Trwa ładowanie...

Atakuje brzuch w środku nocy. Może trwać nawet trzy dni

 Katarzyna Prus
19.03.2023 17:09
Migrena może atakować także brzuch
Migrena może atakować także brzuch (Getty Images)

Może trwać nawet trzy dni i zwykle zaczyna się w środku nocy. To migrena, ale nie ta, która atakuje głowę. Okazuje się, że cierpieć może także brzuch. Silnemu bólowi mogą też towarzyszyć inne objawy. Jak rozpoznać tę dolegliwość?

spis treści

1. Migrena brzuszna - jak ją rozpoznać?

Napad migreny może wyłączyć z normalnego życia nawet na kilka dni. Chorzy skarżą się na przeszywający ból głowy, mają mdłości i wymiotują. Okazuje się, że ta wykańczająca dolegliwość może atakować także brzuch, ale nie tak łatwo ją zdiagnozować.

"Migrena brzuszna charakteryzuje się epizodami silnego bólu brzucha. Lokalizuje się głównie na środku brzucha, najczęściej w okolicy pępka" - tłumaczy na Facebooku neurolog dr n.med. Ewa Czapińska-Ciepiela, która specjalizuje się w leczeniu padaczki i migreny.

Zobacz film: "5 typów bólu brzucha, których nie można lekceważyć"

Specjalistka wyjaśnia, że ból zwykle zaczyna się w nocy i trwa od 2 do nawet 72 godzin zaburzając normalne funkcjonowanie.

Migrena brzuszna atakuje w nocy
Migrena brzuszna atakuje w nocy (Getty Images)

Bólowi brzucha mogą towarzyszyć także inne objawy:

  • nudności,
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • zblednięcie lub zaczerwienienie twarzy,
  • cienie pod oczami.

2. Boli głowa i brzuch

Choć mechanizm odpowiedzialny za pojawianie się napadów migreny brzusznej nie został do końca poznany, to przyczyną może być długotrwały stres, zaburzenia snu czy nadmierny wysiłek fizyczny. Napady mogą się też wiązać z nieprawidłową dietą. Chorym może szkodzić m.in. alkohol, kawa, dojrzewające sery, czekolada, owoce cytrusowe.

"Szacuje się, że ponad 70 proc. osób, które cierpią z powodu migreny brzusznej, ma również epizody migreny z aurą lub bez aury - bądź będzie miało je w przyszłości. Migrena może też występować u krewnych pacjenta" - zaznacza dr Czapińska-Ciepiela.

Dodaje, że migrena brzuszna może być przyczyną uciążliwych i niezdiagnozowanych bólów brzucha. Pacjenci, którzy się z nią zmagają poddają się wielu specjalistycznym badaniom, które nie wykazują jednak żadnych nieprawidłowości.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: WP.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze