Arcturus dotarł do Polski. Takie objawy COVID teraz dominują
Choć Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koniec pandemii koronawirusa, rzeczywistość pokazuje, że wirus SARS-CoV-2 ciągle stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Obaw przysparza nowy podwariant XBB.1.16, zwany nieoficjalnie Arcturusem. Okazuje się, że cechuje się wyższą zakaźnością oraz większą odpornością na przeciwciała. Niestety, pojawił się także w Polsce, czego dowodzą dane MZ.
1. Co wiemy o wariancie XBB.1.16?
Choć wieść o końcu pandemii koronawirusa przyniosła ulgę, nie oznacza to, że możemy przestać martwić się o SARS-CoV-2. Wciąż pojawiają się nowe podwarianty, a niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
W tym kontekście służby medyczne na całym świecie bacznie śledzą sytuację i dokładnie analizują każdy kolejny podwariant. Szczególną uwagę zwraca linia rozwojowa XBB.1.16, która nieoficjalnie nazywana jest Arcturusem.
Po raz pierwszy wykryty został na początku bieżącego roku w Indiach, a w marcu Światowa Organizacja Zdrowia umieściła go na liście "wariantów wartych zainteresowania" (Variants of Interest - VOI). W kwietniu stwierdzono, że patogen stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Na liście tej obok XBB.1.16 znajduje się jedynie podwariant Kraken, który oficjalnie oznaczony jest symbolem XBB.1.5.
Do tej pory podwariant Arcturus został wykryty w ponad 40 krajach, a dominuje głównie w Indiach. Jest tam odpowiedzialny za ponad 40 proc. wszystkich zakażeń i pojawienie się kolejnej fali zachorowań, podczas której dzienna liczba nowych przypadków przekraczała 10 tys.
W Stanach Zjednoczonych Arcturus odpowiada za kilkanaście procent nowych zakażeń, natomiast w krajach Europy Zachodniej na razie stanowi tylko kilka procent wszystkich infekcji.
Arcturus posiada szereg mutacji, które pozwalają mu na różne strategie przetrwania i rozprzestrzeniania. Wyróżnia go jednak dodatkowa mutacja, która zdaniem ekspertów czyni go bardziej zakaźnym. W ocenie wirusologów z Uniwersytetu w Tokio, jego zakaźność jest od 1,17 do 1,27 razy większa od tej obserwowanej w przypadku Krakena.
Podwariant jest też podobno bardzo odporny na przeciwciała pozostające w organizmie po wcześniejszych infekcjach. Ale, co najważniejsze, nic nie wskazuje na to, by powodował poważniejszy przebieg choroby.
- Nie zaobserwowaliśmy zmiany nasilenia choroby u pojedynczych osób ani w populacjach. Ma jedną dodatkową mutację w białku kolca, która w badaniach laboratoryjnych wykazuje zwiększoną zakaźność, a także potencjalnie zwiększoną patogeniczność – tłumaczyła niedawno dr Maria Van Kerkhove, kierownik techniczny WHO ds. COVID-19.
- W Indiach od tygodni powoduje wzrosty zakażeń, ale na świecie na razie nie rosną one zbyt szybko. Podejrzewam, że zobaczymy kolejną falę infekcji tym wariantem, ale wątpię, aby była duża – mówił prof. Paul Hunter z University of East Anglia w rozmowie z "Daily Mail".
2. Ile zakażeń Arcturusem w Polsce?
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że Arcturus dotarł także do Polski. Okazuje sie, że od 8 kwietnia podwariant XBB.1.16 został wykryty w 0,8 proc. przypadkach nowych zakażeń.
W naszym kraju wciąż jednak dominuje podwariant XBB.1.5, czyli tzw. Kraken. Odpowiada bowiem za 40 proc. zakażeń z ostatniego miesiąca plus kolejne kilkanaście proc. spowodowane jest jego mutacjami (XBB.1.5.12, XBB.1.5.13, XBB.1.14 i kolejne).
Objawy wariantu XBB.1.16 dotyczą głównie górnych dróg oddechowych i obejmują:
- gorączkę,
- kaszel,
- katar,
- ból gardła,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- zmęczenie,
- duszności.
Nieco rzadziej pojawiają się także przekrwione oczy, zapalenie spojówek i inne problemy związane oczami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
- Aktywność fizyczna pomaga zwalczyć long COVID. Nowe badania
- "Lepka krew" u pacjentów z COVID-19. Zatory, zawały i udary głównymi wczesnymi powikłaniami po zakażeniu koronawirusem
- NeuroCOVID - powikłania po koronawirusie. Według naukowców po przejściu SARS-CoV-2 wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.