Trwa ładowanie...

Androgeny – kobiety, mężczyźni, nadmiar androgenów

Avatar placeholder
01.04.2021 16:50
Androgeny – kobiety, mężczyźni, nadmiar androgenów
Androgeny – kobiety, mężczyźni, nadmiar androgenów

Androgeny należą do grupy hormonów płciowych. Wśród nich znajdziemy testosteron. Jakie wyróżniamy androgeny? Gdzie produkowane są androgeny w ciele kobiety, a gdzie w ciele mężczyzny? Jakie są przyczyny i objawy nadmiaru androgenów?

spis treści

1. Co to są androgeny u kobiet?

Grupa hormonów płciowych nazywana androgenami to testosteron, androstendion, dehydroepiandrostendion oraz dihydrotestosteron. Androgeny u kobiet są produkowane w nadnerczach oraz w małym stopniu przez jajniki. Androgeny produkowane w jajnikach przekształcają się w estrogeny. Co więcej, androgeny u kobiet zwiększają masę ciała.

Androgeny to hormony płciowe, które u kobiet są produkowane w nadnerczach, a u mężczyzn w jądrach.
Androgeny to hormony płciowe, które u kobiet są produkowane w nadnerczach, a u mężczyzn w jądrach.

2. Męskie androgeny

Zobacz film: "Hormony a zachowanie"

Androgeny u mężczyzn są produkowane w komórkach Leydiga, które znajdują się w jądrach. Dodatkowo hormon o nazwie dihydroepiandrostendion jest produkowany w nadnerczach. Androgeny u mężczyzn pełnią funkcję kształtowania narządów płciowych w życiu płodowym. Co więcej, odpowiadają one za takie cechy jak budowa ciała, owłosienie, a także tembr głosu, jak również za spermatogenezę oraz libido. Ilość androgenów wpływa na popęd seksualny, dodają siły i energii, a także poprawiają samopoczucie.

Problemy hormonalne mogące prowadzić do wzrostu wagi
Problemy hormonalne mogące prowadzić do wzrostu wagi [5 zdjęć]

Wiele osób doświadcza objawów zaburzeń hormonalnych, jednak często nie zdaje sobie z tego sprawy, a

zobacz galerię

3. Co to jest hiperandrogenizm?

Nadmiar androgenów to hiperandrogenizm. U mężczyzn nadmiar androgenów objawia się niepłodnością, brakiem cech męskich i osłabieniem libido. U kobiet nadmiar androgenów objawia się zaburzeniem miesiączkowania, niepłodnością, a także nadmiernym owłosieniem. Co więcej, kobiety z nadmiarem androgenów wiąże się łojotok, męski głos, a także trądzik.

Przyczyną nadmiaru androgenów, szczególnie testosteronu, jest zbyt duża produkcja hormonów w jajnikach, nadnerczach lub jądrach. Najczęstszą przyczyną nadmiaru androgenów u mężczyzn jest wrodzony przerost nadnerczy. U kobiet odpowiada za to najczęściej zespół policystycznych jajników, ale także może to być objaw menopauzy. Za nadmierną produkcję androgenów odpowiadają również leki, na przykład sterydy anaboliczne, leki przeciwdrgawkowe, leki obniżające ciśnienie krwi.

Warto wiedzieć

Leczenie nadmiaru androgenów zależy od przyczyny. W przypadku zespołu policystycznych jajników u kobiet zalecane jest leczenie hormonalne. Jeżeli przyczyną nadmiernego wzrostu androgenów jest przerost nadnerczy, wówczas stosuje się leki z grupy glikokortykoidów. Jeżeli głównym objawem nadmiernej ilości androgenów u kobiet jest zbyt duże owłosienie, wówczas można zastosować różnego rodzaju zabiegi, które je zmniejszą. Na przykład depilacja laserowa, woskiem itp.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Testosteron
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze