Trwa ładowanie...

Arcturus dotarł do Polski. Takie objawy COVID teraz dominują

Avatar placeholder
11.05.2023 13:46
Arcturus pierwszy wykryty został na początku bieżącego roku w Indiach
Arcturus pierwszy wykryty został na początku bieżącego roku w Indiach (Getty Images)

Choć Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koniec pandemii koronawirusa, rzeczywistość pokazuje, że wirus SARS-CoV-2 ciągle stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Obaw przysparza nowy podwariant XBB.1.16, zwany nieoficjalnie Arcturusem. Okazuje się, że cechuje się wyższą zakaźnością oraz większą odpornością na przeciwciała. Niestety, pojawił się także w Polsce, czego dowodzą dane MZ.

spis treści

1. Co wiemy o wariancie XBB.1.16?

Choć wieść o końcu pandemii koronawirusa przyniosła ulgę, nie oznacza to, że możemy przestać martwić się o SARS-CoV-2. Wciąż pojawiają się nowe podwarianty, a niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

W tym kontekście służby medyczne na całym świecie bacznie śledzą sytuację i dokładnie analizują każdy kolejny podwariant. Szczególną uwagę zwraca linia rozwojowa XBB.1.16, która nieoficjalnie nazywana jest Arcturusem.

Po raz pierwszy wykryty został na początku bieżącego roku w Indiach, a w marcu Światowa Organizacja Zdrowia umieściła go na liście "wariantów wartych zainteresowania" (Variants of Interest - VOI). W kwietniu stwierdzono, że patogen stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Na liście tej obok XBB.1.16 znajduje się jedynie podwariant Kraken, który oficjalnie oznaczony jest symbolem XBB.1.5.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Do tej pory podwariant Arcturus został wykryty w ponad 40 krajach, a dominuje głównie w Indiach. Jest tam odpowiedzialny za ponad 40 proc. wszystkich zakażeń i pojawienie się kolejnej fali zachorowań, podczas której dzienna liczba nowych przypadków przekraczała 10 tys.

W Stanach Zjednoczonych Arcturus odpowiada za kilkanaście procent nowych zakażeń, natomiast w krajach Europy Zachodniej na razie stanowi tylko kilka procent wszystkich infekcji.

Arcturus posiada szereg mutacji, które pozwalają mu na różne strategie przetrwania i rozprzestrzeniania. Wyróżnia go jednak dodatkowa mutacja, która zdaniem ekspertów czyni go bardziej zakaźnym. W ocenie wirusologów z Uniwersytetu w Tokio, jego zakaźność jest od 1,17 do 1,27 razy większa od tej obserwowanej w przypadku Krakena.

Podwariant jest też podobno bardzo odporny na przeciwciała pozostające w organizmie po wcześniejszych infekcjach. Ale, co najważniejsze, nic nie wskazuje na to, by powodował poważniejszy przebieg choroby.

- Nie zaobserwowaliśmy zmiany nasilenia choroby u pojedynczych osób ani w populacjach. Ma jedną dodatkową mutację w białku kolca, która w badaniach laboratoryjnych wykazuje zwiększoną zakaźność, a także potencjalnie zwiększoną patogeniczność – tłumaczyła niedawno dr Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19.

- W Indiach od tygodni powoduje wzrosty zakażeń, ale na świecie na razie nie rosną one zbyt szybko. Podejrzewam, że zobaczymy kolejną falę infekcji tym wariantem, ale wątpię, aby była duża – mówił prof. Paul Hunter z University of East Anglia w rozmowie z "Daily Mail".

2. Ile zakażeń Arcturusem w Polsce?

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że Arcturus dotarł także do Polski. Okazuje sie, że od 8 kwietnia podwariant XBB.1.16 został wykryty w 0,8 proc. przypadkach nowych zakażeń.

W naszym kraju wciąż jednak dominuje podwariant XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. Odpowiada bowiem za 40 proc. zakażeń z ostatniego miesiąca plus kolejne kilkanaście proc. spowodowane jest jego mutacjami (XBB.1.5.12, XBB.1.5.13, XBB.1.14 i kolejne).

Objawy wariantu XBB.1.16 dotyczą głównie górnych dróg oddechowych i obejmują:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • katar,
  • ból gardła,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • zmęczenie,
  • duszności.

Nieco rzadziej pojawiają się także przekrwione oczy, zapalenie spojówek i inne problemy związane oczami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze