Trwa ładowanie...

AspAT i ALAT - enzymy, występowanie, poziomy enzymów

Do właściwej diagnozy pracy i stanu wątroby służą badania nazywane próbami wątrobowymi. Wykonuje się je profilaktycznie lub też przy występujących bólach okolic żołądka. Badania te obejmują testy poziomów enzymów AspAT i ALAT. Na ich podstawie można się dowiedzieć czy próby wątrobowe są prawidłowe. Podwyższone lub zaniżone informują, że przyczyną mogą być określone schorzenia lub choroby wątroby

spis treści

1. Na czym polegają próby wątrobowe AspAT i ALAT

Próby wątrobowe AspAT i ALAT polegają na badaniu krwi. Do przeanalizowania funkcjonowania wątroby należy wykonać badania określające stężenie enzymów. Ocenia się w ten sposób ich aktywność. Jeśli wątroba jest uszkodzona nawet w niewielkim stopniu, to wtedy enzymy są wydalane do krwi. Ich stężenie wzrasta wraz z większym uszkodzeniem wątroby. Wyniki próby dają odpowiedź co do kierunku leczenia.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Próby wątrobowe AspAT i ALAT polegają na badaniu krwi
Próby wątrobowe AspAT i ALAT polegają na badaniu krwi

2. Gdzie występują enzymy AspAT i ALAT

AspAT i ALAT są bardzo ważnymi i podstawowymi enzymami które występują w wątrobie. AspAT to aminotransferaza asparaginowa, a ALAT to aminotransferaza alaninowa. Pierwszy z nich znajduje się również w innych narządach ludzkiego ciała. Są to nerki, mięsień szkieletowy i sercowym. Można go spotkać także w krwinkach czerwonych. AspAT we krwi występuje w bardzo niewielkich ilościach. Trafia tam zazwyczaj wtedy, gdy wątroba zaczyna chorować. ALAT natomiast to enzym, który jest niezbędny, żeby komórka mogła prawidłowo funkcjonować. Występuje oprócz wątroby, również w niewielkich ilościach w nerkach, mięśniu sercowym i mięśniach szkieletowych.

To musisz wiedzieć

3. Prawidłowe poziomy enzymów AspAT i ALAT

AspAT i ALAT odgrywają bardzo ważną rolę w diagnozowaniu schorzeń i chorób wątroby. Ustala się to na podstawie tzw. wskaźnika de Ritisa. Oblicza się go jako stosunek poziomu aktywności AspAT do ALAT. Normy w badaniu biochemicznym krwi dla każdego z enzymów są takie same i mieszczą się w przedziale od 5 do 40 U/l. Podwyższona aktywność AspAT i ALAT w zakresie od 400 do 4000 U/l może oznaczać, że dana osoba ma wirusowe zapalenie wątroby. Czasami informuje również o uszkodzeniu wątroby przez różne związki chemiczne.

Podwyższony poziom AspAT przy jednoczesnym obniżeniu ALAT w przedziale od 200 do 400 U/l, może wskazywać na zawał serca lub marskość wątroby. Wysokość enzymów w granicach od 400 do 4000 U/l w przypadku AspAT może świadczyć również o ostrym reumaidalnym zapaleniu mięśnia sercowego i zapaleniu dróg żółciowych oraz wiązać się z zabiegami] kardiochirurgicznymi, angiokardiografii naczyń krwionośnych i serca, a także występować po intensywnym masażu serca. Taki sam poziom ALAT wskazuje natomiast na niedobór tlenu w tkankach, jak również na niewydolność krążenia.

6 objawów, które wskazują na choroby wątroby
6 objawów, które wskazują na choroby wątroby [7 zdjęć]

Wątroba to narząd miąższowy, który u człowieka znajduje się pod przeponą. Przypisuje się jej wiele funkcji

zobacz galerię

Czasami wzrost tego enzymu może mieć związek z bardzo dużymi obciążeniami fizycznymi, przyjmowaniem leków np. psychotropowych, zatruć, a także urazów kończyn i zapalenia mięśni. Zaniżony poziom ALAT w przedziale od 200 do 400 U/l może oznaczać że dana osoba cierpi na cholestazę wątrobową lub mononukleozę zakaźną. Może też mieć niedobory karnityny. U niemowlaków ALAT w granicach od 40 do 200 U/l może świadczyć o takich schorzeniach jak: zapalenie trzustkiac, hemoliza, a także o chorobach wątroby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: AspAt (aminotransferaza asparaginowa)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza