Trwa ładowanie...

Andropauza - czym jest, objawy, łagodzenie skutków

Andropauza, czyli męskie przekwitanie, to trudny okres w życiu mężczyzny. Związana jest z wieloma zmianami na różnych płaszczyznach - zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. W tym czasie dokonują się zmiany hormonalne, które dotyczą obniżenia popędu seksualnego i możliwości seksualnych mężczyzny. Mimo iż andropauza to naturalny proces, można nieco złagodzić jego skutki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści
10 rzeczy, których nigdy nie powie mężczyzna
10 rzeczy, których nigdy nie powie mężczyzna [10 zdjęć]

Mężczyzna, który nie jest twoim bratem, w naturalnej trosce o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne nie...

zobacz galerię

1. Andropauza - czym jest?

Andropauza to okres w życiu mężczyzny, który jest niejako zapowiedzą wieku podeszłego i zbliżającego się procesu starzenia się. Pojawia się najczęściej po przekroczeniu 50. roku życia, ale może też być źródłem kryzysu wieku średniego. Andropauza to trudny moment nie tylko ze względu na fizyczne objawy przekwitania, ale też stan psychiczny, powodowany przez obniżenie sprawności fizycznej, intelektualnej i seksualnej. Związany jest przede wszystkim z niedoborem androgenów. Aby postawić diagnozę andropauzy należy rozważać ją wieloaspektowo - zarówno jako zmniejszenie produkcji hormonów męskich oraz szereg zmian psychicznych i fizycznych związanych z procesem starzenia się w męskim organizmie.

2. Andropauza - objawy

Objawy andropauzy dzieli się zwykle na fizyczne i fizykalne, psychiczne oraz seksualne. Do pierwszej grupy symptomów męskiego przekwitania należą zmiana masy ciała i mięśni (zwiększenie tkanki tłuszczowej, redukcja masy mięśniowej), przerzedzenie owłosienia, bóle różnych części ciała, słabsza odporność, podatność na schorzenia wieku podeszłego, takie jak nadciśnienie tętnicze czy osteopenia. Przekwitający mężczyźni mogą też mieć kłopoty ze snem i apetytem.

Objawami psychicznymi andropauzy są obniżony nastrój, negatywne nastawienie do rzeczywistości (przede wszystkim do zmian), drażliwość, trudności w skupieniu się, niewielkie zaburzenia pamięci. Najtrudniejszą grupą objawów są zmiany na tle seksualnym - obniżenie libido, problemy z erekcją i osiągnięciem zadowolenia z życia seksualnego.

Zobacz także:

3. Andropauza - łagodzenie skutków

Leczenie andropauzy to złożony proces, można stosować leczenia farmakologiczne jak również zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu andropauzy poprzez zmianę stylu życia. Aby złagodzić skutki andropauzy metodami farmakologicznymi, należy poddać się terapii hormonalnej, będącej jedną z form leczenia andropauzy. Polega ona na uzupełnieniu obniżonego poziomu męskich hormonów, przede wszystkim testosteronu. Już kilkutygodniowa kuracja powinna przynieść zadowalające efekty - obudzić uśpiony popęd seksualny, wzmocnić kości i mięśnie, poprawić samopoczucie. Nie mniej ważne w łagodzeniu skutków andropauzy jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz dbanie o prawidłowe odżywianie się - unikanie smażonych i tłustych potraw, alkoholu, papierosów oraz spożywanie zdrowych produktów. Zdrowy tryb życia to jego przedłużenie, a z pewnością opóźnienie objawów procesu starzenia się.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.