Trwa ładowanie...

Antygenowy test na COVID. Jak go odczytywać i co oznacza słabo widoczna kreska?

 Karolina Rozmus
30.11.2023 16:20
Antygenowy test na COVID. Jak go odczytywać i co oznacza słabo widoczna kreska?
Antygenowy test na COVID. Jak go odczytywać i co oznacza słabo widoczna kreska? (Getty Images)

Testy antygenowe mają dużą zaletę – w zaciszu domowym, w szybki i łatwy sposób pozwalają przekonać się, czy jesteśmy zainfekowani SARS-CoV-2. Mają też pewną wadę: niekiedy odczytanie wyniku nastręcza trudności. Czy blada, niemal niewidoczna kreska wskazuje na zakażenie? Czy czas odczytu wyniku ma wpływ na jego wiarygodność?

spis treści

1. Testy antygenowe w kierunku SARS-CoV-2 – jak je odczytywać

Szybki, dostępny w każdej aptece, do wykonania w domu – test antygenowy. Wymaga pobrania materiału (wydzieliny) z nosa (na głębokości co najmniej 2,5 cm), który umieszcza się następnie na płytce. Dokładnie tak samo, jak test ciążowy test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2 zawiera dwa pola odczytu: oznaczone literą C oraz T.

Po zakropleniu w miejsce testowe roztworu z pobranym materiałem z nosa należy odczekać dokładnie tyle, ile wskazuje ulotka dołączona do testu. Może to być ok. 15-20 minut – w zależności od producenta czas ten może być krótszy lub dłuższy.

Zobacz film: "Test na COVID-19 z ludzkiego potu. Badania Uniwerystetu w Bangkoku"

A co może wpłynąć na wynik testu i na co należy zwrócić uwagę, zanim test wykonamy?

  • przed wykonaniem testu należy dokładnie wydmuchać nos,
  • sięgając po wymazówkę czy próbówkę należy zachować ostrożność, żeby nie zanieczyścić materiału do badania,
  • test należy przeprowadzić niezwłocznie po pobraniu wymazu,
  • roztwór z próbówki należy zakroplić wyłącznie we wskazane miejsce i w takiej ilości, jaką określa producent.

2. Blada kreska w polu testowym – zakażenie czy nieprawidłowo wykonany test?

Jeśli po upływie określonego w ulotce czasu w polu kontrolnym (C) pojawi się jedna kreska, oznacza to wynik ujemny. W przypadku gdy w żadnym z obu pól nie dostrzeżemy kreski, należy przyjąć, że test został błędnie wykonany. W takiej sytuacji test należy powtórzyć przy użyciu nowej kasetki testowej.

Jeśli zarówno w obszarze (C), jak i w obszarze (T) pojawi się kreska – oznacza to wynik pozytywny, to jest zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Co oznacza słabo widoczna linia w okienku (T)? To zależy, kiedy sprawdzamy wynik
Co oznacza słabo widoczna linia w okienku (T)? To zależy, kiedy sprawdzamy wynik (Getty Images)

Natomiast gdy w obszarze (C) pojawi się widoczna kreska, ale w obszarze (T) kreska będzie słabo widoczna wówczas również należy przyjąć, że wynik testu jest dodatni.

Jest jednak wyjątek od tej reguły – niekiedy słabo widoczna kreska w obszarze testowym pojawia się dużo później niż kreska w polu kontrolnym. W takim wypadku jest prawdopodobne, że wynik został odczytany za późno, a co za tym idzie – wskazania testu mogą być fałszywie dodatnie. Dlatego też przestrzeganie czasu odczytu wyniku jest bardzo istotne.

Uwaga! Zarówno szerokość linii, jak i intensywność jej wybarwienia nie mają znaczenia. Jednak zbyt duża ilość roztworu na kasetce może skutkować niewidoczną lub mocno rozmytą linią, co może też przełożyć się na wiarygodny wynik testu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze