Aplikacje przyjazne dla oka

Okuliści do znudzenia przypominają, by w trakcie pracy przy komputerze, co 20 minut zrobić przerwę. Podnieść wzrok i popatrzeć w dal, na przykład na zieleń za oknem. Ile razy wykonaliście to proste ćwiczenie? Zanim ruszy was sumienie, przeczytajcie o aplikacjach, które przyniosą ulgę każdej parze zmęczonych oczu.

Ok(n)o na świat

Ponad 91 proc. polskich internautów cierpi z powodu syndromu widzenia komputerowego (SVC), który objawia się, m.in.: bólami głowy, skurczami karku i ramion, suchością oczu, czy niewyraźnym widzeniem.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Coraz rzadziej „odklejamy“ wzrok od komputerów, smartfonów czy tabletów. Niebieskie światło bijące od monitora jest dla organizmu szkodliwe, szczególnie kiedy zakłóca rytm dnia. Jeśli pracujemy nocą, warto zainstalować aplikacje, które zmienią kolor światła monitora lub przypomną o zrobieniu przerwy.

Zanim jednak to zrobisz, warto sprawdzić ostrość naszego wzroku. Pomocne okażą się Eye Care Plus (Android), Eye Test lub Advanced Vision Test (Android).

Samodzielne wykonywanie badania ostrości wzroku i metamorfopsji może skrócić czas wizyty lekarskiej, a także dostarczyć ważnych informacji klinicznych, wymaga jednak odpowiedniego przeszkolenia pacjenta.

Pamiętajmy, że jakiekolwiek oprogramowanie do samokontroli wzroku, nie zwalnia nas od regularnych wizyt u okulisty – mówi prof. dr hab. med. Jakub  Kałużny z kliniki Oftalmika.

Gimnastyka i relax dla oczu

Co można zrobić dla oczu? Większość odpowiedziałaby: zamknąć je lub długo wpatrywać się w piękne, zielone krajobrazy. Faktycznie jest to dla wzroku ulga, ale co zrobić, gdy przed nami kilka dodatkowych godzin przed komputerem?

Oto kilka bardzo pomocnych aplikacji, które mogą być przyjazne dla oczu.

  • F.lux (systemy: Windows, Mac, Linux i iOS) bezpłatna aplikacja sprawia, że wyświetlany obraz zostanie przefiltrowany i automatycznie zmieniony, w zależności od pory dnia. Gdy zapadnie zmrok, lub znajdziemy się w ciemnym pomieszczeniu automatycznie nieco go „ociepli“. Zamiast niebieskiego koloru będzie pomarańczowy.
  • Awarnes (systemy: Windows, Mac) i Protect Your Vision (przeglądarki: Chrome, Safari, Firefox) pozwalają ustawić czas wpatrywania się w ekran, powiadamiają użytkownika o konieczności zrobienia przerwy. Interwały czasowe można ustawić samodzielnie, np. 20 minut  pracy, 20 sekund przerwy, 60 minut pracy, 5 minut przerwy.
  • Eye Fitness (system Android) ma za zadanie wzmocnienie mięśni oka lub ich rozluźnienie. Interaktywna postać chłopca, w razie wątpliwości pokaże, jak należy je dobrze wykonywać.
  • UltimEyes (systemy: Windows, Mac OS X oraz iOS) pokazuje nam serie tzw. bodźców Gabora, czyli wzorów, na które mózg rozkłada wszystkie bodźce dochodzące z oczu. Ćwicząc w pracy, uczymy się rozpoznawać je wcześniej i na większą odległość. Efekt? Widzimy lepiej.
  • Eyes Relax (system Windows) z powodzeniem może być wykorzystywany do ochrony dzieci i zmuszenia ich do przerw, dzięki chronionemu hasłem modułowi kontroli rodzicielskiej. Dzięki temu dziecko nie może wyłączyć aplikacji bez znajomości hasła. To szczególnie przydatne w przypadku maluchów, które korzystając z komputera zapominają o realnym świecie

Każdy rodzic chce dziecku pomóc poruszać się po cyfrowym świecie, ale nie zapominajmy o wspólnych chwilach bez internetu, telewizora czy tabletu. Sami możemy zafundować naszym oczom medialną dietę. Zupełny detox. Wystarczy przestać używać elektroniki. Na początek przez weekend, potem ten czas możesz wydłużać. To naprawdę możliwe! Przecież nie tak dawno nie było telefonów komórkowych, tabletów, a internet był luksusem. To działa!

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Okulistyka
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Okulistyka
Okulistyka

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku

Promieniowanie UV może uszkodzić wzrok Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy o tym, że czynnik ten jest szkodliwy również dla naszych oczu. Może się on wręcz przyczynić do uszkodzenia...

Okulistyka

Czy książki elektroniczne szkodzą oczom? (WIDEO)

Czy książki elektroniczne szkodzą oczom? (WIDEO) Odtwórz wideo

Wypowiedź: Magdalena Duda, optometrystka z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok. Książka jest najbardziej popularnym podarunkiem świątecznym, jednak coraz częściej idąc z duchem czasu kupujemy na prezent książki elektroniczne. Jak e-czytanie wpływa na...

Okulistyka

Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem?

Czy wiesz, jak należy chronić oczy latem?

Ochrona to podstawa 90% rodzajów raka skóry występuje od szyi w górę, a 10% na powiekach. Brzmi to dość przerażająco, ale środki zapobiegawcze są niezwykle proste, szczególnie że lato już za pasem. Okulary przeciwsłoneczne Większość z nas pewnie nosi...

Okulistyka

Zadbaj o swoje oczy

Zadbaj o swoje oczy

Kiedyś pogorszenie wzroku następowało wraz z wiekiem, dziś zdarza się to w równym stopniu młodym i osobom starszym. Przedstawiamy kilka rad, dzięki którym długo będziesz cieszyć się doskonałym wzrokiem. Wraz z tobą starzeją się twoje oczy Swoją świetność...

Okulistyka

Co jeść, aby mieć dobry wzrok?

Co jeść, aby mieć dobry wzrok?

Szpinak Jeden kubek szpinaku zawiera 20 mg luteiny i zeaksatyny, które chronią oczy przed wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej i katarakty. Podobne działanie ma kapusta włoska i rzepa. Produkty pełnoziarniste Brązowy ryż, pełne ziarno owsa, pieczywo...

Okulistyka

O czym świadczą cienie pod oczami? To nie zawsze jest objaw zmęczenia

O czym świadczą cienie pod oczami? To nie zawsze jest objaw zmęczenia

O czym mówią nam cienie pod oczami? Urlop nie pomógł? Męczą cię uciążliwe cienie pod oczami? Większość z nas uważa, że to objaw zmęczenia. Jeżeli sen oraz wolne dni nie pomagają, na cienie pod oczami warto zwrócić większą uwagę. Co może być ich przyczyną...