Andropauza - czym jest, objawy, łagodzenie skutków
Andropauza, czyli męskie przekwitanie, to trudny okres w życiu mężczyzny. Związana jest z wieloma zmianami na różnych płaszczyznach - zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. W tym czasie dokonują się zmiany hormonalne, które dotyczą obniżenia popędu seksualnego i możliwości seksualnych mężczyzny. Mimo iż andropauza to naturalny proces, można nieco złagodzić jego skutki.
1. Co to jest andropauza?
Andropauza to okres w życiu mężczyzny, który jest niejako zapowiedzą wieku podeszłego i zbliżającego się procesu starzenia się. Pojawia się najczęściej po przekroczeniu 50. roku życia, ale może też być źródłem kryzysu wieku średniego.
Andropauza to trudny moment nie tylko ze względu na fizyczne objawy przekwitania, ale też stan psychiczny, powodowany przez obniżenie sprawności fizycznej, intelektualnej i seksualnej.
Związany jest przede wszystkim z niedoborem androgenów. Aby postawić diagnozę andropauzy należy rozważać ją wieloaspektowo - zarówno jako zmniejszenie produkcji hormonów męskich oraz szereg zmian psychicznych i fizycznych związanych z procesem starzenia się w męskim organizmie.
2. Objawy andropauzy
Im mężczyzna starszy, tym jego przysadka mózgowa daje rzadsze sygnały jądrom do produkcji testosteronu – męskiego hormonu płciowego, a dodatkowo nawet wtedy jądra produkują go mniej.
Nieprzyjemne objawy andropauzy dopadną co siódmego mężczyznę po 50. roku życia i co trzeciego starszego o dekadę. Każdy mężczyzna może je znacznie opóźnić albo przynajmniej złagodzić. Andropauza to:
- problemy ze snem,
- zmęczenie,
- problemy z potencją,
- zmniejszanie się tkanki mięśniowej,
- skłonność do tycia,
- przerzedzenie owłosienia,
- ból różnych części ciała,
- słabsza odporność,
- skłonność do nadciśnienia tętniczego,
- obniżony nastrój,
- drażliwość,
- problemy z koncentracją,
- niewielkie zaburzenia pamięci.
Objawy pojawią się wcześniej i będą bardziej dotkliwe, jeśli mężczyzna o siebie nie dba, czyli:
- je kalorycznie, tłusto i słodko, dużo soli,
- pije sporo alkoholu, w tym – piwa,
- pali tytoń,
- mało się rusza.
Nawet wtedy, kiedy objawy się pojawią, zmiana trybu życia wpłynie na ich zmniejszenie, a czasem nawet zniknięcie. Warto jednak wybrać się do lekarza. Być może zaleci uzupełnienie testosteronu, a być może wystarczy ruch i dobra dieta. Na pewno nie wolno kupować leku na własną rękę. Przyjmowanie go bez wskazania lekarskiego prowadzi do poważnych komplikacji.
3. Leczenie andropauzy
Leczenie andropauzy to złożony proces, można stosować leczenia farmakologiczne jak również zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu andropauzy poprzez zmianę stylu życia. Aby złagodzić skutki andropauzy metodami farmakologicznymi, należy poddać się terapii hormonalnej, będącej jedną z form leczenia andropauzy.
Polega ona na uzupełnieniu obniżonego poziomu męskich hormonów, przede wszystkim testosteronu. Już kilkutygodniowa kuracja powinna przynieść zadowalające efekty - obudzić uśpiony popęd seksualny, wzmocnić kości i mięśnie, poprawić samopoczucie.
Nie mniej ważne w łagodzeniu skutków andropauzy jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz dbanie o prawidłowe odżywianie się - unikanie smażonych i tłustych potraw, alkoholu, papierosów oraz spożywanie zdrowych produktów. Zdrowy tryb życia to jego przedłużenie, a z pewnością opóźnienie objawów procesu starzenia się.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.