Trwa ładowanie...

Aplikacje przyjazne dla oka

Aplikacje przyjazne dla oka
Aplikacje przyjazne dla oka

Okuliści do znudzenia przypominają, by w trakcie pracy przy komputerze, co 20 minut zrobić przerwę. Podnieść wzrok i popatrzeć w dal, na przykład na zieleń za oknem. Ile razy wykonaliście to proste ćwiczenie? Zanim ruszy was sumienie, przeczytajcie o aplikacjach, które przyniosą ulgę każdej parze zmęczonych oczu.

spis treści

1. Ok(n)o na świat

Ponad 91 proc. polskich internautów cierpi z powodu syndromu widzenia komputerowego (SVC), który objawia się, m.in.: bólami głowy, skurczami karku i ramion, suchością oczu, czy niewyraźnym widzeniem.

Coraz rzadziej „odklejamy“ wzrok od komputerów, smartfonów czy tabletów. Niebieskie światło bijące od monitora jest dla organizmu szkodliwe, szczególnie kiedy zakłóca rytm dnia. Jeśli pracujemy nocą, warto zainstalować aplikacje, które zmienią kolor światła monitora lub przypomną o zrobieniu przerwy.

Zobacz film: "Męty w oku"

Zanim jednak to zrobisz, warto sprawdzić ostrość naszego wzroku. Pomocne okażą się Eye Care Plus (Android), Eye Test lub Advanced Vision Test (Android).

Samodzielne wykonywanie badania ostrości wzroku i metamorfopsji może skrócić czas wizyty lekarskiej, a także dostarczyć ważnych informacji klinicznych, wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia pacjenta.

Pamiętajmy, że jakiekolwiek oprogramowanie do samokontroli wzroku, nie zwalnia nas od regularnych wizyt u okulisty – mówi dr hab. med. Bartłomiej  Kałużny z kliniki Oftalmika.

2. Gimnastyka i relax dla oczu

Co można zrobić dla oczu? Większość odpowiedziałaby: zamknąć je lub długo wpatrywać się w piękne, zielone krajobrazy. Faktycznie jest to dla wzroku ulga, ale co zrobić, gdy przed nami kilka dodatkowych godzin przed komputerem?

Oto kilka bardzo pomocnych aplikacji, które mogą być przyjazne dla oczu.

  • F.lux (systemy: Windows, Mac, Linux i iOS) bezpłatna aplikacja sprawia, że wyświetlany obraz zostanie przefiltrowany i automatycznie zmieniony, w zależności od pory dnia. Gdy zapadnie zmrok, lub znajdziemy się w ciemnym pomieszczeniu automatycznie nieco go „ociepli“. Zamiast niebieskiego koloru będzie pomarańczowy.
  • Awarnes (systemy: Windows, Mac) i Protect Your Vision (przeglądarki: Chrome, Safari, Firefox) pozwalają ustawić czas wpatrywania się w ekran, powiadamiają użytkownika o konieczności zrobienia przerwy. Interwały czasowe można ustawić samodzielnie, np. 20 minut  pracy, 20 sekund przerwy, 60 minut pracy, 5 minut przerwy.
  • Eye Fitness (system Android) ma za zadanie wzmocnienie mięśni oka lub ich rozluźnienie. Interaktywna postać chłopca, w razie wątpliwości pokaże, jak należy je dobrze wykonywać.
  • UltimEyes (systemy: Windows, Mac OS X oraz iOS) pokazuje nam serie tzw. bodźców Gabora, czyli wzorów, na które mózg rozkłada wszystkie bodźce dochodzące z oczu. Ćwicząc w pracy, uczymy się rozpoznawać je wcześniej i na większą odległość. Efekt? Widzimy lepiej.
  • Eyes Relax (system Windows) z powodzeniem może być wykorzystywany do ochrony dzieci i zmuszenia ich do przerw, dzięki chronionemu hasłem modułowi kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu dziecko nie może wyłączyć aplikacji bez znajomości hasła. To szczególnie przydatne w przypadku maluchów, które korzystając z komputera zapominają o realnym świecie.

Każdy rodzic chce dziecku pomóc poruszać się po cyfrowym świecie, ale nie zapominajmy o wspólnych chwilach bez internetu, telewizora czy tabletu. Sami możemy zafundować naszym oczom medialną dietę. Zupełny detox. Wystarczy przestać używać elektroniki. Na początek przez weekend, potem ten czas możesz wydłużać. To naprawdę możliwe! Przecież nie tak dawno nie było telefonów komórkowych, tabletów, a internet był luksusem. To działa!

Więcej informacji: www.oftalmika.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze