Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Anna Syrkiewicz

Aparaty próżniowe na erekcję

Avatar placeholder
23.07.2024 11:39
Aparaty próżniowe na erekcję
Aparaty próżniowe na erekcję

Jedną ze znanych i skutecznych metod leczenia zaburzeń erekcji jest stosowanie aparatu próżniowego. Mimo że jest to technika znana od dawna, to aprobatę uzyskała dopiero w latach 80-tych ubiegłego wieku. W tym okresie aparat próżniowy otrzymał rekomendację amerykańskiego Biura do spraw Leków i Żywności i pojawił się w masowej sprzedaży. Aparat szybko został uznany za skuteczny sposób walki z impotencją, przeznaczony dla większości mężczyzn, właściwie niezależnie od przyczyny kłopotów ze wzwodem.

spis treści

1. Działanie aparatu próżniowego

Zasadą działania aparatu próżniowego jest wytworzenie ujemnego ciśnienia, które ściąga krew do ciał jamistych. Istotnym elementem metody jest zapewnienie bariery odpływu krwi z prącia w postaci pierścienia o właściwie dobranym obwodzie. Działanie to wywołuje erekcję i tym samym zapewnia gotowość mężczyzny do efektywnego współżycia.

Aparat próżniowy jest urządzeniem o dosyć prostej konstrukcji. Wariacja typów urządzenia polega na zróżnicowaniu metod uzyskiwania ciśnienia ujemnego – ręcznej i elektrycznej. Aparat zbudowany jest z cylindra, do którego wprowadza się penisa w stanie spoczynku, pierścienia zatrzymującego krew w ciałach jamistych oraz wspomnianego wyżej mechanizmu wytwarzającego próżnię.

2. Obsługa aparatu próżniowego

Zobacz film: "Problemy ze wzwodem"

Po wprowadzeniu członka do wnętrza aparatu i uruchomieniu mechanizmu generującego ujemne ciśnienie, wzwód osiąga się w ciągu od 30 sekund do 7-8 minut. W tym czasie zakłada się również pierścień podtrzymujący erekcję. Zaleca się jednak, aby czas powstrzymywania odpływu krwi z penisa nie przekraczał 30 minut, ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Należy pamiętać także, aby wytworzone ciśnienie w cylindrze nie przekraczało 200 mm Hg. Stosowanie aparatu nie powinno nastręczać żadnych trudności, a kilkurazowe jego użycie może nauczyć wprawy w obsłudze tego nieskomplikowanego urządzenia.

3. Zastosowanie i skuteczność aparatu próżniowego

Badania wykazują znaczną skuteczność stosowania aparatu próżniowego. Ponad 90% stosujących tę metodę osiągnęło erekcję. Znaczna część mężczyzn w tej grupie zadeklarowała satysfakcję z jakości wzwodu. Aparat próżniowy z powodzeniem może służyć leczeniu zaburzeń wzwodu, zarówno długotrwałych, jak i epizodycznych (jednostkowych). Właściwie długość czasu stosowania urządzenia nie ma wpływu na efektywność tej metody. Innym, poza uzyskaniem wzwodu dla celów aktu seksualnego, zastosowaniem aparatu jest osiągnięcie rozszerzenia naczyń krwionośnych. Wówczas nie stosuje się pierścienia blokującego odpływ krwi z prącia. Zabieg taki ma na celu podniesienie potencji, osłabionej ze względu na zwężenie tychże naczyń.

4. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania aparatu próżniowego

Wskazaniem do użycia aparatu próżniowego są – bez wątpienia – kłopoty z osiągnięciem erekcji, zarówno przewlekłe, jak i jednostkowe. Regułą jest, że urządzenie można stosować niezależnie od przyczyny zaburzeń wzwodu. Skuteczność aparatu została doceniona przez osoby o słabym stanie zdrowia, cukrzyków oraz mężczyzn, których impotencja została wywołana urazem kręgosłupa.

Zadowalające efekty odnotowuje się przy leczeniu braku wzwodu wywołanego prostatektomią, przy czym daje również rezultat w zakresie wydłużenia prącia, mogącego ulec skróceniu w następstwie tego zabiegu w radykalnej postaci. Aparatu mogą używać także ci mężczyźni, którzy korzystali z iniekcji do ciał jamistych, a którzy podejmują współżycie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Przeciwwskazaniem do stosowania aparatu są zaburzenia krzepnięcia krwi oraz priapizm (samoistny, przetrwały wzwód) o nieznanej przyczynie. Urządzenie nie powinno być również stosowane przez mężczyzn o poważnie zakrzywionym członku.

5. Działania niepożądane aparatu próżniowego

Podstawową dolegliwością użytkownika aparatu próżniowego może być brak wzwodu. Jego przyczyną jest przede wszystkim niewłaściwe stosowanie urządzenia. Z tej samej przyczyny, np. wskutek wywołania zbyt dużego ciśnienia w aparacie, może również wystąpić ból. Innym skutkiem ubocznym może być brak wytrysku. Poważną i stosunkowo częstą dolegliwością wśród stosujących tę metodę są krwiaki w obrębie prącia.

6. Praktyczne uwagi przy stosowaniu aparatu próżniowego

Mężczyzna korzystający z aparatu powinien stosować się do kilku praktycznych wskazówek, umożliwiających pożądane rezultaty.

  • W pierwszej kolejności należy wykluczyć swoją przynależność do grupy osób, u których stosowanie aparatu jest niewskazane.
  • Wytworzone w cylindrze ciśnienie nie może przekroczyć wartości 200 mm Hg.
  • Pierścień blokujący odpływ krwi z ciał jamistych powinien być odpowiednio dobrany do obwodu członka – zbyt mały spowoduje dolegliwości bólowe, za duży – osłabi erekcję.
  • Pierścień musi być osadzony na członku, przy wylocie cylindra.
  • Należy pamiętać o posmarowaniu podbrzusza specjalnym żelem, zapewniającym szczelność aparatu próżniowego.

7. Zalety aparatów próżniowych

Badania, jak i opinie stosujących aparat próżniowy, potwierdzają jego skuteczność w leczeniu impotencji. Zdecydowana większość jego użytkowników osiąga satysfakcjonujący wzwód, umożliwiający podjęcie współżycia. Urządzenie jest proste w użyciu, a jego obsługa nie wymaga pomocy osób trzecich. Krąg użytkowników aparatu jest stosunkowo szeroki, a skuteczność metody jest niezależna od przyczyny kłopotów z potencją.

Stosujący urządzenie muszą jednak liczyć się z działaniami niepożądanymi, do których należy ból, krwawe podbiegnięcia w obrębie prącia czy brak ejakulacji. Metoda ta służy zarówno osiągnięciu erekcji, ale i może stanowić swoistą kurację rozszerzającą naczynia krwionośne penisa.

Aparat próżniowy jest urządzeniem uniwersalnym w zastosowaniu i jest godny polecenia dla efektywnego zwalczania zaburzeń erekcji.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze