Przejdź na WP

Argosulfan - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Argosulfan jest lekiem stosowanym w dermatologii i wenerologii. Argosulfan jest lekiem wydawanym wyłącznie na receptę. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przyśpiesza gojenie ran.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - oparzenia słoneczne"

spis treści

1. Argosulfan - działanie i skład

Lek argosulfan jest wydawany na receptę i występuje w postaci maści, którą nanosi sie na skórę. Substancją czynną leku jest sól srebrowa sulfatiazolu, która wykazuje działanie przeciwdrobnoustrojowe. Połącznie srebra z sulfanoidem daje bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Sól srebrowa dodatkowo działa przeciwwirusowo (przeciwko wirusom opryszczki, ospy wietrznej i półpaśca). Lek użyty miejscowo na skórę bardzo długo utrzymuje swoje stężenie i praktycznie nie wchłania się do krwi.

2. Argosulfan - wskazania

Lek argosulfan stosuje się przy oparzeniach wszystkich stopni oraz przy oparzeniach słonecznych. Wskazaniem do stosowania leku argosulfan są także odleżyny oraz przewlekłe owrzodzenia podudzi.

Produkty, które chronią przed oparzeniami słonecznymi
Produkty, które chronią przed oparzeniami słonecznymi [7 zdjęć]

Przed nami lato, a z nim pierwsze oparzenia słoneczne. Na szczęście w tym roku możesz zrobić coś, by...

zobacz galerię

3. Argosulfan - przeciwwskazania

Mimo, że istnieją wskazania do stosowania leku argosulfan to nie wszyscy mogą go używać. Przede wszystkim argosulfanu nie mogą stosować osoby, które są uczulone na sulfanamidy oraz uczulenie lub nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku. Leku argosulfan nie można także podawać noworodkom oraz dzieciom, które nie ukończyły drugiego roku życia. Przeciwwskazaniem do stosowania leku argosulfan jest także ciąża oraz okres karmienia piersią.

4. Argosulfan - dawkowanie

Argosulfan występuje w postaci maści, którą należy nanieść na zmienione chorobowo miejsce na skórze. Przy oparzeniach dawkowanie argosulfanu wygląda następująco: oczyszczamy rane a następnie pokrywamy oparzone miejsce warstwą kremu argosulfan o grubości około 3 milimetrów. Można po nałożeniu kremu zrobić opatrunek ale nie jest to konieczne, ważne jest jednak to aby rana przez cały okres leczenia była pokryta maścią.

Lek argosulfan jest wydawany na receptę i występuje w postaci maści
Lek argosulfan jest wydawany na receptę i występuje w postaci maści (123rf.com)

Stosowanie arosulfanu przy odleżynach oraz przewlekłych owrzodzeniach podudzi: dwa lub trzy razy no dobę należy smarować zmienione chorobowo miejsce. Jeśli pojawi się wysięk przed ponownym nałożeniem kremu należy przemyć ranę 3% wodnym roztworem kwasu borowego lub 0,1% wodnym roztworem chlorheksydyny i dopiero wtedy nałożyć kolejną warstwę kremu.

Zobacz także:

5. Argosulfan - skutki uboczne

Argosulfan jest lekiem wydawanym na receptę, silnie działającym, dlatego u niektórych osób mogą pojawić się działania niepożądane. Do najcześciej występujących skutków ubocznych podczas stosowania argosulfanu zalicza się: świąd, rumień i pieczenie. Mogą pojawić się również: dysfunkcję nerek lub wątroby, agranulocytoza, skaza krwotoczna, niedokrwistość aplastyczna i hemolityczna, zmniejszenie liczby krwinek białych (leukopenia).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy