Androgeny – kobiety, mężczyźni, nadmiar androgenów
Androgeny należą do grupy hormonów płciowych. Wśród nich znajdziemy testosteron. Jakie wyróżniamy androgeny? Gdzie produkowane są androgeny w ciele kobiety, a gdzie w ciele mężczyzny? Jakie są przyczyny i objawy nadmiaru androgenów?
1. Co to są androgeny u kobiet?
Grupa hormonów płciowych nazywana androgenami to testosteron, androstendion, dehydroepiandrostendion oraz dihydrotestosteron. Androgeny u kobiet są produkowane w nadnerczach oraz w małym stopniu przez jajniki. Androgeny produkowane w jajnikach przekształcają się w estrogeny. Co więcej, androgeny u kobiet zwiększają masę ciała.
2. Męskie androgeny
Androgeny u mężczyzn są produkowane w komórkach Leydiga, które znajdują się w jądrach. Dodatkowo hormon o nazwie dihydroepiandrostendion jest produkowany w nadnerczach. Androgeny u mężczyzn pełnią funkcję kształtowania narządów płciowych w życiu płodowym. Co więcej, odpowiadają one za takie cechy jak budowa ciała, owłosienie, a także tembr głosu, jak również za spermatogenezę oraz libido. Ilość androgenów wpływa na popęd seksualny, dodają siły i energii, a także poprawiają samopoczucie.
3. Co to jest hiperandrogenizm?
Nadmiar androgenów to hiperandrogenizm. U mężczyzn nadmiar androgenów objawia się niepłodnością, brakiem cech męskich i osłabieniem libido. U kobiet nadmiar androgenów objawia się zaburzeniem miesiączkowania, niepłodnością, a także nadmiernym owłosieniem. Co więcej, kobiety z nadmiarem androgenów wiąże się łojotok, męski głos, a także trądzik.
Przyczyną nadmiaru androgenów, szczególnie testosteronu, jest zbyt duża produkcja hormonów w jajnikach, nadnerczach lub jądrach. Najczęstszą przyczyną nadmiaru androgenów u mężczyzn jest wrodzony przerost nadnerczy. U kobiet odpowiada za to najczęściej zespół policystycznych jajników, ale także może to być objaw menopauzy. Za nadmierną produkcję androgenów odpowiadają również leki, na przykład sterydy anaboliczne, leki przeciwdrgawkowe, leki obniżające ciśnienie krwi.
Warto wiedzieć
Leczenie nadmiaru androgenów zależy od przyczyny. W przypadku zespołu policystycznych jajników u kobiet zalecane jest leczenie hormonalne. Jeżeli przyczyną nadmiernego wzrostu androgenów jest przerost nadnerczy, wówczas stosuje się leki z grupy glikokortykoidów. Jeżeli głównym objawem nadmiernej ilości androgenów u kobiet jest zbyt duże owłosienie, wówczas można zastosować różnego rodzaju zabiegi, które je zmniejszą. Na przykład depilacja laserowa, woskiem itp.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.