Trwa ładowanie...

Artroskopia stawu biodrowego – charakterystyka, przebieg, wskazania, zalety, koszt

Avatar placeholder
30.03.2021 22:38
Artroskopia stawu biodrowego – charakterystyka, przebieg, wskazania, zalety, koszt
Artroskopia stawu biodrowego – charakterystyka, przebieg, wskazania, zalety, koszt

Stawy biodrowe są częściami najbardziej narażonymi na przeciążenia i urazy. Podczas biegu lub chodzenia stawy biodrowe wykonują gigantyczną pracę, ponieważ muszą utrzymać czterokrotnie większy ciężar ciała niż zazwyczaj. W związku, z czym szybko ulegają zniszczeniu. Kiedy wykonuje się artroskopię stawu biodrowego i czy zabieg jest kosztowny?

spis treści

1. Artroskopia stawu biodrowego – charakterystyka

Artroskopię stawu biodrowego stosuje się w przypadku stanów zwyrodnieniowych biodra. Artroskopia ma na celu wdrożenie oddziaływań zapobiegających powstawaniu w przyszłości poważnych schorzeń. Dzięki temu zabiegowi pacjent ma możliwość odzyskania pełnej sprawności. Artroskopia stawu biodrowego jest czasami jedynym ratunkiem dla osób uprawiających wyczynowo sporty (np.: jazda na rowerze, bieganie). Co prawda dojście do pełnej sprawności sportowej jest już mało prawdopodobne.

2. Artroskopia stawu biodrowego – przebieg

Artroskopia stawu biodrowego jest zabiegiem, podczas którego nie trzeba nacinać dużych połaci skóry. Wystarczą dwa małe nacięcia, poprzez które odbywa się cały proces. Najpierw do stawu wprowadzana jest mała kamera. Dzięki niej ortopeda ma dokładny obraz tego jak wygląda staw od środka.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Po dokładnych oględzinach stawu lekarz wprowadza przez otwory narzędzia, za pomocą których przeprowadza właściwy zabieg. Czas całego zabiegu artroskopii stawu biodrowego wynosi od 1 do 3 godzin.

Po zabiegu nie powinny wystąpić żadne szkodliwe dla zdrowia komplikacje. Jedyne co odczuwa większość pacjentów tuż po artroskopii stawu biodrowego to odrętwienie okolic krocza, która mija po kilku godzinach. Dwa dni po zabiegu pacjent musi zostać na obserwacji w szpitalu. Kilka dni po artroskopii stawu biodrowego pacjent może poruszać się o kulach, a także rehabilitować.

3. Artroskopia stawu biodrowego – wskazania

Przed zabiegiem artroskopii stawu biodrowego, lekarz musi dokładnie zbadać biodro i spróbować poznać przyczynę bólu. Zabieg artroskopii jest zabiegiem poważnym, dlatego powinien być wykonywany u pacjentów, którzy naprawdę go potrzebują. Wskazania do artroskopii stawu biodrowego:

  • zmiany zwyrodnieniowe;

  • zerwanie się więzadła kości udowej;

  • ból po zwichnięciu kości udowej;

  • choroba błony maziowej stawu biodrowego;

  • ból stawu biodrowego, który nasila się w trakcie wysiłku;

  • stan zapalny stawu biodrowego.

4. Artroskopia stawu biodrowego – zalety

Przeprowadzenie zabiegu artroskopii stawu biodrowego powoduje znaczną poprawę zdrowia pacjenta. Zalety wynikające z zabiegu:

  • poprawa stanu stawu biodrowego;

  • mała inwazyjność zabiegu;

  • szybszy powrót do pełnej sprawności;

  • szybkość zabiegu;

Nie każdy ból biodra kwalifikowany jest do wykonania artroskopii. Często bóle bioder występują z innych przyczyn.

Musisz to wiedzieć

5. Artroskopia stawu biodrowego – koszt

Artroskopia stawu biodrowego jest bardzo drogim zabiegiem. Ceny zabiegu są zależne od miasta, doświadczenia lekarza czy nawet renomy gabinetu. Koszty zabiegu zaczynają się od kilku tysięcy, a kończą nawet na 12 tysiącach.

Jednak z całą pewnością artroskopia stawu biodrowego jest warta swojej ceny. Zabieg może okazać się bardzo pomocny w dojściu do sprawności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze