Trwa ładowanie...

Atakuje przeważnie młode kobiety. Karolina Gruszka mówi o swoich objawach

 Katarzyna Prus
30.05.2024 16:15
Dokuczały jej dwa objawy. "Dosyć szybko zorientowałam się, że to SM"
Dokuczały jej dwa objawy. "Dosyć szybko zorientowałam się, że to SM" (Instagram)

Jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u młodych osób i atakuje głównie kobiety. Na stwardnienie rozsiane choruje m.in. znana aktorka Karolina Gruszka, która dosyć szybko zorientowała się, co może być przyczyną jej dolegliwości. SM nie bez powodu jest jednak nazywane chorobą o tysiącu twarzach, bo może też przebiegać bardzo podstępnie.

spis treści

1. "Tysiąc twarzy" SM

W Polsce na stwardnienie rozsiane (ang. sclerosis multiplex - SM) choruje ok. 55 tys. osób, a każdego roku diagnozę słyszy nawet 2,5 tys. kolejnych pacjentów.

Oficjalne statystyki mogą być jednak niedoszacowane, bo wielu chorych ze względu na mało specyficzne objawy nie od razu zgłasza się do lekarza.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Cierpi na stwardnienie rozsiane. Jej leki to koszt 8 tysięcy miesięcznie"

Przy okazji Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego, który wypada 30 maja, warto bliżej przyjrzeć się tej podstępnej chorobie, która jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u młodych dorosłych.

- Mówi się, że stwardnienie rozsiane to choroba o tysiącu twarzach, bo u każdego chorego przebiega inaczej. Chorzy miesiącami, a nawet latami mogą mieć objawy tak dyskretne, że łatwo je zbagatelizować. Może się jednak zdarzyć tak, że od razu choroba ma gwałtowny przebieg. Bardzo indywidualną kwestią jest też reakcja na leki - tłumaczyła w rozmowie z WP abcZdrowie Anna Gryżewska z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

2. Choroba młodych kobiet

SM atakuje przede wszystkim kobiety w wieku między 20. a 40. lat, które chorują częściej niż mężczyźni. Według danych MZ w 2021 r. dwukrotnie więcej kobiet zachorowało na SM - 19,8 w porównaniu do 8,7 chorych mężczyzn na 10 tys. mieszkańców.

W 2017 roku o chorobie dowiedziała się m.in. aktorka Karolina Gruszka. Zanim usłyszała diagnozę, dosyć szybko zorientowała się, że to może być stwardnienie rozsiane.

- To choroba, która u każdego pacjenta objawia się inaczej i ma bardzo różny przebieg, a symptomy szczególnie na początku mogą być subtelne i mylące. W moim przypadku pojawiły się dwie charakterystyczne cechy, więc dosyć szybko zorientowałam się, że to może być SM, zwłaszcza, że w rodzinie mam osoby, które na to chorują - mówiła w rozmowie z WP abcZdrowie Karolina Gruszka.

Aktorka tłumaczyła, że charakterystyczne cechy SM, które u siebie zaobserwowała to asymetria (symptomy dotyczą przeważnie jednej strony ciała) i narastanie objawów.

W przypadku chorób autoimmunologicznych (SM jest chorobą neurologiczną o podłożu autoimmunologicznym) hormony odgrywają dużą rolę, co może tłumaczyć, dlaczego na stwardnienie rozsiane częściej chorują kobiety.

- Wśród kobiet częściej obserwuje się zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego, stąd też częściej u nich diagnozujemy choroby autoimmunologiczne. Oczywiście nie można zapomnieć o innych, ważnych czynnikach występowania chorób z autoagresji, czyli predyspozycji genetycznej oraz większej reaktywności układu immunologicznego, co zwiększa predyspozycje kobiet do chorób autoimmunologicznych - wyjaśniał lekarz Bartosz Fiałek w rozmowie z naszym portalem.

Niestety mechanizm, który jednoznacznie wyjaśniałby dysproporcje między płciami, nie został do końca poznany.

3. Czerwone flagi

Choć wczesne objawy mogą być bardzo subtelne, konsekwencje mogą się okazać nieodwracalne. Dlatego w leczeniu stwardnienia rozsianego liczy się czas.

Nie należy czekać z wizytą u specjalisty, bo im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na zahamowanie choroby i normalne życie, które wcale nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności fizycznej.

Jedną z pierwszych "czerwonych flag" są zaburzenia widzenia dotyczące ostrości czy postrzegania barw, który może towarzyszyć ból poza gałką oczną.

Nie należy też bagatelizować:

  • utrzymujących się powyżej 24 godzin zaburzeń czucia (mrowienie, drętwienie, pieczenie rąk lub nóg),
  • uczucia dziwnej ciężkości nóg,
  • osłabienia rąk lub nóg, które pojawia się np. przy wchodzeniu po schodach,
  • zaburzeń równowagi, które nie wynikają z pionizacji.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze