Trwa ładowanie...

Artroskopia stawu łokciowego – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, cena

Avatar placeholder
06.04.2021 18:23
Artroskopia stawu łokciowego – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, cena
Artroskopia stawu łokciowego – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, cena

Artroskopia stawu łokciowego jest zabiegiem, który służy poprawie kondycji stawu łokciowego. Zabieg jest szybki i mało inwazyjny, w związku z czym staje się coraz bardziej popularny. Jakie korzyści wynikają z przeprowadzenia zabiegu? Ile kosztuje zabieg artroskopii stawu łokciowego?

spis treści

1. Artroskopia stawu łokciowego – charakterystyka

Artroskopia stawu łokciowego polega na wprowadzenie wewnątrz stawu łokciowego specjalnego urządzenia z kamerą, zwanego artroskopem. Dzięki innowacyjnej technologii ortopeda w trakcie artrsokopii stawu łokciowego ma możliwość wykonania zabiegu z większą dokładnością, starannością i precyzją. Specjalista wykonuje jedynie dwa lub trzy niewielkie nacięcia, przez które wprowadza sprzęty chirurgiczne.

2. Artroskopia stawu łokciowego – wskazania

Każdy ból łokcia musi być zbadany przed ortopedę, ponieważ nie każdy kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu artroskopii stawu łokciowego. Jednak do głównych wskazań do zabiegu można zaliczyć:

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"
  • zapalenie błony maziowej stawu;

  • wiotkość stawu;

  • patologie stawów.

3. Artroskopia stawu łokciowego – przeciwwskazania

Artroskopia stawu łokciowego nie może być przeprowadzona w wielu wypadkach. Najważniejszy jest stan zdrowia pacjenta, dlatego lekarze czasami przekładają operacje albo całkowicie wykluczają możliwość jej przeprowadzenia. Do przeciwwskazań artroskopii stawu łokciowego można zaliczyć:

  • zły stan zdrowia pacjenta;

  • opuchlizna i obrzęk stawu;

  • niewydolność krążeniowa;

  • stany zapalne tkanek, które znajdują się bezpośrednio obok stawu;

  • zażywanie leków, które zmniejszają krzepnięcie krwi;

  • zwyrodnienie stawu czwartego stopnia.

Jeżeli pacjent choruje na inne choroby typu: cukrzyca, nadciśnienie, nadczynność tarczycy lub pozostałe przewlekłe schorzenia, to musi wykonać komplet badań. Po wnikliwym zapoznaniu się z nimi ortopeda stwierdzi czy u pacjenta można wykonać artroskopię stawu łokciowego.

4. Artroskopia stawu łokciowego – operacja

Artroskopia stawu łokciowego może być przeprowadzona albo w znieczuleniu ogólnym, albo w znieczuleniu regionalnym. Anestezjolog decyduje, które znieczulenie będzie odpowiednie dla danego pacjenta. Na czas zabiegu zakładana jest opaska uciskowa, która ma za zadanie zmniejszyć dopływ krwi. Kolejno w miejsce przeprowadzanego zabiegu wstrzykuje się płyn, dzięki któremu staw jest lepiej widoczny.

Lekarz przeprowadza małe nacięcie i przez nie wprowadza endoskop. Po ocenie stanu stawu łokciowego wykonywane jest kolejne nacięcie, przez które lekarz wprowadza odpowiednie narzędzia. Na koniec artroskopii stawu łokciowego rany są zszywane i drenowane.

5. Artroskopia stawu łokciowego – zalecenia po zabiegu

Po artroskopii stawu łokciowego należy przestrzegać wytycznych i zaleceń lekarza. W dniu wyjścia ze szpitala pacjent nie powinien prowadzić samochodu. Ranę po zabiegową należy czyścić zgodnie z tym, co zalecił lekarz. Rehabilitację należy rozpoczynać stopniowo, bez gwałtownych ruchów. Cały okres dochodzenia do sprawności po artroskopii stawu łokciowego powinien trwać od dwóch do trzech tygodni.

Musisz to wiedzieć

Po kilkunastu dniach pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną i ściągnięcie szwów. W przypadku wycieków z rany albo uporczywego bólu należy udać się na wizytę wcześniej.

6. Artroskopia stawu łokciowego – cena

Artroskopia stawu łokciowego w prywatnych gabinetach jest droga i jej cena wynosi od 4000 do 5000 zł. Oczywiście ceny mogą nieco odbiegać od siebie, co uzależnione jest od wielu czynników. Należy wybrać najlepszą ofertę dla siebie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze