Trwa ładowanie...

Atopowe zapalenie skóry: czym jest i jak sobie pomóc?

 Agnieszka Gotówka
02.08.2023 10:41
Płatna współpraca z marką Zakłady Farmaceutyczne UNIA
Atopowe zapalenie skóry: czym jest i jak sobie pomóc?
Atopowe zapalenie skóry: czym jest i jak sobie pomóc? (AdobeStock)

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, której głównym objawem jest uporczywy świąd. Rozpoznaje się ją zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W łagodzeniu AZS mogą pomóc odpowiednie kremy i maści. Zobacz, na co zwracać uwagę przy ich wyborze.

Co to jest atopowe zapalenie skóry? Atopia to choroba zapalna skóry. Jej pierwsze objawy pojawiają się już w okresie niemowlęcym (najczęściej od 3. do 6. miesiąca życia), choć zdarza się, że diagnoza stawiana jest później. Występuje u 15–20 proc. dzieci i u 1–3 proc. dorosłych [1].

W jej przebiegu okresy remisji przeplatają się z czasem zaostrzeń, kiedy to na skórze daje się zauważyć zmiany o charakterze wypryskowym, złuszczenia, a czasami nawet rany. Objawom tym towarzyszą świąd i pieczenie, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Choroba może również prowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych [2].

Przyczyn atopowego zaburzenia skóry doszukuje się wśród zaburzeń genetycznych, immunologicznych i defektów bariery naskórkowej. Nie bez znaczenia jest również zakłócenie równowagi mikrobiologicznej skóry. Z kolei zwiększona ekspozycja na alergeny, infekcje, zanieczyszczenie środowiska oraz stres to najczęstsze bodźce wyzwalające lub zaostrzające objawy choroby [3].

Jak rozpoznaje się AZS?

Diagnoza atopowego zapalenia skóry jest stawiana na podstawie kryteriów Hanifina i Rajki. Aby móc stwierdzić chorobę, muszą występować trzy duże i trzy małe kryteria. Wśród dużych kryteriów wymienia się: świąd skóry, przewlekły i nawrotowy przebieg choroby, typowa morfologia i umiejscowienie zmian skórnych, osobniczy i/lub rodzinny wywiad w kierunku chorób atopowych.

Kryteria małe (jest ich w sumie 23) to m.in.: suchość skóry, nietolerancja pokarmów, zaostrzenie po stresie, zacienienie wokół oczu.

W przypadku najmłodszych typowa jest lokalizacja zmian, które pojawiają się na policzkach i powierzchniach wyprostnych kończyn. U dzieci powyżej 2. roku życia, młodzieży i dorosłych zmiany skórne lokalizują się w zgięciach. Mogą też ograniczać się do rąk i twarzy, co dodatkowo stanowi przyczynę obniżenia samooceny. Zmiany są widoczne dla otoczenia i mogą nasilić stres, który z kolei zaostrza chorobę. To błędne koło, z którego wyjść można jedynie dzięki systematycznej pielęgnacji skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków oraz właściwiej higienie.

(Adobe Stock)

Jak leczy się atopię?

Terapia atopii ma na celu przywrócenie funkcji bariery naskórkowej. Należy również działać przeciwzapalnie oraz dbać o równowagę mikrobiologiczną skóry [4]. Jest to możliwe dzięki regularnemu stosowaniu dobrej jakości kosmetyków.

Podstawą terapii są emolienty, które uszczelniają barierę naskórkową i wiążą wodę w warstwie rogowej, przez co jej utrata jest znacznie ograniczona. Czasami jednak to nie wystarczy i potrzeba dodatkowego wsparcia w postaci dobrej jakości kremu, takiego jak ALANTAN SENSITIVE. W jego składzie znajdziemy ceramidy, które wzmacniają warstwy lipidowe skóry i zapewniają naturalną ochronę przed podrażnieniem. Obecna jest też fitosfingozyna, która natłuszcza i nawilża skórę, a także regeneruje i wzmacnia jej barierę ochronną. Z kolei skwalen z oliwek uzupełnia braki w warstwie lipidowej naskórka oraz zapobiega odparowywaniu wody.

ALANTAN SENSITIVE zawiera również składniki łagodzące podrażnienia, m.in. kwas glicyryzynowy, masło shea i pantenol, które przynoszą skórze ulgę, nawilżają ją i łagodzą świąd. Można go stosować zarówno u dzieci (również niemowląt), jak i dorosłych. Przynosi ulgę nie tylko w zaostrzeniu objawów atopii, ale też w łagodzeniu podrażnień, wyprysków i reakcji alergicznych. Zmniejsza również suchość skóry.

Pielęgnacja to podstawa!

Atopia to choroba wymagająca od pacjenta sporej dyscypliny. Bardzo ważne jest ograniczenie kąpieli. Na co dzień odpowiedni będzie prysznic, podczas którego do oczyszczania skóry stosuje się łagodne preparaty myjące (należy unikać mydeł oraz innych środków o zasadowym pH).

Skórę należy oczyszczać ręcznikiem bez jej pocierania, a następnie stosować emolient lub krem, np. ALANTAN SENSITIVE.

Bardzo ważne jest też ograniczenie kontaktu z czynnikami zaostrzającymi atopię, np. alergenami. Dość często winowajcami są roztocza kurzu domowego, należy więc regularnie sprzątać mieszkanie, zwłaszcza odkurzać i myć podłogi. Niewątpliwie istotna jest też pościel, którą powinno się zmieniać raz w tygodniu. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie ubieranie się. Odzież powinna być bawełniana, miękka. Najlepiej unikać wełny, która może podrażniać wrażliwą skórę i nasilić swędzenie.

Ważne jest też regularne wietrzenie mieszkania oraz utrzymywanie w nim temperatury do 21°C. Przegrzewanie powoduje pocenie się, co z kolei mocno drażni uszkodzoną skórę.

Należy pamiętać, by stosować te zasady przez cały czas, nawet w okresie remisji. Kiedy pojawią się pierwsze zmiany zwiastujące zaostrzenie choroby, reagujmy od razu. To pozwoli utrzymać atopię w ryzach i ograniczy ryzyko pojawienia się uciążliwych objawów.

Płatna współpraca z marką Zakłady Farmaceutyczne UNIA
Polecane dla Ciebie