Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Atecortin - wskazania, działanie, przeciwskazania, cena, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 21:35
Atecortin - wskazania, działanie, przeciwskazania, cena,  dawkowanie, skutki uboczne
Atecortin - wskazania, działanie, przeciwskazania, cena, dawkowanie, skutki uboczne

Atecortin to preparat leczniczy do stosowania miejscowego w postaci kropli do oczu i uszu. Głównie stosowany jest do leczenia zakażeń bakteryjnych oraz zapalenia ucha i spojówki oka. Lekarz przepisał Ci Atecortin? Przeczytaj szczegółowe informacje na temat przyjmowania leku.

spis treści

1. Atecortin – wskazania

Wskazaniami do stosowania leku Atecortin są w szczególności:

Zobacz film: "Jak zakraplać oczy?"

Atecortin zalecany jest również do stosowania profilaktycznego po zabiegach operacyjnych na gałce ocznej, ale dopiero po zagojeniu się rany.

2. Atecortin – działania

Lek składa się z trzech substancji czynnych: octanu hydrokortyzonu, poilmoksyny B oraz oksytetracykliny, które razem wykazują działanie skojarzone. W efekcie Atecortin powoduje, że w krótkim czasie wchłania się stan ropny (działanie przeciw wysiękowe), zanika świąd (działanie przeciwświądowe), blednie gałka oczna (działanie antyalergiczne), zanika stan zapalny (działanie przeciwzapalne) oraz infekcja bakteryjna (działanie antybakteryjne).

Bakteria wywołująca zapalenie ucha środkowego
Bakteria wywołująca zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego w początkowej fazie jest infekcją wirusową.

zobacz galerię

3. Atecortin – przeciwskazania

Lek Atecortin nie powinien być stosowany w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek substancję czynną leku. Ponadto przeciwskazaniem do stosowania leku Atecortin są niektóre choroby oczu takie jak np. gruźlica oka, jaskra czy zapalenie spojówek wywołane czynnikiem grzybiczym. Atecortin jest lekiem stosowanym przy infekcjach bakteryjnych, nie powinien być stosowany w przypadku chorób wywołanych infekcją wirusową – np. wirusowe zapalenie rogówki czy siatkówki oka.

Samemu byłoby ciężko rozpoznać czy nasze zapalenie ma podłoże bakteryjne lub wirusowe, ale Atecortin jest lekiem dostępnym tylko na receptę, więc jego przyjmowanie zawsze będzie poprzedzone konsultacją z lekarzem. Lek nie powinien być stosowany dłużej niż przez 7 dni. Leczenie lekiem Atecortin stanów zapalnych u dzieci można stosować tylko w przypadku bezwzględnej konieczności.

W przypadku kobiet w ciąży lek stosuje się tylko w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczny, a zastosowanie innego, bezpieczniejszego leku jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Stosowanie leku w okresie ciąży może odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarza specjalisty. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Atecortin nie powoduje zaburzeń psychofizycznych.

4. Atecortin – cena

Preparat Atecortin kosztuje około 30 zł za 5ml.

5. Atecortin – dawkowanie

Odpowiednia dawka najpewniej zostanie zalecona przez lekarza podczas konsultacji. Natomiast jeśli chodzi o wskazania z ulotki, to w przypadku infekcji oczu zaleca się przyjmowanie 1 do 2 kropli 3 razy na dobę. Okres stosowania leku Atecortin nie powinien być dłuższy niż 14 dni. Natomiast przy infekcjach ucha, zwyczajowo Atecortin stosuje się 2-4 krople 3 razy na dobę. Preparat stosowany jest miejscowo do oczu lub ucha.

Zobacz także:

6. Atecortin – skutki uboczne

Stosowanie leku Atecortin może spowodować u pacjenta nadmierne łzawienie i pieczenie oka. Atecortin nie powinien być stosowany zbyt długo, ponieważ zbyt długie stosowanie antybiotyku może wywołać wtórne zakażenie grzybicze, a nawet doprowadzić do wcześniejszego powstania zaćmy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze