ostrożności. Co jest ważne? Trzeba pamiętać, że leki można stosować maksymalnie 6 razy na dobę, po jednej dawce leku i nie dłużej niż 3-4 dni.

Jeżeli objawy infekcji utrzymują się dłużej niż dwa dni, nasilą się lub pojawią inne symptomy, takie jak wysoka gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty i wysypka na skórze, należy skontaktować się z lekarzem w celu oceny stanu klinicznego pacjenta oraz wykrycia zakażeń bakteryjnych (angina, zapalenie migdałków).

Bardzo ważne jest także odpowiednie przechowywanie leku: z dala od źródeł ciepła i światła, zawsze w miejscu niedostępnym dla dzieci. Ze stosowaniem preparatów, które zawierają amylometakrezol, wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Najczęściej obserwowane skutki uboczne to reakcje nadwrażliwości i podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej czy bolesność języka. Rzadko występują dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności czy niestrawność.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze