AspAT i ALAT - enzymy, występowanie, poziomy enzymów
Do właściwej diagnozy pracy i stanu wątroby służą badania nazywane próbami wątrobowymi. Wykonuje się je profilaktycznie lub też przy występujących bólach okolic żołądka. Badania te obejmują testy poziomów enzymów AspAT i ALAT. Na ich podstawie można się dowiedzieć czy próby wątrobowe są prawidłowe. Podwyższone lub zaniżone informują, że przyczyną mogą być określone schorzenia lub choroby wątroby
1. Na czym polegają próby wątrobowe AspAT i ALAT
Próby wątrobowe AspAT i ALAT polegają na badaniu krwi. Do przeanalizowania funkcjonowania wątroby należy wykonać badania określające stężenie enzymów. Ocenia się w ten sposób ich aktywność. Jeśli wątroba jest uszkodzona nawet w niewielkim stopniu, to wtedy enzymy są wydalane do krwi. Ich stężenie wzrasta wraz z większym uszkodzeniem wątroby. Wyniki próby dają odpowiedź co do kierunku leczenia.
2. Gdzie występują enzymy AspAT i ALAT
AspAT i ALAT są bardzo ważnymi i podstawowymi enzymami które występują w wątrobie. AspAT to aminotransferaza asparaginowa, a ALAT to aminotransferaza alaninowa. Pierwszy z nich znajduje się również w innych narządach ludzkiego ciała. Są to nerki, mięsień szkieletowy i sercowym. Można go spotkać także w krwinkach czerwonych. AspAT we krwi występuje w bardzo niewielkich ilościach. Trafia tam zazwyczaj wtedy, gdy wątroba zaczyna chorować. ALAT natomiast to enzym, który jest niezbędny, żeby komórka mogła prawidłowo funkcjonować. Występuje oprócz wątroby, również w niewielkich ilościach w nerkach, mięśniu sercowym i mięśniach szkieletowych.
To musisz wiedzieć
3. Prawidłowe poziomy enzymów AspAT i ALAT
AspAT i ALAT odgrywają bardzo ważną rolę w diagnozowaniu schorzeń i chorób wątroby. Ustala się to na podstawie tzw. wskaźnika de Ritisa. Oblicza się go jako stosunek poziomu aktywności AspAT do ALAT. Normy w badaniu biochemicznym krwi dla każdego z enzymów są takie same i mieszczą się w przedziale od 5 do 40 U/l. Podwyższona aktywność AspAT i ALAT w zakresie od 400 do 4000 U/l może oznaczać, że dana osoba ma wirusowe zapalenie wątroby. Czasami informuje również o uszkodzeniu wątroby przez różne związki chemiczne.
Podwyższony poziom AspAT przy jednoczesnym obniżeniu ALAT w przedziale od 200 do 400 U/l, może wskazywać na zawał serca lub marskość wątroby. Wysokość enzymów w granicach od 400 do 4000 U/l w przypadku AspAT może świadczyć również o ostrym reumaidalnym zapaleniu mięśnia sercowego i zapaleniu dróg żółciowych oraz wiązać się z zabiegami] kardiochirurgicznymi, angiokardiografii naczyń krwionośnych i serca, a także występować po intensywnym masażu serca. Taki sam poziom ALAT wskazuje natomiast na niedobór tlenu w tkankach, jak również na niewydolność krążenia.
Czasami wzrost tego enzymu może mieć związek z bardzo dużymi obciążeniami fizycznymi, przyjmowaniem leków np. psychotropowych, zatruć, a także urazów kończyn i zapalenia mięśni. Zaniżony poziom ALAT w przedziale od 200 do 400 U/l może oznaczać że dana osoba cierpi na cholestazę wątrobową lub mononukleozę zakaźną. Może też mieć niedobory karnityny. U niemowlaków ALAT w granicach od 40 do 200 U/l może świadczyć o takich schorzeniach jak: zapalenie trzustkiac, hemoliza, a także o chorobach wątroby.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.